Mariaże Marii

W piątek, 6 maja, w samo południe, w Bibliotece Głównej MBP, odbył się wernisaż wystawy „Mariaże Marii” przygotowanej w ramach obchodów Roku Marii Konopnickiej. W bibliotecznej Galerii 66 pojawili się m. in. wiceprezydent Grzegorz Kulawinek, członkowie Komitetu Obchodów Roku Marii Konopnickiej w Kaliszu, przyjaciele Biblioteki, a także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10, której patronuje autorka Roty.

Urodzona w Suwałkach poetka, właśnie nasze miasto uważała za rodzinne. Tutaj dorastała, brała ślub, czerpała pierwsze inspiracje do swoich późniejszych utworów. Ekspozycja opowiada o Marii z Wasiłowskich Konopnickiej poprzez różne aspekty jej życia i działalności. Mamy więc Marię – suwałczankę, kaliszankę, kobietę, matkę, pisarkę, turystkę, emancypantkę…

Każdy z nas ma „swoją” Marię Konopnicką. Dla jednych to autorka utworów dla dzieci, dla innych bohaterka szkolnych akademii, dla jeszcze innych symbol feminizmu. Jaka Maria Konopnicka była naprawdę – tego dzięki samej zainteresowanej nigdy się nie dowiemy. Skutecznie zacierała za sobą ślady, myliła tropy i pozostawiała niedopowiedzenia. To jest w tej postaci najbardziej frapujące – powiedziała w czasie otwarcia Monika Sobczak-Waliś, kuratorka wystawy.

Na ekspozycji można zobaczyć skany wielu dotąd nieudostępnianych w Kaliszu dokumentów, fotografii oraz rękopisów w tym: kartę Kaliszanina z 1870 r. z wierszem “W zimowy poranek” stanowiącym debiut literacki Konopnickiej oraz reprint rękopisu “Roty” uznawanej za jedną z najbardziej patriotycznych polskich pieśni.

Kopie swoich cennych zbiorów na potrzeby wystawy udostępniły: Archiwum Państwowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe w Suwałkach, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy. Szczególne podziękowania kierujemy na ręce prof. UAM dr. hab. Bogdana Hojdisa – powiedział Robert Kuciński, dyrektor MBP.

Wystawę, przygotowaną przez Monikę Sobczak-Waliś (opracowanie merytoryczne) oraz Arkadiusza Błaszczyka (opracowanie graficzne) można oglądać w godzinach pracy Biblioteki Głównej (ul. Legionów 66) do końca maja. Szczególnie mile widziani są uczniowie, dla których organizatorzy przygotowali niespodziankę w postaci warsztatów z sitodruku. Każdy z odwiedzających w specjalnie do tego przygotowanym miejscu może wyrazić, za co kocha Marię Konopnicką.

źródło: UM

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Pierwsze spotkanie zespołu ds. Strategii AKO

5 lipca 2022

Dziś odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu roboczego do spraw „Strategii...

czytaj więcej»

Znamy wyniki egzaminu 8-klasisty!

5 lipca 2022

Znamy już wyniki egzaminów ósmoklasisty. Rezultaty osiągnięte przez kaliskich uczniów...

czytaj więcej»

Modernizacja kamienicy przy ul. Św. Stanisława

5 lipca 2022

Elewacja kamienicy została wyremontowana z udziałem tegorocznych dotacji celowych na...

czytaj więcej»

Odjazdowi bibliotekarze i czytelnicy w Russowie

5 lipca 2022

Odjazdowy Bibliotekarz wyruszył z Kalisza już po raz 10! Lokalną...

czytaj więcej»

Wyłączone przystanki w Tłokini

5 lipca 2022

Wydział Spraw Obywatleskich Urzędu Miasta Kalisza informuję, że ze względu...

czytaj więcej»

Sukces dziewcząt z Zakrzyna w turnieju Ogólnopolskim

5 lipca 2022

Dziewczyny z maleńkiej miejscowości w naszym powiecie, a konkretnie z...

czytaj więcej»