Młodzi naukowcy z SWWS rozmawiali o procesie resocjalizacji

28 kwietnia w Kaliszu odbyła się konferencja naukowa młodych naukowców pt. „Ocena procesu resocjalizacji na kanwie bezpieczeństwa w wymiarze społecznym”, zorganizowana pod patronatem Rektora-Komendanta przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa i Resocjalizacji Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Konferencja miała charakter międzyuczelniany. Obecni na niej byli studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości (Koło Naukowe Bezpieczeństwa i Resocjalizacji), studenci Akademii Nauk Stosowanych w Łomży (Koło Naukowe Administratywistów) oraz studenci Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (Koło Naukowe „Reso Club”). Zebranych gości przywitały opiekunki naukowe Koła, tj. dr Dorota Kanarek-Lizik oraz dr Urszula Staśkiewicz. Rozważania naukowe rozpoczął dr hab. Krzysztof Wojcieszek prof. SWWS wygłaszając referat wprowadzający.

Panel pierwszy, moderowany przez por. Agnieszkę Nowogrodzką, dotyczył znaczenia rodziny w procesie resocjalizacji – poruszano podczas niego problematykę macierzyństwa w izolacji penitencjarnej oraz Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych dla dziewcząt. Panel drugi, zatytułowany „Nowe wyzwania dla współczesnej resocjalizacji penitencjarnej”, moderował kpt. Konrad Kulawik. W tej części spotkania, obecni na sali słuchacze, poznali m. in. wyniki badań na dotyczących terapii sprawców przestępstw seksualnych oraz działalność Grup Interwencyjnych Służby Więziennej.

Podczas przerwy w rozważaniach funkcjonariusze Służby Więziennej oprowadzili gości po kampusie mundurowym SWWS i opowiedzieli o głównych zadaniach służby penitencjarnej, dzięki czemu studenci innych ośrodków naukowych mieli możliwość poznać bliżej Uczelnię oraz problematykę roli SW w systemie bezpieczeństwie państwa. Na zakończenie konferencji wszyscy zebrani pojechali do jednego z obiektów szkoleniowych SWWS – na teren byłego zakładu karnego w Kaliszu, który jako więzienie funkcjonował przez 169 lat.

Kwietniowa konferencja była kolejnym naukowym wydarzeniem zorganizowanym przez Koło Naukowe Bezpieczeństwa i Resocjalizacji. Bogactwo przedstawionych referatów i burzliwe dyskusje na koniec każdej z części ukazały, jak ważnym zagadnieniem jest proces resocjalizacji. Ze względu na wysoki poziom merytoryczny spotkania, organizatorzy zdecydowali się przyznać trzy wyróżnienia dla referatów, które w sposób szczególny poruszyły Komitet Naukowy:

1. Mediacja jako jedna z form sprawiedliwości naprawczej

2. Problematyka zagrożeń terrorystycznych w programach szkoleniowych GISW

3. Macierzyństwo jako forma resocjalizacji na przykładzie doświadczeń z Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych dla dziewcząt.


Źródło: SWWS

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»