Nowy właściciel dworku na Majkowie

Kilka miesięcy temu, z inicjatywy spadkobierców dawnych właścicieli, na sprzedaż wystawiony został dworek na Majkowie w Kaliszu. Na zakup nieruchomości zdecydował się samorząd miasta.

Majków przez wiele wieków był podkaliską wsią. Stanowiła ona własność prywatną i należała do znanych rodów szlacheckich. Od 1783 roku jako kolejny właściciel dóbr majkowskich pojawił się generał Wojciech Lipski herbu Grabie. To z nim należy wiązać budowę w latach 90. XVIII wieku nowego, murowanego, parterowego dworu w Majkowie, który później został rozbudowany o aneks zachodni. 

W końcu pierwszej ćwierci XIX wieku wnuk Lipskiego, Wojciech, później znany działacz polityczny i społeczny, po południowej stronie majkowskiego dworu założył niewielki park krajobrazowy w stylu angielskim. W końcówce XIX wieku dobudowano parterowe skrzydła boczne, a na początku XX wieku neoklasyczny portyk frontowy. Dworek jest parterowym budynkiem z użytkowym poddaszem przykrytym mansardowym dachem. Od strony frontowej znajduje się portyk czterokolumnowy, natomiast od strony południowej mieści się trzykolumnowy ganek, a także facjata z barokowym szczytem. 

W dworku na Majkowie swoją siedzibę posiada filia Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz kaliska delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu.

Parę miesięcy temu dworek na Majkowie został wystawiony na sprzedaż za kwotę 2,9 mln złotych.

Dziś prezydent Krystian Kinastowski poinformował w swoich mediach społecznościowych o zakupie przez miasto Kalisz tego zabytkowego obiektu wraz z otaczającym go parkiem od spadkobierców właścicieli. 

To dziedzictwo Kalisza, na stałe wpisane w miejski krajobraz. Nie mogliśmy pozwolić, by na skutek zawirowań własnościowych dworek i park przestały być dostępne dla kaliszan. W najbliższym czasie podejmiemy decyzję, co do wykorzystania go w przyszłości – napisał prezydent.

źródło: fb Krystian Kinastowski, polskaniezwykla, fot.: Krystian Kinastowski

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze