reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

Piknik astronomiczny w Noc spadających gwiazd

Największa szansa na obserwację Perseidów będzie w nocy z 12 na 13 sierpnia. Kaliskie Koło Astronomiczne Malapert zaprasza wszystkich zainteresowanych na Pola Marsowe od godziny 21.

Już niedługo będziemy mogli podziwiać wyjątkowe zjawisko na nocnym niebie. W najbliższy weekend tzw. noc spadających gwiazd. Jeśli pogoda dopisze, to w nocy z 12 na 13 sierpnia przypada maksimum roju meteorytów zwanego Perseidami. Są to odłamki pyłu i lodu będące pozostałością po przelocie komety.

Perseidy można obserwować od połowy lipca do końca sierpnia. Jednak najlepszym czasem jest właśnie okolica maksimum, czyli noc z piątku 12-stego na sobotę 13-stego sierpnia. Aby zwiększyć swoje szanse na zaobserwowanie “spadających gwiazd” najlepiej jest znaleźć się z dala od świateł miasta. Ciemno robi się już po 22:00 i wtedy najlepiej zacząć obserwacje. Chociaż najlepszy moment będzie około północy.

Co do samej obserwacji: dobrze jest położyć się wygodnie i obserwować jeden fragment nieba. Należy skierować swój wzrok w górę, to jest w sam zenit. Leżąc będzie wygodnie obserwować akurat ten fragment nieba. Przy okazji akurat w tym czasie będzie także widoczna w tym rejonie wstęga drogi mlecznej. Zauważalne pojaśnienie nieba, jakby ktoś rozlał tam mleko ciągnąć się będzie z jednej strony nieba na drugą. Polecam odłożyć wszystkie ekrany i skupić się tylko na niebie. Wzrok po około 20-30 minutach zaadoptuje się do warunków w jakich będziemy oglądać niebo. Zauważymy z każdą minutą więcej i więcej gwiazd i detali na niebie. Perseidy powinny się pojawiać co jakiś czas. Nie ma konkretnego schematu. Czasem lecą dosłownie jedna za drugą, a czasem jedna co kilka minut. Można się spodziewać średnio około jednej do dwóch, może trzech Perseidów na minutę. Jednak będąc realistą i mając w pamięci ile ich było w ostatnich latach oraz biorąc poprawkę na przeszkadzający Księżyc w pełni.

Źródło: Miasto Kalisz, Stargazing – Patrząc w Niebo

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze