baner_FBAnt
EKO
Baner (1200 x 200 px) (1)
wszystkie_wiadomosci
Dlaczego ptaki tak lubią zjadać owoce?

Zabezpiecz swoje drzewa i krzewy owocowe przed ptakami za pomocą siatek ochronnych

Słoneczna pogoda za oknem i pojawiające się na drzewach lub krzewach owoce są widomym znakiem, że niedługo  przyjdzie się nam zmierzyć z problemem niszczenia upraw przez ptaki. Szczególnie zagrożone są czereśnie, zarówno te rosnące w dużych gospodarstwach owocowych, jak i w przydomowych ogrodach, gdyż owoce te są prawdziwym przysmakiem dla szpaków. Na szczęście, jeżeli tylko poświęcimy nieco czasu, możemy zminimalizować ewentualne szkody. Co zrobić, dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego ptaki tak lubią zjadać owoce?

Nie ulega wątpliwości, że istnieje wiele powodów sprawiających, iż ptaki sięgają po owoce z naszych plantacji, jednak najważniejszymi z nich są zapewne: duża dostępność pokarmu i smak. Sadzone przez człowieka drzewa owocowe stają się dla ptactwa źródłem łatwo dostępnego pożywienia, kiedy trudniej znaleźć odpowiednio dużą liczbę owadów oraz larw. Co ważne, jest to zazwyczaj źródło na tyle, bogate, że ptaki mogą korzystać z niego przez dłuższy czas. Dodatkowo, owoce nie tylko dostarczają witamin, ale też są przysmakiem. Ot, choćby czereśnie i truskawki są chętnie wybierane przez kwiczoły, szpaki czy paszkoty.

Jak skutecznie zabezpieczyć czereśnie i inne drzewa owocowe przed ptakami?

Istnieje kilka sposobów, które pozwalają ochronić nasze drzewa i krzewy owocowe przed ptakami, najpopularniejsze są jednak specjalne siatki.  Tworzą one mechaniczna barierę, która utrudnia lub uniemożliwia ptakom dostęp do owoców. Tym samym w dużym stopniu uda się nam zminimalizować ilość zjedzonych przez nie owoców, jednak to nie wszystko. Drugą korzyścią ochrony drzew i krzewów owocowych siatkami przeciw ptakom stanie się także i to, że nie będzie dochodzić do uszkadzania dojrzewających owoców, które wskutek tego zaczynają po prostu gnić na drzewach. Oczywiście, poza siatkami na drzewa lub krzewy, są także i inne środki ochronne, spośród nich najczęściej spotykane są różnego rodzaju odstraszacze, czy to w formie klasycznych strachów, czy urządzeń emitujących głośne dźwięki, jednakże ich skuteczność szczególnie w przypadku naprawdę głodnych ptaków, może być ograniczona.

Jak wybrać dobrą siatkę ochronną na drzewa

Trudno zaprzeczyć, że zakup odpowiedniej siatki jest kluczowy. Jeżeli bowiem nabędziemy niewłaściwa osłonę, to jej późniejszy montaż może być niemożliwy lub jej skuteczność będzie bardzo ograniczona.

Czym zatem powinna charakteryzować się dobra siatka na ptaki? Przede wszystkim szerokość  jej oczek nie powinna być większa niż 2,5 centymetra, w innym przypadku zwierzęta mogą się przez nie przedostać do owoców. Istotne jest i to, by kupić dostatecznie dużo siatki, zakup zbyt małej ilości spowoduje, że nie zdołamy nią osłonić roślin, tym samym będziemy zmuszeni do ponownego zakupu. Aby tego uniknąć, należy zastosować wzór uwzględniający dwukrotność wysokości drzew i dodać do tego jeszcze 4 metry. W ten sposób, przykładowo dla czereśni o wysokości 3 metrów potrzebujemy kwadratowej siatki o boku 10 metrów. W przypadku mniejszych krzewów, powinniśmy zmodyfikować ten wzór, dopasowując go do szerokości rośliny, którą zastąpimy wspomniane 4 metry. Dla ułatwienia warto dodać, że siatki stosowane na borówki mają zazwyczaj 4,8 metra szerokości.

Czy samodzielny montaż siatki na ptaki jest możliwy?

Niestety, na tak postawione pytanie odpowiedź może być tylko negatywna. Zakładanie siatki ochronnej na drzewa owocowe wymaga zwykle współdziałania 3 osób: jednej, unoszącej siatkę w górę za pomocą długiego kija, i dwóch kolejnych, które „naciągają” osłonę na drzewo, ciągnąc za sznurki przywiązane do dwóch rogów. Oczywiście na koniec należy jeszcze obciążyć krawędzie siatki, tak by nie została uniesiona przez wiatr. 

Mniej problemu nastręcza montaż siatki na truskawkach, jagodach, borówkach czy winogronach. Jako że wspomniane rośliny są niższe, sama procedura jest o wiele prostsza i w wielu przypadkach możemy zamontować osłonę przeciwko ptakom nawet samodzielnie.

Podsumowanie

Owocujące drzewa lub krzewy przyciągają do siebie ptaki, które niejednokrotnie powodują znaczne szkody, także w ujęciu finansowym. Spośród dostępnych na rynku metod, zastosowanie siatki na drzewa lub krzewy jest nie tylko relatywnie tanie, ale i skuteczne. I choć sam montaż może czasami dostarczyć nieco trudności, to mimo wszystko jest to wysiłek, który się opłaci.

Prezentowany materiał powstał we współpracy z firmą Fermo.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze