Zobaczyć barwy „oczami” niewidomych?

Marek Lapis od lat podejmuje kluczowe tematy związane ze społeczeństwem i funkcjonowaniem w nim osób z niepełnosprawnościami. Prowadzi zajęcia z poznawania medium fotografii z niesłyszącymi i niewidomymi. Tym razem postanowił wniknąć w bardzo intymną oraz tajemną tkankę badań i zobaczyć barwy „oczami” niewidomych. Na projekt „Granice barw” składa się kilka części: wielkoformatowe wydruki, wideo, obiekty fotograficzne i sensoryczne. Podczas jego tworzenia autor współpracował ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.

Marek Lapis to absolwent Fotografii Intermedialnej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Żywiec Zdrój. Uczestnik warsztatów Agencji Magnum oraz Ryszard Horowitz Workshop. Prowadzi Pracownię Fotografii Dokumentalnej i Fotoreportażu w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących, który realizował w Towarzystwie Osób Niesłyszących TON w Poznaniu. Uczestnik Canon Student Program Magnum Photos na festiwalu fotoreportażu i dokumentu Visa Pour L’Image Perpignan. Laureat konkursów fotograficznych m.in.: Leica Street Photo, IPA New York, PX3 Paris, B&W Spider Awards Los Angeles, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, BZ WBK PRESS FOTO. Do 1996 roku fotoreporter tygodnika WPROST, od 2000 roku współpraca z Polską Agencją Fotografów FORUM. Oficjalny fotograf Organizacji Narodów Zjednoczonych na COP 14 w 2008 roku.

“Podejmuję się refleksji nad różnicami i podobieństwami w postrzeganiu barw dwóch cywilizacji egzystujących obok siebie. Społeczność ludzi niewidomych czy niedowidzących jest ewidentnie wyjątkową, dobrze zorganizowaną strukturą. U osób widzących, udział wzroku w przyswajaniu danych z zewnątrz wynosi aż 83%, udział pozostałych zmysłów: słuchu, węchu, dotyku oraz smaku jest zdecydowanie mniejszy. Pojawia się trudne pytanie: jak niewidomi widzą kolory? Gdzie jest granica widzenia, a gdzie postrzegania barw. Oglądamy obiekty fotograficzne korzystając z ruchomego obrazu, z mapowania sensorycznego oraz węchu i wnikamy do obrazów z wnętrza gałki ocznej osób niewidomych. Docieramy do granic barw i je przekraczamy. Trudno przyjąć do wiadomości, że światy widzących i niewidzących mogą być… podobne” – mówi o swoim projekcie Marek Lapis.

Projekt prezentowany w ramach I edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ organizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki w Koninie. Patronatem objął go Związek Polskich Artystów Fotografików Okręgu Wielkopolski. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Poznania. #poznańwspiera. Wernisaż odbędzie się 28. września o godz. 17.00 w Galerii 66 – Biblioteka Główna, ul. Legionów 66. Ekspozycja będzie dostępna do 14 października.Źródło: MBP

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter