FinalFour
Bryłka
Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

10 powodów, dla których warto zainteresować się złotem

Niewiele można wskazać aktywów, które z jednej strony mają tysiące lat tradycji jako narzędzie do przechowywania wartości, a z drugiej są w dalszym ciągu współcześnie wykorzystywane przez np. banki centralne czy inwestorów. W zasadzie takie aktywo jest tylko jedno – złoto.

Złoto charakteryzuje się szeregiem unikalnych cech, które można znaleźć dziś w nieruchomościach, kryptowalutach czy obligacjach skarbowych, jednak tylko złoto zawiera w sobie pełną ich kombinację.

10 powodów, dla których warto zainteresować się złotem:

Ochrona siły nabywczej pieniądza

W czasach wysokiej inflacji, ceny dóbr i usług rosną. Za tę samą kwotę pieniędzy możemy kupić mniej – nasze pieniądze tracą siłę nabywczą. Jak złoto chroni wartość nabywczą pieniądza? Dobrze obrazuje to popularny przykład:

100 lat temu można było kupić Forda T za kwotę 300 dolarów lub równowartość w kruszcu, która po ówczesnym kursie wynosiła 16 uncji złota. Innymi słowy: Ford T kosztował mniej więcej tyle, co 16 uncji złota.Dziś, współczesny model Forda, również możemy kupić za równowartość ok. 16 uncji złota. Ale nie jest to już 300 dolarów, a raczej kwota bliższa 30 tys. dolarów.

Ten przykład obrazuje, jak na przestrzeni stulecia dolar tracił na wartości względem dóbr konsumpcyjnych i względem złota, które zachowałoswoją wartość.

Ograniczona podaż złota

Od roku 1971, kiedy to Richard Nixon zdecydował się oddzielić dolara od złota, nowo „utworzony” dolar nie musi posiadać pokrycia w złocie. Oznacza to, że amerykański bank centralny może wydrukować tyle nowych dolarów, ile tylko zapragnie.

Jeśli zaś chodzi o złoto, jego podaż jest ograniczona na dwóch poziomach – przez określone moce przerobowe pozwalające dostarczyć w ciągu roku pewną określoną ilość kruszcu (ok. 3 500 ton), a także przez fakt, że ilość złota na Ziemi jest skończona. Jest go całkiem sporo, ale zdecydowana większość jest dla nas niedostępna z uwagi na głębokość położenia.

Złoto, które jesteśmy w stanie pozyskać skończy się wg. szacunków Światowej Rady Złota prawdopodobnie w ciągu najbliższych dekad.

Złoto jako bezpiecznik

Złoto obok dolara, franka szwajcarskiego czy jena japońskiego, postrzegane jest jako tzw. bezpieczna przystań, a więc aktywo o dużym poziomie bezpieczeństwa. Wynika to z faktu, że jego podaż jest ograniczona i – w przeciwieństwie do spółek giełdowych – nie może ono zbankrutować.

Złoto nigdy nie stanie się bezwartościowe, a jego cena nie spadnie poniżej kosztu produkcji, który nieustannie rośnie (m.in. przez inflację, rosnące koszty urządzeń, energii i pracy). Nawet jeśli krótkoterminowo cena giełdowa złota notuje spadki, wiadomo, że w dłuższej perspektywie będzie się ona urealniała względem rynków i sytuacji gospodarczej.

Popyt na złoto umacnia się w sytuacjach, gdy gorzej zaczyna się dziać na rynkach finansowych lub w gospodarce, ale także wówczas, gdy wzrastają niepokoje geopolityczne. Znajduje to odzwierciedlenie w historii. W ciągu chociażby ostatnich dwóch dekad złoto dwukrotnie notowało swoje historyczne rekordy: po kryzysie w 2008 roku i w 2020 roku, gdy wybuchła pandemia COVID-19.

Ta cecha złota sprawia, że jest ono idealnym „bezpiecznikiem” i chętnie nabywane jest przez banki centralne, a także inwestorów, którzy chcą zdywersyfikować swój portfel.

Złoto jako dywersyfikacja

Dywersyfikacja to różnicowanie zawartości „portfela” w celu uodpornienia go na negatywne skutki wydarzeń występujących w określonym czasie, jak wzrost inflacji czy kryzysy gospodarcze. I złoto, jako aktywo posiadające wyżej wymienione cechy, sprawdza się w tej roli idealnie.

Nie ma jasno określonych podziałów, jaką część oszczędności warto ulokować w złocie. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku inwestora, który chce się jedynie zabezpieczyć przed ryzykiem, a inaczej w przypadku osoby, która chce zbudować sobie dodatkowy fundusz emerytalny lub odłożyć pieniądze dla swoich dzieci.

Fizyczność

W przeciwieństwie do wielu instrumentów finansowych, które w dzisiejszych czasach mają postać zapisu cyfrowego, sztabka złota jest czymś, co możemy schować do kieszeni i zabrać ze sobą w dowolne miejsce na świecie. Nie potrzebujemy do tego łącza internetowego ani nawet prądu.

Innymi fizycznymi dobrami są np. nieruchomości. Jednak, jak sama nazwa wskazuje, są one nieruchome – nie da się ich przemieścić. Złoto jest zarówno fizyczne, jak i mobilne, co z kolei łączy się z jego kolejną cechą.

Duża koncentracja wartości

Złoto jest „gęste”, nie tylko z punktu widzenia fizyki, ale także ekonomii. Sztabka złota o wadze 1 kg kosztuje ok. 267 tys. zł (stan na dzień 25.07.2023). Jednocześnie jest ona mniejsza od typowego, współczesnego smartfona. Bez problemu zmieścimy ją w dowolnym bagażu, a nawet w kieszeni.

Niski próg wejścia

Na rynku dostępny jest cały szereg sztabek i monet w szerokim zakresie wagowym – najmniejsze sztabki ważą 1 gram, a ich koszt to 297 zł (na dzień 25.07.2023). Oznacza to, że tak naprawdę, aby wejść w posiadanie złota, nie trzeba posiadać wielkiego majątku. Można je kupować raz na jakiś czas, w mniejszych ilościach.

Świetnie pomaga przy tym sklep internetowy Goldsaver, w którym sztabki o wadze 1 uncji (31,1 grama) można kupować „po kawałku”, kupując niewielkie ilości złota z dowolną częstotliwością i za dowolne kwoty (min. 50 zł).

Korzyści podatkowe

Ogromnym atutem złota są także korzyści podatkowe. Złoto jest zwolnione z podatku dochodowego, o ile odsprzedaż kruszcu nastąpi po upływie 6 miesięcy od momentu zakupu. Absolutnie unikalną cechą złota, jakiej nie mają żadne inne aktywa, jest również zwolnienie z podatku VAT na terenie Unii Europejskiej.

Złoto jest płynne

Przez płynność rozumie się łatwość zbycia danego aktywa. W przypadku złota możemy mówić o bardzo dużej płynności. Złoto można bardzo łatwo nabyć, ale także równie łatwo odsprzedać.

Poprzez płynność rozumiemy także podzielność. Mając sztabkę o wadze 100 g, bez problemu możemy zamienić ją na dwie sztabki 50-gramowe i jedną z nich sprzedać – operacja taka w przypadku choćby nieruchomości, jest dużo bardziej złożona.

Złoto jest międzynarodowe

W przeciwieństwie do akcji, obligacji, walut czy nieruchomości, które na stałe przypisane są do określonej lokacji czy instytucji, złoto nie posiada emitenta i kraju emisji, nie jest przypisane do żadnego kraju, a jednocześnie jest respektowane wszędzie.

Sztabkę złota sprzedamy równie łatwo w Polsce, jak i w każdym innym kraju. Jako nośnik wartości o historii liczącej ponad 5 tys. lat, występujący i znany w każdej kulturze, złoto wszędzie znajdzie swojego nabywcę – w każdym miejscu na świecie znajdzie się ktoś, kto będzie gotów od nas sztabkę złota odkupić.

Więcej na temat złota można przeczytać także w artykule: „Rewolucja na rynku złota. W sklepie internetowym Goldsaver sztabkę kupisz <po kawałku>”

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze