baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

101. urodziny Marii Znojewskiej – uczestniczki powstania

Maria Znojewska, mieszkająca w Kaliszu uczestniczka Powstania Warszawskiego, świętuje 101. urodziny. Życzenia jubilatce złożyli prezydent Krystian Kinastowski i wiceprezydent Mateusz Podsadny.

Maria Znojewska urodziła się w Warszawie. W konspiracji działała pod pseudonimem Alina od lipca 1942 roku, w VII Obwodzie „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej – 6. Rejonie „Helenów”. Utrzymywała łączność z Warszawą i obozem przejściowym dla ludności cywilnej – Dulagiem 121. Wyprawiała się z Pruszkowa na Wolę i Ochotę. Została ranna w sierpniu 1944 roku w rejonie Placu Narutowicza. Za zasługi otrzymała Krzyż Armii Krajowej, Medal Wojska, Warszawski Krzyż Powstańczy, Odznakę Weterana Walk o Niepodległość oraz Odznakę Pamiątkową Akcji „Burza”. W 2022 roku uhonorowana Odznaką Honorową Miasta Kalisza.

Jubilatka ponad dwadzieścia lat temu przeprowadziła się do Kalisza. Obecnie mieszka w Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym, korzystając z jego możliwości.

Jestem bardzo zadowolona, że mogę spędzać na powietrzu, wśród zieleni. Czasami oglądam telewizję, ale wolę audiobooki – powiedziała Maria Znojewska.

Urodzinowe spotkanie z powstańczynią było też okazją do rozmów z innymi podopiecznymi oraz pracownikami  Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego.

Osoby, które korzystają z usług Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym, są bardzo zadowolone, że takie miejsce powstało w Kaliszu. Doceniają dobrą opiekę oraz życzliwość personelu. Wszystkim pracownikom dziękuję za ich wkład w rozwój tej niedawno uruchomionej placówki – mówił prezydent Krystian Kinastowski.

Do Kalisza z różnych stron Polski napływają życzenia dla powstańczyni Marii Znojewskiej. Złożyły je m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego oraz organizacje wspierające uczestników Powstania Warszawskiego.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze