reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

Około 120 strażaków ochotników wzięło udział w manewrach

W ubiegłą sobotę, 19 listopada strażacy z Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Żelazków mieli okazję do przeprowadzenia wspólnych ćwiczeń. W manewrach uczestniczyło około 120 osób!

Tematyka ćwiczeń dotyczyła ratownictwa technicznego oraz ratownictwa medycznego. Organizatorami tego wydarzenia była Ochotnicza Straż Pożarna w Czartkach i Pólku.

Z pewnością należy podkreślić ogromny wkład i inicjatywę strażaków ochotników. Okazało się, że byli oni naprawdę dobrze przygotowani. Podczas manewrów musieli zmierzyć się z różnymi sytuacjami, z którymi świetnie sobie poradzili – mówi Latarnikowi Kaliskiemu uczestniczący w ćwiczeniach dr Michał Sopiński, prorektor Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Jednostki z terenu gminy Żelazków stanęły oko w oko z sytuacjami, które przytrafiają się w ich codziennej służbie. Ćwiczenia odbywały się w sześciu punktach, w każdym z nich na strażaków czekało inne wyzwanie:
– zatrzymanie krążenia,
– upadek z wysokości,
– pożar stodoły, w którym poszkodowany był jeden ze strażaków,
– wypadek rowerzysty,
– dachowanie samochodu,
– krwotok tętniczy.

Z pełną odpowiedzialnością możemy napisać, że 19 listopada przejdzie do historii naszej jednostki, a także jednostek terenu naszej gminy! Manewry zakończyły się wielkim sukcesem – czytamy we wpisie OSP Czartki.

Są to pierwsze manewry ochotników z gminy Żelazków. Cała gmina otrzymała 190 tys. zł środków z Funduszu Sprawiedliwości na zakup sprzętu ratującego życie, który jest już w dyspozycji. Takie wydarzenia udowadniają, że sprzęt ten nie rdzewieje, lecz trafia w dobre ręce i jest właściwie wykorzystywany. Idea samokształcenia czy wspólnego manewru pokazuje zaś, że strażacy z gminy są nie tylko po to, by animować wspólnotę kulturotwórczą, ale faktycznie działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa i to przede wszystkim należałoby podkreślić. Ćwiczenia służą temu, by w sytuacji realnego zagrożenia zadziałały pewne automatyzmy. To, co zostało przećwiczone w ramach ćwiczeń, stanie się w rzeczywistości automatyzmem, dzięki któremu uda się uniknąć ofiar i szkód – dodaje Sopiński.

Przygotowaniem i przeprowadzeniem szkolenia zajęli się ratownicy medyczni z firmy Blamed, z którymi współpracowała Komenda Miejska Policji w Kaliszu i Akademia Kaliska. Ćwiczenia koordynowane były z pomocą OSP Morawin i OSP Strzałków, a samochodów użyczyła Pomoc Drogowa Kowalczyk. O uczestników zadbała firma Colian, dostarczając napoje i słodycze.

Kolejne manewry planowane są w październiku przyszłego roku. Gmina Żelazków i strażacy zapowiedzieli już rozmowy z sąsiednimi gminami po to, by kolejne edycje miały charakter nie tylko gminny, a powiatowy. Prorektor SWWS zagwarantował strażakom, że w przypadku chęci organizacji manewrów, w porozumieniu z funkcjonariuszami służby więziennej, udostępniony zostanie dla nich teren Kampusu Mundurowego.

fot.: OSP Czartki

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze