baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

12 kierowców straciło prawo jazdy za prowadzenie na „podwójnym gazie”

Ośmiu kierujących po spożyciu alkoholu i czterech nietrzeźwych – to efekt działań policjantów z Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu podczas akcji „Trzeźwy poranek” realizowanych w miniony poniedziałek na drogach całej Wielkopolski. Wzmożone kontrole prowadzone przez policjantów na drogach mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W poniedziałek już o godzinie 5:00 policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego rozpoczęli w działania wojewódzkie „Trzeźwy poranek”. Termin akcji nie był przypadkowy. Doświadczenia lat ubiegłych wskazują na to, że po „świątecznych” weekendach wielu kierujących narażając życie swoje i innych wsiada za kierownicę pod wpływem alkoholu.

W trakcie tego typu działań funkcjonariusze dążą do sprawdzenia stanu trzeźwości maksymalnej liczby kierujących. Tym razem podczas trwających trzy godziny działań funkcjonariusze przeprowadzili ponad 2400 badań stanu trzeźwości. Niestety i tym razem przypuszczenia policjantów potwierdziły się. Wśród skontrolowanych tego poranka kierowców znaleźli się tacy, którzy wsiedli za kierownicę „na podwójnym gazie”.

Łącznie udało się wyeliminować z ruchu drogowego 12 kierowców, którzy wsiedli a kierownicę pod wpływem alkoholu. Czterech z nich odpowie za przestępstwo jakim jest kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości. Wszyscy nieodpowiedzialni kierowcy stracili już prawa jazdy. O ich dalszym losie zdecyduje już wkrótce sąd.

Policja przypomina!

  • W Polsce kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu są bardzo surowe. Zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę po spożyciu alkoholu – gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila (stan po użyciu alkoholu) – grozi do 30 dni aresztu lub do 5000 zł grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów do lat trzechJeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila (mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości), kierowcy grozi kara grzywnyograniczenia wolności lub nawet pozbawienia wolności do 3 lat oraz utrata prawa jazdy na okres nie krótszy niż 3 lata, a nawet do 15 lat.
  • Sprawców skazanych za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego nie ominie także kara pieniężna. W takim przypadku sąd orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Fundacji Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5000 zł. W razie skazania za przestępstwo prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości będąc uprzednio karanym za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub środka odurzającego jest to co najmniej 10000 zł.

źródło: KMP Kalisz, fot.: archiwum

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze