baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM
reklama-SWWS

12 kierowców złapanych pod wpływem. Niechlubny rekordzista miał ponad 3,5 promila

W trakcie tylko jednego dnia policjanci pełniący służbę na terenie miasta i powiatu kaliskiego zatrzymali 12 osób, które wykazały się brakiem wyobraźni decydując się wsiąść za kierownicę swoich pojazdów pod wpływem alkoholu. Wszystkie te sprawy znajdą swój finał w sądzie.

W trakcie tylko wczorajszego dnia funkcjonariusze ujawnili 12 kierujących, którzy swoim zachowaniem na drodze zagrażali innym użytkownikom ruchu. Pięciu z nich odpowie za przestępstwo kierowania pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości, pozostali za prowadzenie pojazdu po użyciu alkoholu.

Niechlubnym rekordzistą tego dnia okazał się 36-latek kierujący peugeotem. Mężczyzna został zatrzymany dzięki reakcji świadków zdarzenia. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 3,5 promila alkoholu w organizmie kierowcy. Mężczyzna stracił już prawo jazdy o jego dalszym losie zadecyduje już wkrótce sąd. Sprawami wszystkich zatrzymanych kierowców zajmie się Sąd. Za kierowanie pojazdem mechanicznym będąc w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Każdy uczestnik ruchu drogowego, a zwłaszcza kierujący samochodem powinien znać przepisy prawa regulujące odpowiedzialność za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu lub nietrzeźwości, dlatego przypominamy:

Stan po użyciu alkoholu ma miejsce gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi od 0,2 ‰ do 0,5‰ albo obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Jest to wykroczenie zagrożone: grzywną nie niższą niż 2500 zł (maksymalna to 30 tys. zł), aresztem do 30 dni, zakazem prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat.

Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do stężenia we krwi powyżej 0,5 ‰ albo obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm³. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat oraz kara pieniężna od 5 000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej).

Źródło: KMP Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze