reklama-SWWS
baner_AK
baner_AK
baner_FBAnt
baner_GM

12. rocznica katastrofy smoleńskiej

Dziś rano przedstawiciele władz rządowych złożyli kwiaty na grobie kaliszanki Gabrieli Zych, która przed dwunastu laty zginęła w katastrofie smoleńskiej. Na cmentarzu nie zabrakło również rodziny śp. Gabrieli. Pamięć wszystkich 96 osób, które wówczas zginęły, uczcono dokładnie o godzinie 8:41 minutą ciszy.

W dwunastą rocznicę katastrofy smoleńskiej złożono wiązanki kwiatów na grobie Gabrieli Zych. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałek Sejmu Elżbiety Witek wiązanki złożyła Żaneta Lasiecka-Stodolna, kierownik kaliskiej delegatury Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W imieniu władz samorządowych Kaliszu wiązankę złożyli prezydent Kalisza Krystian Kinastowski oraz Mirosław Gabrysiak wiceprzewodniczący Rady Miasta Kalisza.

Na cmentarzu obecna była również córka pani Gabrieli – Izabela Musielak, która przyznaje, że emocje wciąż są bardzo duże.

Co roku odgrzewane, co roku rozgrzebywane. Ale to chyba każdy, kto straci tak bardzo bliską osobę ma te same rozterki, te same odczucia co ja. Może my troszkę większe, ze względu na to, że jest to śmierć publiczna, nie nasza osobista. Ale co roku zbliża się ta data i wszyscy przypominają nam skutecznie i szukają dziury w całym.

Izabela Musielak – córka śp. Gabrieli Zych

10 kwietnia 2010 w katastrofie polskiego samolotu Tu-154M w Smoleńsku zginęła 96-osobowa delegacja, wśród której znaleźli się przedstawiciele najwyższych władz państwowych, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele organizacji kombatanckich, społecznych. Wśród nich obecna była szefowa kaliskiego Stowarzyszenia ,,Rodzina Katyńska” – Gabriela Zych. Była to największa pod względem liczby ofiar katastrofa w historii polskiego lotnictwa.

Gabriela Zych 16 kwietnia 2010 roku została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. 19 kwietnia 2010 roku pochowano ją z honorami wojskowymi na cmentarzu parafialnym przy kościele pod wezwaniem św. Gotarda przy ul. Częstochowskiej w Kaliszu.

Źródło: FP Krystian Kinastowski – Prezydent Kalisza


Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze