baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Muzeum w Lewkowie zaprasza na spotkanie z Piotrem Kitrasiewiczem, autorem powieści o Ambasadorze Lipskim

Piotr Kitrasiewicz – poeta, dramaturg, autor powieści historycznej „Jego Ekscelencja na herbatce z Goeringiem”, która w 2016  została wyróżniona nagrodą Książka Miesiąca Wrzesień 2016 w kategorii „Proza” – redakcji miesięcznika Magazyn Literacki Książki – będzie gościem spotkania w Muzeum w Lewkowie w sobotę 16 listopada o godz. 17.00. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się w sali balowej jest wolny.

Powieść opisuje środowisko dyplomatyczne Berlina lat 30. XX wieku. Rosnący w potęgę hitleryzm, intrygi polityczne, pogłębiający się antysemityzm i bezkrwawe podboje Hitlera obserwujemy z perspektywy ambasadora RP Józefa Lipskiego, którego zadaniem jest budowanie jak najlepszych stosunków z włodarzami Trzeciej Rzeszy. 

– Po pewnym czasie Lipski zaczyna się orientować, że wierząc w deklaracje przyjaźni ze strony Hitlera, Göringa i Goebbelsa, uległ wielkiemu blefowi politycznych szakali. „Jego Ekscelencja na herbatce z Goeringiem”” to opartą na faktach opowieść, którą czyta się niczym sensacyjną, pełną narastającego napięcia historię – mówi Sylwia Nowicka, dyrektor Muzeum w Lewkowie.

Józef Lipski był, wraz bratem Janem, ostatnim właścicielem majątku lewkowskiego. W grudniu 1918 roku rozpoczął służbę w tworzącej się dyplomacji młodego państwa polskiego. Lipski pracował jako sekretarz polskich ambasad i poselstw, kolejno w Londynie, Paryżu i Berlinie. W 1925 r. objął funkcję naczelnika Wydziału Zachodniego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Wchodził w skład polskich delegacji podczas międzynarodowych konferencji w Locarno (1925), Hadze (1929 i 1930), Lozannie. Brał udział w negocjacjach z Niemcami, Francją i Wielką Brytanią. Od 29 października 1934 do wybuchu II wojny światowej był Ambasadorem RP w Berlinie.

– Rok 2024 obfituje w rocznice związane z Ambsadorem RP w Berlinie Józefem Lipskim. W tym roku przypada 140 rocznica jego urodzin, 90 rocznica objęcia funkcji Ambasadora RP w Berlinie. W pokoju na piętrze do końca roku stworzymy wystawę stałą poświęconą Józefowi Lipskiemu, na jej przygotowanie otrzymaliśmy dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadal poszukujemy pamiątek, rzeczy związanych z ambasadorem. Wiemy, że był 100-częsciowy serwis ćmielowski, w który rodzina Lipskich wyposażyła ambasadę w Berlinie – dodaje dyrektor Nowicka.

Muzeum w Lewkowie planuje jeszcze spotkanie z profesorem Markiem Kornatem, profesorem nauk humanistycznych i kierownikiem Zakładu Dziejów Dyplomacji i Systemów Totalitarnych w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie . Profesor w ramach pracy naukowej zajmuje się m.in. historią dyplomacji i stosunków międzynarodowych w XIX i XX wieku, polską polityką zagraniczną w latach 1918–1945, dziejami polskiej i zachodniej myśli sowietologicznej, a w pewnym zakresie także dziejami polskiej historiografii. W listopadzie powinna ukazać się na rynku wydawniczym I część biografii Józefa Lipskiego, autorstwa Profesora Kornata.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze