
2. Ogólnopolski Festiwal – Podróże w Czasie i Przestrzeni. NIEDZIELA
W ostatnim dniu festiwalu organizatorzy zapraszają na spotkanie z pedagogiem, pisarzem i dziennikarzem – Robbem Maciągiem. Opowie o Syryjczykach z przed wojny domowej i kryzysu uchodźczego, przedstawi autorskie książki, zaprezentuje gry etniczne. Zwieńczeniem festiwalu będzie spektakl unplugged w reż. Natalii Klupp „Dziewczynki z zapałkami” nawiązujący do konfliktów zbrojnych na świecie. Po spektaklu – spotkanie z reżyserką i obsadą spektaklu.
Podróże w Czasie i Przestrzeni to wielowymiarowe, inspirujące do realizacji marzeń i zainteresowań wydarzenie, obejmujące wiele tematów, różne miejsca i czasy. To podróż przez współczesne i ponadczasowe problemy świata, przez różne kultury i szerokości geograficzne. Podstawą programu są wartościowe spotkania, które za pomocą artystycznych środków przekazu skłaniają do refleksji i dyskusji.
PROGRAM
- Sala Konferencyjna – od godz. 15.00 Stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej, stanowisko do zwiedzania wystawy wirtualnie z udostępnieniem gogli, promocja autorskich książek i dodatkowe spotkanie z Robbem Maciągiem, promocja gadżetów festiwalowych, dodatkowe spotkania oraz rozmowy przy kawie i herbacie
- Hol (miejsce przy windzie) – od godz. 15.00 Stanowisko telewizyjne, prapremiera animacji do projektu muzycznego XADREX
- Sala Studio – godz. 16.00„Uśmiechnięte oczy Syrii”- spotkanie z Robbem Maciągiem z udziałem tłumaczki migowej
- Sala Studio – godz. 18.30 „Dziewczynki z zapałkami” – spektakl unplugged, reż. Natalia Klupp, spotkanie autorskie z reżyserką i obsadą spektaklu
- Galeria w Holu – wystawa fotograficzna Agaty Grzybowskiej – „Dom. Opowieści bez granic”, potrwa do 8 kwietnia, zapraszamy do zwiedzania w sposób tradycyjny i wirtualny, ekspozycja etnicznych gier planszowych
- Łącznik Kulinarny – 15% zniżki dla gości festiwalowych na hasło „Podróże w Czasie i Przestrzeni” (na wszystkie dania z karty)
Sala Studio – godz. 16.00
„Uśmiechnięte oczy Syrii” – spotkanie z Robbem Maciągiem

Od kilkunastu lat, każdy wie gdzie leży Syria i co się tam dzieje.
Kto jednak wie, kim są Ci najbardziej gościnni ludzie na świecie?
Jak wyglądał ten kraj zanim wybuchła tam wojna?

„Ledwo pojawiły się pierwsze domy, a już rozbrzmiewały zaproszenia na kawę z kardamonem lub herbatę. Byle tylko z nimi przysiąść, choćby na chwilę i pozwolić im udowodnić ich gościnność. Nie było ważne, że między nami była bariera językowa i możemy rozmawiać tylko oczami i gestami.
Za nami były Allepo, Hame i Damaszek. Przed nami ta ogromna pustynia, spotkanie z Eufratem i kolejne filiżanki herbaty. Liczyła się tylko ta chwila i nasza wspólna dobra wola. 10 minutowa przyjaźń. W sercu Syrii, u obcych ludzi, w namiocie z niebieskiej płachty.”
Po spotkaniu zapraszamy do Sali Konferencyjnej na dodatkowe pytania i rozmowy z Robbem Maciągiem oraz promocję jego autorskich książek: „Tysiąc szklanek herbaty”, „Książka o górach” i „Tuk Tuk Cinema”. Książki będzie można zakupić z autografem autora.
„Tysiąc Szklanek Herbaty” (drugie wydanie)
„Mieliśmy szczęście poznać Syryjczyków zanim ich świat się rozpadł a Europa zaczęła się ich bać. Mieliśmy szczęście, że dużą częścią książki jest właśnie Syria. Wspomnienia z kraju gościnności”.
„Książka o górach”
„Książka jakiej jeszcze nie było! Wciągająca, pełna praktycznych wskazówek i pięknie zilustrowana opowieść o relacji człowieka z górami i szukaniu własnej drogi, która prowadzi hen, wysoko”.
„Tuk Tuk Cinema”
„Kiedy w 2013 roku pojechałem do Nepalu by pokazać dzieciom z małej szkoły na końcu świata kreskówki z Bolkiem i Lolkiem, a także przygody Reksia, nie myślałem, że ten projekt rozwinie się w znacznie dłuższą i ciekawszą przygodę. W 2015 roku, jadąc na indyjskim skuterze trasą wzdłuż świętego Gangesu, tworzyłem jednoosobowe kino objazdowe i w ciągu miesiąca wyświetlałem polskie kreskówki, gdzie tylko się dało. I właśnie o tym jest ta książka”.

Galeria w Holu – ekspozycja etnicznych gier planszowych
Ghana, Indie, Bangladesz, Hawaje, Starożytny Rzym, Babilon (najstarsza znana dziś planszówka)
PRZYJDŹ I ZAGRAJ W ETNICZNE PLANSZÓWKI!
Zapraszamy od godz. 15.00

Robb Maciąg
Podróżuje i pisze od 1997 roku. Odwiedził ponad 30 krajów i większość z nich po kilku lub kilkanaście razy. Znalazł tam setki przyjaciół i dobrych znajomych. Propaguje naiwną ideę, że „świat jest pełen dobrych ludzi”. Urodzony w 1974 roku, we Wrocławiu. Pasjonat podróży. Fotograf z zamiłowania, pedagog, pisarz i (czasami) dziennikarz. Mieszka w okolicach Jeleniej Góry, w Krainie Wygasłych Wulkanów. Uwielbia fotografować ludzi.
Laureat Podróżnika Roku miesięcznika Podróże (kategoria „Świat”) i dwóch TRAVELER ów miesięcznika National Geographic (2007 – podróż życia, 2013 – podróżnicza książka roku).
Sala Studio CKiS – godz. 18.30
„Dziewczynki z zapałkami” – spektakl unplugged, reż. Natalia Klupp

Wstęp – wejściówki (kasa CKiS) BRAK WEJŚCIÓWEK. DZIEKUJEMY ZA DUŻE ZANTERESOWANIE SPEKTAKLEM.
Dziewczynki z zapałkami.
Czy są nam bliskie? Czy dostrzegamy je w XXI-wiecznych lustrach?
Owe dziewczynki noszą różne stroje. Mają różne kolory włosów, skóry i oczu. Mają różne charaktery, temperamenty, języki.
Zapałki rzucą światło na targany reżimami i wojnami Bliski Wschód; polskie pograniczne; objęte kryzysem finansowym regiony będące podróżniczymi marzeniami; ledwie tłumiące huk wybuchów schrony; a także zaułki i głuche ściany Europy. Która choć zdaje się być ciepła i bezpieczna potrafi nie dostrzegać swych złożonych oblicz, milczeć, pomijać drażniące ją problemy.

Spektakl unplugged. Ciemność jest w nim najważniejszym aktorem, płomień zapałek jedynym oświetleniem, a ruch i gest wymownym środkiem przekazu. Zespół ma do dyspozycji tylko krótkie chwile, tak ulotne jak czas spalania się zapałki.
Natalia Klupp wraz z zespołem i spektaklem „Dziewczynki z zapałkami” brali udział w 2024 roku w rezydencji twórczej oraz prezentacji w ramach przeglądu „Szczeliny” odbywającego się w Instytucie Grotowskiego.

Koncepcja, scenariusz i reżyseria: Natalia Klupp
Choreografia: Kai Milačić
Obsada: Natalia Klupp, Kasia Kupiec, Kai Milačić
Obsada premierowa: Natalia Klupp, Kasia Kupiec, Klaudia Łubkowska, Kai Milačić
Szczególne podziękowania dla Jarosława Freta (Instytut Grotowskiego)
Dokładna data i miejsce premiery: 15/03/2024, Instytut Grotowskiego, Wrocław
Czas trwania spektaklu: 40 min
zdjęcia: Tobiasz Papuczys (Instytut Grotowskiego) oraz Kazimierz Ździebło.
W spektaklu pojawia się wątek śmierci i przemocy, w tym seksualnej…
Spotkanie autorskie z reżyserką i obsadą (po spektaklu)

Natalia Klupp
jest reżyserką, aktorką, animatorką kultury, organizatorką i producentką wydarzeń kulturalnych. Brała udział w prezentacjach na festiwalach w Polsce, Iranie, Indiach, Rosji, Hiszpanii, Rumunii, Gruzji, Bułgarii i innych. Koordynowała i wspierała organizację plenerowych festiwali teatralnych i innych przedsięwzięć kulturalnych (w tym z mniejszością ukraińską, również przed wojną), wspomaga liczne organizacje społeczne. Rozwija się w zakresie dostępności działań i wydarzeń kulturalnych. Z urodzenia i serca poznanianka. Z wykształcenia kulturoznawca. Miłośniczka i opiekunka adoptowanych szczurków o przeszłości laboratoryjnej.
Sala Konferencyjna – od godz. 15.00
Stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej

Odwiedź stoisko Polskiej Akcji Humanitarnej podczas festiwalu! Zespół PAH opowie Ci o tym, jak odpowiada na współczesne wyzwania: gdzie pomaga i w jaki sposób, i dlaczego te działania są tak ważne. Na stoisku porozmawiasz z osobami, które odwiedziły różne kraje i które wprowadzą Cię w świat pomocy humanitarnej.
Co Cię czeka na stoisku?
✔️ Sprawdzisz swoją wiedzę w quizie na temat współczesnych wyzwań i nierówności
✔️ Zobaczysz, jak wygląda prawdziwy „pakiet godnościowy”
✔️ Zrobisz sobie wyjątkowy tatuaż!
✔️ Poznasz nasze materiały edukacyjne
✔️ Dowiesz się, w jaki sposób możesz zaangażować się w dokonywanie zmian na świecie
Polska Akcja Humanitarna od ponad 30 lat pomaga osobom cierpiącym w kryzysach na całym świecie. Aktualnie organizacja działa w Ukrainie, Syrii, Sudanie Południowym, Somalii, Kenii, Madagaskarze, Jemenie oraz w Polsce. W trakcie swojej działalności PAH pomogła blisko 18 mln w ponad 50 krajach!
Stanowisko do zwiedzania wystawy fotograficznej Agaty Grzybowskiej „Dom. Opowieści bez granic” – wirtualnie z udostępnieniem gogli
Promocja gadżetów festiwalowych
Dodatkowe spotkania oraz rozmowy przy kawie i herbacie
Hol (miejsce przy windzie) – od godz. 15.00
Stanowisko telewizyjne z słuchawkami
prapremiera animacji do projektu muzycznego XADREX
„Napisałem swoje imię na dłoni”
O mój synu, zapisałem swoje imię na dłoni,
Zatracam się, wypełniając umysł pustymi słowami.
Moje serce staje się zimne, a dusza usycha.
Pochłaniają mnie ulotne przyjemności,
podczas gdy niepokój pozostaje.
Nie śpię, nie jestem świadomy, nie wiem.
To jest prawda, co się ze mną stało.
Masz racje – wina leży po mojej stronie…
słowa piosenki (tłumaczenie z arabskiego)
Bohater utworu na co dzień stawia czoła prawdziwie egzystencjalnej sytuacji. Codziennie pisze na dłoni swoje imię. Jest to aktualnie powszechny zwyczaj na terenach objętych wojną, praktykowany kiedy ludność spodziewa się bombardowania…
„Pod względem muzycznym staraliśmy się, aby produkcja była jak najprostsza i najbardziej bezpośrednia. Rytm bębna obręczowego – typowo używanego podczas uroczystości weselnych w świecie arabskim – tworzy wyraźny kontrast z tekstem, który skłania się bardziej ku funeralnej stronie życia. Ten jednostajny rytm utrzymuje się przez większość utworu, subtelnie towarzyszą mu szybkie, psychodeliczne arpeggia. Linia wokalna wysuwa się na pierwszy plan, niosąc melodie.
Animacja do utworu przedstawia dłonie jako uniwersalne narzędzie komunikacji międzyludzkiej, na których napisane jest w języku angielskim i arabskim ”ja jestem…”. Napis to sugestia wcielenia się w rolę potencjalnych ofiar konfliktów na całym świecie. Obraz symbolizuje kruchość życia ludzkiego, niezależnie od pochodzenia i szerokości geograficznej.”
Michał Kwiatkowski (Studio MIHA)
XADREX
to nowy projekt muzyczny producenta, perkusisty i wokalisty Cyrila Kaplana (Vložte kocku, Mutanti hledaj východisko) oraz muzyka, wokalisty i performera Husama Abeda.
Połączenie melodii instrumentów oraz muzyki elektronicznej tworzy wciągająca mieszankę, która jest baza muzyki formacji.
Husam i Cyril rozpoczęli współprace w latach 2019 i 2020, odnajdując wspólny język muzyczny podczas pracy nad ścieżkami dźwiękowymi do dwóch projektów sztuki wideo Jiríego Žáka, występem transmitowanym w telewizji podczas fali ograniczeń związanych z covidem. Połączywszy się ponownie w 2023 roku Xadrex ewoluował swoje brzmienie, dodając wokale i ostrzejsze, oparte na tańcu aranżacje. Łącząc elektroniczną post-rockową, kinową wersję muzyki świata z elementami niezależnego popu i eksperymentalnego rapu. Ich pierwsza EP-ka zatytułowana 7 zostanie wydana pod szwedzka wytwórnia Ostron Music w marcu 2025 roku.
Tekst: Centrum Kultury i Sztuki Kalisz