2. Rajd Motocyklowy Weteranów
17 maja pod iwanowicki cmentarz dotarli motocykliści „2 Rajdu Motocyklowego Weteranów” zorganizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa we współpracy z Biurem Konwentu Dziekanów, jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innymi służbami mundurowymi. Celem rajdu jest upamiętnienie poległych w służbie Ojczyźnie żołnierzy oraz tych wszystkich, którzy wskutek odniesionych ran i kontuzji stracili swoje zdrowie.
Miejsce postoju rajdu nie jest przypadkowe ponieważ na cmentarzu spoczywa śp. kpr. Radosław SZYSZKIEWICZ – syn Marzanny Szyszkiewicz, wieloletniej pracownicy resortu obrony narodowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, który poległ 9 października 2009 roku podczas patrolu na V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Na cmentarzy pochowany jest śp. szer. Józef STĘPNIAK, który odszedł na wieczną wartę w 1975 r. podczas wykonywania obowiązków w ramach Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie gdzie zginęło dziewięciu polskich żołnierzy.
Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu – ppłk Przemysław Bojarczuk, Szef Wydziału Rekrutacji – mjr Grzegorz Jasianek, Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal, Marzanna Szyszkiewicz wraz z delegacją Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu oraz uczestnicy rajdu zapalili znicze i uczcili pamięć śp. kpr. Radosława SZYSZKIEWICZA i śp. szer. Józefa STĘPNIAKA. Następnie wszyscy razem udali się pod budynki miejscowej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej gdzie dzięki uprzejmości proboszcza – ks. kan. Pawła Jabłońskiego, który przedstawił rys historyczny Iwanowic, odbyło się spotkanie oraz poczęstunek zorganizowany przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu. Ciekawostką miejscowej parafii jest kościół zbudowany w XV w, w którym został ochrzczony, urodzony w Iwanowicach późniejszy przeor i obrońca Jasnej Góry ojciec Augustyn Kordecki.
W Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej służy ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku wzięliśmy udział w 92 operacjach, w których udział wzięło które 115 tysięcy polskich żołnierzy.
Celem organizowanego po raz drugi rajdu jest upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzowanie postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagowanie aktywne formy spędzania czasu wolnego, promowanie bezpiecznej jazdy oraz zachęcanie do wspólnych spotkań także poza rajdem.
Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.
Przejazdy poszczególnych motocyklistów w każdym etapie odbywają się indywidualnie zgodnie z ustaleniami koordynatora danej grupy i komandora rajdu oraz zasadami ruchu drogowego.
Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu