2. Rajd Motocyklowy Weteranów

17 maja pod iwanowicki cmentarz dotarli motocykliści „2 Rajdu Motocyklowego Weteranów” zorganizowanego przez Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa we współpracy z Biurem Konwentu Dziekanów, jednostkami wojskowymi Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz innymi służbami mundurowymi. Celem rajdu jest upamiętnienie poległych w służbie Ojczyźnie żołnierzy oraz tych wszystkich, którzy wskutek odniesionych ran i kontuzji stracili swoje zdrowie.

Miejsce postoju rajdu nie jest przypadkowe ponieważ na cmentarzu spoczywa śp. kpr. Radosław SZYSZKIEWICZ – syn Marzanny Szyszkiewicz, wieloletniej pracownicy resortu obrony narodowej Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu, który poległ 9 października 2009 roku podczas patrolu na V zmianie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Na cmentarzy pochowany jest śp. szer. Józef STĘPNIAK, który odszedł na wieczną wartę w 1975 r. podczas wykonywania obowiązków w ramach Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej Doraźnych Sił Zbrojnych ONZ na Bliskim Wschodzie gdzie zginęło dziewięciu polskich żołnierzy.

Wojskowy Komendant Uzupełnień w Kaliszu – ppłk Przemysław Bojarczuk, Szef Wydziału Rekrutacji – mjr Grzegorz Jasianek, Starosta Kaliski – Krzysztof Nosal, Marzanna Szyszkiewicz wraz z delegacją Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kaliszu oraz uczestnicy rajdu zapalili znicze i uczcili pamięć śp. kpr. Radosława SZYSZKIEWICZA i śp. szer. Józefa STĘPNIAKA. Następnie wszyscy razem udali się pod budynki miejscowej parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej gdzie dzięki uprzejmości proboszcza – ks. kan. Pawła Jabłońskiego, który przedstawił rys historyczny Iwanowic, odbyło się spotkanie oraz poczęstunek zorganizowany przez Wojskową Komendę Uzupełnień w Kaliszu. Ciekawostką miejscowej parafii jest kościół zbudowany w XV w, w którym został ochrzczony, urodzony w Iwanowicach późniejszy przeor i obrońca Jasnej Góry ojciec Augustyn Kordecki.


W Siłach Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej służy ponad 100 tysięcy żołnierzy i duża ich część była uczestnikami misji poza granicami kraju. Od 1953 roku wzięliśmy udział w 92 operacjach, w których udział wzięło które 115 tysięcy polskich żołnierzy.

Celem organizowanego po raz drugi rajdu jest upowszechnianie wiedzy na temat działań poza granicami państwa, popularyzowanie postawy patriotyzmu, otwartości wobec potrzeb i kooperacji ze społeczeństwem, propagowanie aktywne formy spędzania czasu wolnego, promowanie bezpiecznej jazdy oraz zachęcanie do wspólnych spotkań także poza rajdem.

Projekt wykorzystuje zainteresowanie żołnierzy i weteranów, funkcjonariuszy innych formacji mundurowych sportem motocyklowym (wielu z nich jest aktywnymi motocyklistami) do tworzenia nowych form współpracy poza czasem służby.

Przejazdy poszczególnych motocyklistów w każdym etapie odbywają się indywidualnie zgodnie z ustaleniami koordynatora danej grupy i komandora rajdu oraz zasadami ruchu drogowego.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Newsletter

Bądź na bieżąco z najnowszymi aktualnościami!

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

“Ciągła i nieustanna walka o małego Tadzika”, czyli Anielska Rocznica i anielska zbiórka dla chłopca

17 stycznia 2022

Czy może być coś lepszego niż uczczenie jednej z rocznic?...

czytaj więcej»

“Kalisz zaklęty w fortepianie” – znamy zwycięzców konkursu

17 stycznia 2022

Wiceprezydent Grzegorz Kulawinek wręczył dzisiaj nagrody dla 13 uczestników konkursu...

czytaj więcej»

PZPN zapłaci odszkodowanie KKS-owi Kalisz za Zająca? Mateusz Borek komentuje

17 stycznia 2022

Jak co tydzień w poniedziałek dziennikarze Kanału Sportowego w składzie...

czytaj więcej»

Akademia Kaliska i UAM wspólnie zorganizują warsztaty

17 stycznia 2022

Akademia Kaliska w ramach współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza...

czytaj więcej»

Silny wiatr, burze i alert II stopnia, czyli co nas pogodowo czeka w poniedziałek

17 stycznia 2022

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały...

czytaj więcej»

Poradniki dla młodych mam w kaliskim “Okrąglaku”

16 stycznia 2022

Pierwsze kroki w macierzyństwie, a właściwie w rodzicielstwie łatwiej stawiać,...

czytaj więcej»

Najchętniej czytane

PODCASTY & VIDEO

REKLAMA

#Twitter