200 zgłoszeń do pracy w szpitalu tymczasowym

Blisko 200 osób – na podstawie wydanych decyzji wojewody wielkopolskiego – zgłosiło się do pracy w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To jedna z większych lecznic w Wielkopolsce, w której obecnie hospitalizowanych jest ponad 300 osób zakażonych koronawirusem.

Z uwagi na rozbudowę szpitala tymczasowego oraz sygnalizowane ze strony jego dyrekcji potrzeby zapewnienia personelu, wojewoda wielkopolski wydał od 24 marca ponad 400 decyzji o skierowaniu do pracy. Skierowania dotyczyły lekarzy, pielęgniarek, studentów pielęgniarstwa i położnictwa, ratowników medycznych.

Powołania są warunkiem niezbędnym, umożliwiającym rozszerzenie działalności szpitala tymczasowego, gdyż wykorzystaliśmy wszystkie dostępne rezerwy kadrowe. Dotyczy to przede wszystkim lekarzy, ale także studentów starszych roczników” – tłumaczy dr Szczepan Cofta – dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego UM w Poznaniu, zarządzający szpitalem tymczasowym.

Tylko do siedmiu szpitali „marszałkowskich” na terenie Wielkopolski z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych trafił sprzęt o wartości ponad pięciu i pół miliona złotych. Z magazynów przekazano m.in.: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz środki ochrony osobistej w tym rękawiczki, półmaski czy płyny dezynfekcyjne.

Staramy się uzupełnić nie tylko kadrę medyczną dla szpitala na MTP, ale także niezbędny sprzęt specjalistyczny dla wszystkich wielkopolskich szpitali, które walczą o życie i zdrowie pacjentów” – mówi wojewoda Michał Zieliński.

Na bieżąco analizowana jest sytuacja epidemiczna województwa oraz stopień zajętości łóżek. Aktualnie, liczba dostępnych łóżek w Wielkopolsce dla pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2 wynosi prawie 4 tysiące. Na wszystkich poziomach zabezpieczenia jest ponad 600 łóżek wolnych. Obecnie około 300-350 osób dziennie w Wielkopolsce przechodzi hospitalizację z powodu zakażenia koronawirusem.

W ostatnich dniach sprawdzono również procedury na wypadek konieczności dyslokacji pacjentów z Covid-19 z Wielkopolski do szpitala tymczasowego w Szczecinie. „Na razie nie zachodzi taka konieczność i nasi pacjenci z Wielkopolski są hospitalizowani w wielkopolskich lecznicach. Musimy być jednak przygotowani na różne scenariusze. Jestem w tej sprawie w stałym kontakcie z wojewodą zachodniopomorskim.” – wyjaśnia wojewoda Michał Zieliński.

Źródło: WUW

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze