Konferencja „Uzależnienia a zdrowie” na Uniwersytecie Kaliskim
Kilkudziesięciu pedagogów, psychologów i wychowawców z Kalisza i powiatu kaliskiego wzięło udział w konferencji UZALEŻNIENIA A ZDROWIE, zorganizowanej przez kaliską Państwową Inspekcję Sanitarną we współpracy z Komendą Miejską Policji i Strażą Miejską, która miała miejsce na Uniwersytecie Kaliskim. Podczas spotkania rozmawiano o oddziaływaniu dopalaczy oraz innych środków psychoaktywnych na zdrowie człowieka, zwracając uwagę, iż ten problem istnieje cały czas wśród młodzieży.
Przestrzegamy wszystkich amatorów dopalaczy, że nawet jednorazowe zażycie tych chemicznych narkotyków może zakończyć się tragicznie, gdyż nigdy nie wiadomo co taki specyfik zawiera, jak zareaguje organizm, czy taki eksperyment nie zakończy się na przykład trwałymi uszkodzeniami mózgu a nawet śmiercią. Znamy wiele zachowań ekstremalnych po zażyciu dopalaczy, które kończyły się samookaleczeniami czy też brutalnymi atakami na domowników. Zażywanie dopalaczy jest jak spacer ze śmiercią pod rękę – powiedział Marek Stodolny, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kaliszu.
Podczas konferencji prelegenci zwracali uwagę nie tylko na zagrożenia nowymi narkotykami, ale także na skutki prawne wynikające z ich sprzedaży i zażywania. Kolejnym bardzo ważnym blokiem tematycznym były uzależnienia behawioralne. Eksperci z kaliskiej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, podkreślali rolę rodziców w kształtowaniu postaw i stosunku dzieci od najmłodszych lat w perspektywie wszechobecnego dostępu do mediów społecznościowych, Internetu czy gier komputerowych. Rozmawiano o uzależnieniach z nich wynikających i ich wpływie na zdrowie psychiczne młodzieży.
Trauma, uzależnienia, zdrowie psychiczne – to temat poruszany podczas wykładu pani Sylwii Dziedziczak, specjalistki terapii uzależnień, która zwróciła uwagę na zwiększającą się liczbę młodych ludzi potrzebujących pomocy specjalistów. Tutaj ważna jest rola rodziców, pedagogów szkolnych i psychologów, aby w odpowiednim momencie zauważyć problemy młodego człowieka, by nie pozostawał z nimi sam. Mam nadzieję, że nasza konferencja przyczyniła się do wzrostu świadomości różnorakich zagrożeń, które mają wpływ na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. To spotkanie to nie tylko wykłady, ale także ciekawe kuluarowe rozmowy uczestników, pracujących na co dzień z młodymi ludźmi – podkreślił Marek Stodolny.
Konferencję o podobnej tematyce Państwowa Inspekcja Sanitarna wespół z Policją i Strażą Miejską zorganizowała pod koniec ubiegłego roku dla młodzieży w I liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka w Kaliszu.
Jestem przekonany, że takie spotkania są bardzo potrzebne i dlatego już w lutym planujemy podobne wydarzenie w Zespole Szkół Techniczno – Elektronicznych w Kaliszu – zapewnia Stodolny.