baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

27 maja – Święto Samorządu Terytorialnego

27 maja 1990 roku po raz pierwszy w wolnej Polsce odbyły się wybory do samorządu terytorialnego. W czasach PRL-u samorządność nie istniała, a wszystko podporządkowane było władzy centralnej. Dokładnie 32 lata temu uległo to zmianie i Polacy mogli wybrać swoich przedstawicieli do rad gmin.

Co ciekawe, frekwencja podczas wyborów największa była w małych miejscowościach. Kandydaci byli tam zazwyczaj bezpośrednio znani przez wyborców, stąd głosujący mieli większe poczucie sprawczości na otaczającą rzeczywistość. Najniższą frekwencję obserwowaliśmy w miastach powyżej 100 000 mieszkańców.

Najwyższy wynik w wyborach, w skali ogólnopolskiej, uzyskali kandydaci „Solidarności”, którzy zdobyli 47% mandatów. Była to deklasacja względem innych centralnych komitetów. PSL zdobył 6,5%, a Socjaldemokracja Rzeczypospolitej Polskiej oraz Konfederacja Korony Niepodległej nie przekroczyły 1% liczby wybranych kandydatów. 39% trafiło z kolei do kandydatów niezrzeszonych w centralnych komitetach politycznych.

W Kaliszu „Solidarność” zdobyła 33 na 45 mandatów, reszta przypadła w udziale Wyborczemu Forum Lewicy (5 mandatów) oraz Bloku Wyborczego „Ojczyzna i Demokracja” (5 mandatów) oraz inni. Pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej został dr Krzysztof Walczak (autor wielu książek nt. historii Kalisza), a pierwszym prezydentem Wojciech Bachor.

Źródło: Wikipedia, Wielkopolska Historycznie

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze