Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

3 Kaliski Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Już po raz 3 odbędzie się rajd ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odwiedzając miejsca pamięci i walki z okupantem komunistycznym. Organizatorzy chcą wspomnieć Żołnierzy Niezłomnych, którzy bez pardonu i wbrew komunistycznej propagandzie walczyli jak umieli z reżimem komunistycznym w obronie niepodległego Państwa Polskiego.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” obchodzimy już od 11 lat. Zostało ustanowione w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”– bohaterom antykomunistycznego podziemia z lat 1944-63, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Dziś w naszych sercach wspominamy również, tych którzy – DZIŚ giną w obronie swojej ojczyzny na UKRAINIE.  Wojna na Ukrainie zbiera śmiertelne żniwo, a Rosjanie bezlitośnie mordują ludność cywilną. „Ostrzał ukraińskich miast i atakowanie ludności cywilnej musi zostać potępione przez wszystkich członków społeczności międzynarodowej, to w świetle prawa międzynarodowego ZBRODNIA WOJENNA” – to cytat z wtorkowego oświadczenia naszego MSZ, ale takie oświadczenia słyszymy również z wielu innych państw.

Ten rajd poświęcony będzie w szczególności pamięci dwóm Żołnierzem Wyklętym z Kalisza – Stanisławowi Spaleniak, który utworzył własny oddział partyzancki oraz Ziemowitowi Glabiszewskiemu, który należał do ugrupowania pn. Polska Organizacja Podziemna. Oboje skazano na karę śmierci. Wyroki wykonano w kaliskim więzieniu 28 lipca 1946 r.

Podczas tegorocznego rajdu odwiedzone zostaną miejsca pamięci poświęcone bohaterom- Żołnierzom Niezłomnym i zapalone światełko pamięci i pokoju:

1. pod tablicą na budynku Stowarzyszenia Rzemieślników Chrześcijańskich przy ul. Piekarskiej 13 w Kaliszu, gdzie w obecności m. in. młodzieży szkolnej 31 maja 1948 r. odbył się proces Ziemowita Glabiszewskiego
2. pod tablicą na froncie Bazyliki, Narodowego Sanktuarium Św. Józefa w Kaliszu, na której znajdziemy napis „W hołdzie pomordowanym i więźniom, bohaterom walk z terrorem stalinowskim o Niepodległą Polskę w latach 1939-1956
3. pod byłą siedziba Urzędu Bezpieczeństwa (od 23 I 1945 do 25 XI 1946), a  dziś I Liceum Asnyka Kaliszu. To w tym miejscu działały: Hufce Wolnej Słowiańszczyzny (1948), a także Młodzieżowa Organizacja Podziemna „Orzeł” (1952). Skupiały uczniów Liceum i Gimnazjum Adama Asnyka, którzy m.in. drukowali, kolportowali ulotki antykomunistyczne.
4. pod pomnikiem Armii Krajowej w ogrójcu oo. Jezuitów, przy Sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego.
-przy murach starego więzienia na ul. Łódzkiej – gdzie znajduje się baner upamiętniający siedmiu żołnierzy walczących o wolną i niepodległą Polskę: Ziemowita Glabiszewskiego, Wojciecha Jabłkowskiego, Stanisława Spaleniaka, Stanisława Kreczmera, Edmunda Wałęsę, Edwarda Baranka i Józefa Witmana.
-Odwiedzone zostaną miejsca gdzie walczyli Stanisław Spaleniak i Ziemowit Glabiszewski – Urząd Gminy w Rajsku oraz stację kolejową w Radliczycach
-W Wielowsi Klasztornej (powiat ostrowski) gdzie na terenie placu przykościelnego Kościoła pw. św. Wawrzyńca stoi pomnik Żołnierzy Wyklętych z symboliczną garścią ziemi z tzw. Łączki
-pod pamiątkową tablicą katyńską, na murach Klasztoru Franciszkanów.

Dłuższy postój i poczęstunek planowany jest tak jak co roku w świetlicy w Wielowsi Klasztornej. 

Rajd zakończy się w Kaliszu koło Teatru im. Bogusławskiego.

Sprawy organizacyjne:

· Charakter rajdu: Rajd pamięci
· Trasa: Kalisz – Rajsko – Radliczyce – Szczytniki – Godziesze Wielkie – Ołobok –Wielowieś Klasztorna – Żydów – Kalisz.
· Długość trasy: ok 70 km
· Zbiórka: 05.03 sobota: godz. 08:15, Plac koło Ratusza, Rynek Główny Kalisz;
· Start: godz. 08:30 /Powrót: ok godz. 16:30.
· Koszt uczestnictwa: BEZPŁATNIE (Podczas rajdu zbieramy pieniążki do skarbonki z przeznaczeniem na utrzymanie pomnika Żołnierzy Wyklętych w Wielowsi).
· Dla każdego nowego uczestnika opaska ŻW na rękę oraz pamiątkowy medal i poczęstunek.

źródło: Calisia Bike

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze