30. Europejskie Dni Dziedzictwa

W dnia 10-11 i 17-18 września 2022 roku już po raz 30. obchodzić będziemy w Kaliszu Europejskie Dni Dziedzictwa. Ten cykliczny projekt kulturalny, edukacyjny i społeczny obejmuje swym zasięgiem całą Europę, tworząc największe święto zabytków na naszym kontynencie.

Głównym celem ogólnoeuropejskiego projektu jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W czasie wrześniowych obchodów, dostęp do zabytków i obiektów kultury jest bezpłatny, a wstęp na na wszystkie wydarzenia – wystawy, prezentacje, wykłady, warsztaty, festyny rycerskie i koncerty jest wolny. Jak ogłosił Narodowy Instytut Dziedzictwa–krajowy koordynator obchodów EDD – hasło jubileuszowej edycji brzmi „Połączeni dziedzictwem”.

Poczucie przynależności do grupy i posiadanie własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele elementów, dzięki którym człowiek może identyfikować się z danym miejscem, krajem czy społecznością. Spuścizna kulturowa łączy przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego, to dziedziczony zasób: przedmioty, tradycje, wierzenia, wartości i wiedza, które kolejne pokolenia uznają za cenne i–prowadząc twórczy dialog z przeszłością–nadają im znaczenia spajające społeczność. Jednak, aby wieź mogła zaistnieć, niezbędna jest komunikacja czyli możliwość przekazywania idei i wartości na odległość, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa to również okazja do tego, aby przejrzeć się temu, jak dawnej komunikowaliśmy się ze sobą i które z tych sposobów przetrwały do dziś – jak jesteśmy połączeni słowem, gestem i symbolem, tradycją, zabytkiem, miejscem. Kalisz na przestrzeni dziejów był miejscem, gdzie w skutek uwarunkowań ekonomicznych, politycznych, religijnych czy indywidualnych ludzkich wyborów, budowali swoje życie i miasto, przybysze z różnych zakątków Europy.

Dziś również miasto pozostaje otwarte na nowych przybywających. Materialne dziedzictwo wielokulturowości obecne jest nadal w przestrzeni Kalisza. Czerpanie z tej tradycji stanowi nieodłączny element społeczno-gospodarczego rozwoju, dlatego też w naszym mieście 30.edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem. Bogactwo wielokulturowego Kalisza”. Zachęcamy zatem instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe do włączenia się w przygotowanie przedsięwzięć i wydarzeń, które złożą się na program jubileuszowych obchodów EDD w Kaliszu. Planowane wydarzenia należy zgłaszać do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie na stronie https://edd.nid.pl znajduje się edytowalny elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zgłoszeń organizatorów, NID przygotuje cyfrowy Program obchodów EDD w poszczególnianych województwach, dostępny na ww. stronie internetowej. Jednocześnie uprzejmie prosimy, aby informacje
o zgłoszonych do NID przedsięwzięciach, organizatorzy przekazywali także do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza (ul. Kościuszki 1a lub na adres wksit@um.kalisz.pl), który koordynuje przygotowanie programu 30.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Przywitanie wakacji z minionkami!

3 lipca 2022

Dziś Rajską Polaną zawładnęły minionki! Specjalnie dla najmłodszych, żółte stworzenia...

czytaj więcej»

III Letnia Szkoła Arteterapii w UAM-ie

3 lipca 2022

W dniach 25 i 26 czerwca Wydział gościł ponad 50...

czytaj więcej»

Biesiada Folkloru w Brzezinach

3 lipca 2022

Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu organizuje 26. Biesiadę Folkloru...

czytaj więcej»

Koźminek doczekał się publikacji o swoich mieszkańcach!

3 lipca 2022

Wiele miast oraz gmin decyduje się na stworzenie wyjątkowych publikacji...

czytaj więcej»

Nabór do klubików dziecięcych

3 lipca 2022

Od 4 lipca 2022r. rozpoczyna się nabór dzieci do Klubu...

czytaj więcej»

Rekolekcje – Rozeznanie i walka duchowa

3 lipca 2022

W dniach od 15 do 17 lipca w Parafii Św....

czytaj więcej»