reklama-SWWS
baner_AK
pekao_firmowe_012023_1200x200_

30. Europejskie Dni Dziedzictwa

W dnia 10-11 i 17-18 września 2022 roku już po raz 30. obchodzić będziemy w Kaliszu Europejskie Dni Dziedzictwa. Ten cykliczny projekt kulturalny, edukacyjny i społeczny obejmuje swym zasięgiem całą Europę, tworząc największe święto zabytków na naszym kontynencie.

Głównym celem ogólnoeuropejskiego projektu jest edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. W czasie wrześniowych obchodów, dostęp do zabytków i obiektów kultury jest bezpłatny, a wstęp na na wszystkie wydarzenia – wystawy, prezentacje, wykłady, warsztaty, festyny rycerskie i koncerty jest wolny. Jak ogłosił Narodowy Instytut Dziedzictwa–krajowy koordynator obchodów EDD – hasło jubileuszowej edycji brzmi „Połączeni dziedzictwem”.

Poczucie przynależności do grupy i posiadanie własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka. Istnieje wiele elementów, dzięki którym człowiek może identyfikować się z danym miejscem, krajem czy społecznością. Spuścizna kulturowa łączy przeszłość z przyszłością; pozwala, by społeczeństwo integrowało się wokół lokalnych zabytków i dziedzictwa niematerialnego, to dziedziczony zasób: przedmioty, tradycje, wierzenia, wartości i wiedza, które kolejne pokolenia uznają za cenne i–prowadząc twórczy dialog z przeszłością–nadają im znaczenia spajające społeczność. Jednak, aby wieź mogła zaistnieć, niezbędna jest komunikacja czyli możliwość przekazywania idei i wartości na odległość, zarówno w przestrzeni, jak i w czasie. Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa to również okazja do tego, aby przejrzeć się temu, jak dawnej komunikowaliśmy się ze sobą i które z tych sposobów przetrwały do dziś – jak jesteśmy połączeni słowem, gestem i symbolem, tradycją, zabytkiem, miejscem. Kalisz na przestrzeni dziejów był miejscem, gdzie w skutek uwarunkowań ekonomicznych, politycznych, religijnych czy indywidualnych ludzkich wyborów, budowali swoje życie i miasto, przybysze z różnych zakątków Europy.

Dziś również miasto pozostaje otwarte na nowych przybywających. Materialne dziedzictwo wielokulturowości obecne jest nadal w przestrzeni Kalisza. Czerpanie z tej tradycji stanowi nieodłączny element społeczno-gospodarczego rozwoju, dlatego też w naszym mieście 30.edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem. Bogactwo wielokulturowego Kalisza”. Zachęcamy zatem instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, związki wyznaniowe do włączenia się w przygotowanie przedsięwzięć i wydarzeń, które złożą się na program jubileuszowych obchodów EDD w Kaliszu. Planowane wydarzenia należy zgłaszać do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie na stronie https://edd.nid.pl znajduje się edytowalny elektroniczny formularz zgłoszeniowy. Na podstawie zgłoszeń organizatorów, NID przygotuje cyfrowy Program obchodów EDD w poszczególnianych województwach, dostępny na ww. stronie internetowej. Jednocześnie uprzejmie prosimy, aby informacje
o zgłoszonych do NID przedsięwzięciach, organizatorzy przekazywali także do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza (ul. Kościuszki 1a lub na adres wksit@um.kalisz.pl), który koordynuje przygotowanie programu 30.edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze