Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS

31. Europejskie Dni Dziedzictwa już we wrześniu

Kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa będziemy obchodzić w dniach 9-10 i 16-17 września, pod hasłem „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. To ostatnie, wskazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, związane jest z jubileuszem 20-lecia uchwalenia konwencji UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego, a także 10-leciem Krajowej listy dziedzictwa niematerialnego.

W konwencji UNESCO dziedzictwo niematerialne oznacza tradycje i przekazy ustne, w tym język będący nośnikiem niematerialnego dziedzictwa kulturowego, sztuki widowiskowe, wiedzę i praktyki dotyczące przyrody i wszechświata, umiejętności związane z rzemiosłem tradycyjnym oraz zwyczaje, rytuały i obrzędy świąteczne.

Tradycje przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednym z najistotniejszych elementów dziedzictwa kulturowego każdej społeczności. To właśnie one spajają tę grupę oraz pozwalają trwać w czasie i przestrzeni. Podzielane wartości i idee, otaczanie szacunkiem postaci historycznych czy legendarnych, przekazywane opowieści, sposoby wyrażania się i zachowania gwarantują trwanie więzi społecznej.

Podobnie, przekazywane „z dziada pradziada” umiejętności tradycje i wiedza, muzyka, zwyczaje i obrzędy świąteczne, praktyki związane z naturą, czy tradycyjne zachowania dnia codziennego sprawiają, że społeczność żyje i trwa. Chociaż te przejawy dziedzictwa najczęściej kojarzymy z kulturą ludową, regionalną, nie możemy zapomnieć o bogactwie dziedzictwa niematerialnego mieszkańców miast, czy różnych grup etnicznych, religijnych i narodowych, zamieszkujących nasz kraj. Żywe dziedzictwo to także umiejętności, dzięki którym otaczające nas zabytki odznaczają się wysokim kunsztem wykonania.

Jak co roku zachęcamy kaliskie instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe, fundacje, związki wyznaniowe do włączenia się w przygotowanie przedsięwzięć i wydarzeń, które złożą się na program obchodów 31. EDD w Kaliszu. Informujemy, że organizatorzy zgłaszają planowane wydarzenie bezpośrednio do Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie na stronie https://edd.nid.pl/zorganizuj-wydarzenie znajduje się edytowalny elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Na podstawie zgłoszeń organizatorów NID Oddział w Poznaniu przygotuje Program obchodów EDD w województwie wielkopolskim w wersji elektronicznej, dostępny dla wszytstkich zainteresowanych na stronie https://edd.nid.pl. Wszystkie szczegóły dotyczące 31. EDD znajdują się w Regulaminie, który zamieszczamy w załączniku.

Jednocześnie uprzejmie prosimy, aby informacje o zgłoszonych do NID przedsięwzięciach organizatorzy przekazywali także do Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Kalisza, Główny Rynek 20 (lub na adres wksit@um.kalisz.pl), który koordynuje przygotowanie programu kolejnej edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w naszym mieście. Na propozycje organizatorów czekamy w terminie do 31 maja br.

Źródło: Urząd Miasta Kalisza

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze