
32. LA STRADA – ŚWIATY. Imprezy towarzyszące. Poniedziałek
Po raz pierwszy w ramach „lastradowych” wydarzeń odbędzie się wernisaż w plenerze. Ekspozycję instalacji przestrzennej symbolizującej sprzeciw wobec wojny zaprezentuje ukraiński artysta i performer – Ruslan Kalmykou.
Wernisaż otworzą spektakl grupy teatralnej Wolnej Szkoły Jagiellończyk w Kaliszu i koncert Chóru, solistów i zespołów kameralnych Państwowej Szkoły Muzycznej l i ll stopnia w Kaliszu oraz Chóru Bazyliki Kaliskiej. Zapraszamy również na happeningi Studium Animatorów Kultury w Kaliszu promujące LA STRADĘ w różnych miejscach naszego miasta.
Pn. 09.06. godz.: 18:00

Temat 32. edycji ŚWIATY ma wielowymiarowe znaczenie i odnosi się do wielu aspektów życia na ziemi. Za pomocą różnych form artystycznych i środków wyrazu pokażemy świat w odniesieniu do natury, cywilizacji, tradycji i kultury, szeroko pojętej sztuki…
…………………………………………………………..
Polana przy CKiS w Parku Miejskim
godz. 18.00
Ruslan Kalmykou – „Мariupol. Skradzione dzieciństwo”
wernisaż instalacji przestrzennej
PROGRAM
- Otwarcie wernisażu
- Wolna Szkoła Jagiellończyk – „Labirynt Emocji”, spektakl
- Chór, soliści i zespoły kameralne Państwowej Szkoły muzycznej l i ll st w Kaliszu oraz Chór Bazyliki Kaliskiej – koncert
- Ruslan Kalmykou – performance
Ulice Kalisza/ Park miejski (różne miejsca)
Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – „Ulicami miasta”, happeningi
Ruslan Kalmykou – „Мariupol. Skradzione dzieciństwo”, wernisaż instalacji przestrzennej (ekspozycja do 16.06.)

Instalacja „Mariupol. Skradzione dzieciństwo”
to pomnik utraconego życia, zabitych i zniszczonych przez wojnę dzieci, ich radości, niespełnionych marzeń i nadziei. Kieruje ku własnym doświadczeniom, żywej jeszcze nadziei w sercach dobrych ludzi na całym świecie. W sercach tych, którzy przeżyli.
„Papierowe łódki odzwierciedlają dzieciństwo, kruchy i ulotny symbol najskrytszych marzeń, jasnej przyszłości i nadziei. Są symbolem ludzi o wolnym duchu, zdolnych do zmiany swojego życia, wybierających nowe ścieżki i możliwości, inspirujących nas do pójścia naprzód. Częściowo suche drzewo – żywy organizm, który dąży do światła i wody, demonstruje wytrwałość i witalność, trwającą mimo trudności, zniszczenia i przeciwności losu. Uosabia życie i nadzieję.

Lekkie i delikatne statki stworzone w spokojnym Mariupolu wznoszą się teraz ponad okrucieństwo i zło, które przyszło z rosji, jako modlitwa o odrodzenie dziecięcych marzeń. Mariupol, który przetrwał masowe bombardowania, zniszczenia i okupację, stał się symbolem strat i cierpienia spowodowanego agresją rosji na Ukrainę. Tysiące ludzi zginęło, a całkowite zniszczenie miasta jest nadal negowane i starannie ukrywane przez rosjan. W czasie wojny z terenów okupowanych bezprawnie wywieziono, a w
zasadzie ukradziono, nawet 700 tysięcy (!!!) ukraińskich dzieci. Większość z nich została pozbawiona więzów z krajem i nie wiadomo jaki jest ich los. rosja nadal ostrzeliwuje ukraińską ludność cywilną, ofiarami są zarówno dorośli jak i dzieci.”

Ruslan Kalmykou
Rusłan to artysta pracujący w różnych technikach i stylach od 2010 roku. Instalacja, street art, land art, rzeźba, performance, string art, fotografia, malarstwo – to główne obszary działalności.
W jego dorobku znajdują się również: współpraca z teatrami,
tworzenie scenografii do spektakli, działalność kuratorska, renowacja obiektów sztuki, organizacja festiwali i projektów społecznych, współpraca z innymi artystami, wolontariat, warsztaty dla dzieci i dorosłych, arteterapia oraz projekty grupowe.
Po wybuchu wojny w Ukrainie mieszka w Polsce.
Angażując innych w projekty grupowe, artysta daje każdemu możliwość obcowania z kulturą i sztuką, lepszego poznania siebie i swoich możliwości, zdobycia nowych umiejętności i wiedzy, odkrywając w ten sposób twórczą energię.
Inspirując się naturą, sztuką i innymi ludźmi, Rusłan Kalmykou nadal żyje, tworzy i poszukuje nowych form i możliwości, materiałów i technik – pozostając wiernym sobie.



Grupa teatralna Wolnej Szkoły Jagiellończyk – „Labirynt Emocji”, spektakl
„ Labirynt Emocji”
Spektakl oparty na motywie „Króla Olch” Goethego oraz tekstach Tiny Oziewicz „Uczucia i Mądrość”. Przedstawienie przenosi publiczność w świat emocji, które każdego dnia są naszymi towarzyszami a nie zawsze potrafimy je nazwać i zrozumieć. To opowieść o przyjaźni, miłości, mądrości, lęku, złości – o wszystkim tym, co sprawia, ze jesteśmy ludźmi. Nasza grupa teatralna przeniesie publiczność w świat, w którym każdy odnajdzie cząstkę siebie. W dynamicznych scenach, pełnych wzruszeń i humoru młodzi aktorzy przedstawia różnorodne emocje wpływające na nasze codzienne życie.
Szkoła Jagiellończyk w Kaliszu
lider nowoczesnej edukacji w regionie kaliskim. Jako organizacja pożytku publicznego prowadzi przedszkole, szkołę podstawową, a także nowe WOLNE liceum ogólnokształcące.

Szkoła oferuje szeroką gamę zajęć dodatkowych, organizuje zajęcia sportowe w ramach Klubu Sportowego Jagiellończyk, prowadzi także Skałkę Kalisz – jedyną w Kaliszu profesjonalną ściankę wspinaczkową dedykowaną zarówno amatorom, jak i zaawansowanym wspinaczom .
Szkoła organizuje także Kaliskie Warsztaty Mocy – imprezę, która promuje lokalne działania na rzecz wszechstronnego rozwoju dzieci i młodzieży, włącza się w akcje charytatywne i akcje społeczne wspierające edukację ekologiczną oraz obywatelską.
„ Chór, soliści i zespoły kameralne Państwowej Szkoły muzycznej I i II stopnia w Kaliszu oraz Chór Bazyliki Kaliskiej – koncert

Wystąpią:
Chór I i II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej & Chór Bazyliki Kaliskiej
Nicol Musielak -śpiew & Hanna Moch – akompaniament
Milena Hylewska & Antonina Urbaniak & Filip Reczuch – trio skrzypcowe
Aleksandra Kaczmarek – śpiew & Hanna Moch – akompaniament
Maria Zaczykiewicz – skrzypce & Anna Zaczykiewicz – akompaniament
Arsen i Vladyslav Mykhailiuk – waltornie
Katarzyna Wieczorek-śpiew & Milena Antoniewicz – akompaniament
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Henryka Melcera w Kaliszu

Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. H. Melcera w Kaliszu może się poszczycić ponad stuletnią historią i należy do najważniejszych ośrodków kulturalnych południowej Wielkopolski. Dysponuje znakomitą kadrą, która uczy gry niemal na wszystkich instrumentach klasycznych, a w ramach edukacji szkolnej oferuje możliwość muzykowania w różnych zespołach kameralnych, w szkolnych orkiestrach oraz w chórach. Najzdolniejsi uczniowie biorą udział w konkursach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Oprócz regularnej nauki, na uczniów czekają także liczne atrakcje w formie okolicznościowych zabaw integracyjnych, wycieczek czy wyjść do Filharmonii.
Państwowa Szkoła Muzyczna w Kaliszu
Chór Bazyliki Kaliskiej
Chór Bazyliki Kaliskiej jest bezpośrednim spadkobiercą Chóru Męskiego „Echo” założonego na przełomie 1891/1892 roku. Na przestrzeni ponad stuletniej działalności zespół związany był zarówno z kościołami kaliskimi, jak i świeckimi stowarzyszeniami rzemieślniczymi.

W 1987 roku dyrygentem został Marek Łakomy, który wprowadził zmiany w zespole, repertuarze, podniósł jego poziom wykonawczy. Przełomem dla tradycji śpiewaczej parafii był rok 1997, kiedy to ponownie nastąpiła formalna sądowa rejestracja Towarzystwa Śpiewaczego „Echo” w Kaliszu. Muzyczną wizytówką „Echa” stał się Chór Chłopięco-Męski Bazyliki Kaliskiej, którego kierownikiem artystycznym i dyrygentem pozostał Marek Łakomy. Obecnie pieczę nad zespołem sprawuje ks. prałat dr Jacek Plota, proboszcz parafii i kustosz Sanktuarium Św. Józefa, zaś sprawami administracyjno-finansowymi zajmuje się Towarzystwo Śpiewacze Echo, które współistnieje przy chórze.
Chór koncertował w wielu miastach Polski i Europy, współpracował m.in. z Filharmonią Kaliską, brał udział nagraniach radiowych: Polskie Radio, Radio Vaticana, audycjach telewizyjnych. Nagrał też wiele kaset i płyt z pieśniami religijnymi. Wśród zagranicznych podróży artystycznych wymienić należy m.in.: Austrię, Czechy, Holandię, Niemcy, Słowację, Szwecję, Ukrainę, czterokrotnie Watykan.
W roku 2017 do chóru chłopięco męskiego dołączyły śpiewające dziewczynki, następnego roku także panie. Od 2018 roku zespół staje się chórem mieszanym i przybiera nazwę Chór Bazyliki Kaliskiej.
We wrześniu 2021 roku po 45 latach dyrygowania na emeryturę przeszedł Marek Łakomy, ikona i żywa legenda Chóru Bazyliki Kaliskiej. Po wielu wspólnych latach na emeryturę przeszła także Henryka Iglewska-Mocek, wieloletnia nauczycielka emisji głosu. Odtąd dyrygentką oraz solistką chóru zostaje Małgorzata Piotrowska, wszechstronna sopranistka młodego pokolenia, specjalizująca się w wykonawstwie arii operowych, operetkowych, oratoryjnych oraz pieśni. Pod jej kierownictwem chór realizuje oraz współrealizuje wiele ciekawych projektów i warsztatów oraz bierze udział w licznych koncertach. Tegorocznym osiągnięciem chóru jest zdobycie srebrnego pasma podczas XX Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie oraz brązowego pasma na I Igrzyskach Kolęd i Pastorałek.
Ulice Kalisza/ Park miejski (różne miejsca)
Studium Animatorów Kultury w Kaliszu – „Ulicami miasta”, happeningi
Wypatrujcie „na mieście” studentów PSAK w Kaliszu. Pojawią się w różnych miejscach, o różnych godzinach i w różnych stylizacjach. Przy okazji teatralnych happeningów „poczęstują” programem tegorocznej LA STRADY.

Policealne Studium Animatorów Kultury w Kaliszu
Dwuletnia państwowa szkoła artystyczno-animacyjna pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 45 lat kształcimy w zawodach artystycznych: animator tańca, animator działań teatralnych, animator działań filmowych, animator fotografii.
Rozwijamy i budzimy talenty artystyczne, animujemy poprzez sztukę. Nauka w naszym Studium jest dobrym przygotowaniem do podjęcia ciekawej pracy bądź kontynuacji studiów na kierunkach związanych z kulturą, teatrem, mediami, rozrywką, reklamą, internetem, pracą z ludźmi.
Studium Animatorów Kultury w Kaliszu
Dyrektor artystyczna festiwalu – Katarzyna Guzowska-Lelental
Pomysłodawca i dyrektor artystyczny do 26. edycji – Andrzej Tylczyński
Projekt plakatu i afisza – Tomek Wolf
Źródło: CKiS w Kaliszu