42-latek złamał sądowy zakaz
Kierowca, który wsiada za kierownicę bez wymaganych uprawnień do kierowania musi liczyć się dotkliwymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Szczególnie jeśli sąd orzekł wobec kierowcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów. Przekonał się o tym 42-letni mieszkaniec powiatu kaliskiego, zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego.
Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka go wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w ruchu drogowym, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwa, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Gdy sprawca przestępstwa, czy wykroczenia narusza orzeczony zakaz, popełnia przestępstwo wynikające z artykułu 244 Kodeksu karnego.
Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego pełniąc służbę na terenie powiatu kaliskiego, zatrzymali do kontroli drogowej kierującego skuterem mężczyznę. W trakcie kontroli okazało się, że 42-latek nie powinien w ogóle wsiadać za kierownicę. Mieszkaniec powiatu kaliskiego ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Dodatkowo na koncie mężczyzny jest aktywny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Policjanci sporządzili z kontroli drogowej dokumentację, która wkrótce zostanie przekazana do sądu.
Co grozi za złamanie prawomocnego zakazu prowadzenia pojazdów?
Od 1 czerwca 2017 roku, weszła w życie nowelizacja kodeksu karnego, właśnie w zakresie złamania prawomocnego zakazu sądowego. W myśl tych przepisów kierowcy, którzy pomimo prawomocnego zakazu prowadzenia samochodów, nie stosują się do orzeczonego zakazu, mogą liczyć się z utratą prawa jazdy na okres od 1 roku do lat 15.
Warto też wiedzieć, że w takim przypadku Sąd może także orzec wobec kierowcy karę pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
źródło: KMP Kalisz, fot.: archiwum