baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

49. Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych – co nas czeka?

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu to jedna najstarszych imprez jazzowych w Polsce. Cieszy się wysoką oceną polskich i zagranicznych artystów i krytyków, prezentując najistotniejsze projekty artystyczne jazzowego fortepianu. Co czeka na nas w tym roku?

Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych w Kaliszu to jeden z najstarszych i najbardziej renomowanych polskich festiwali. Przez minione półwiecze przewinęła się tu istna galaktyka gwiazd polskiego i światowego jazzu. Gwiazdy – i te wschodzące, i te, które już zapewniły sobie trwałe miejsce na orbicie – zabłysną również podczas tegorocznej edycji.

Tym razem festiwal odbędzie się w innym niż dotychczas terminie i miejscu. Przez wzgląd na prace renowacyjne w Centrum Kultury i Sztuki, koncerty przeniesione zostały tymczasowo do gościnnej Auli Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza.

Pandemia i konkretne rozporządzenia ministra zdrowia w zakresie organizacji sali, sceny i widowni bardzo związały nam dłonie. W tym roku jesteśmy jednak zdeterminowani. Z tego względu powrócimy do tradycji, a mianowicie sprzedaży wejściówek na festiwal. Każdego dnia zainteresowani będą mieli do nabycia 30 wejściówek w cenie 60 zł/os., jednak co istotne – płatność na miejscu jedynie gotówką. Wejściówka obejmować będzie trzy koncerty w danym dniu, nie będzie miała jednak przypisanego miejsca siedzącego – podkreśla Dariusz Grodziński – dyrektor Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

11 listopada, podczas Narodowego Święta Niepodległości, odbędzie się uroczyste otwarcie festiwalu, podczas którego będzie można premierowo usłyszeć nagrodzony Fryderykiem (za Debiut Roku) projekt Daniela Nosowicza „The Shining”. Kwintet jazzowy młodego kompozytora otrzyma wsparcie Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Kaliskiej pod batutą maestro Rubena Silvy.

Dwa koncerty 49. edycji wpisują się w ustanowione przez Sejm obchody Roku Romantyzmu Polskiego. Pierwszy z nich to „Listy Norwida”, projekt pianistki Kasi Pietrzko, współfirmowany przez saksofonistę Macieja Kądzielę – muzyczna interpretacja wybranych listów czwartego wieszcza czytanych przez znakomitego aktora Adama Chyrę. Drugi projekt to słynne już Mickiewiczowe „Dziady” – przeniesione na idiom jazzu w misterium stworzonym przez pianistę i kompozytora Piotra Orzechowskiego „Pianohooligana”.

Wykraczający nieraz poza granicę jazzu, Leszek Kułakowski przedstawi wraz ze swoim kwartetem hardbopowy program „Copy & Insert”. Artysta zaprosił do niego Leszka Żądło, saksofonistę europejskiej ekstra.

Duo Fitzthum/Hofmaninger z Austrii to niecodzienne połączenie fortepianu i syntezatorów z klarnetem basowym bądź saksofonem sopranowym.

Gościem wydarzenia będzie ponownie Sara McKenzie, pianistka i wokalistka z Antypodów, która cztery lata temu zrobiła tu prawdziwą furorę. Australijska artystka, porównywana czasem do Diany Krall, wystąpi teraz z międzynarodowym kwintetem europejskich muzyków.

Podczas festiwalu wystąpi również dwóch wybitnych muzyków amerykańskich, którzy po raz pierwszy zawitają do naszego miasta. Geoffrey Keezer, ostatni pianista legendarnej formacji Jazz Messengers Arta Blakeya przed śmiercią lidera, wystąpi wraz ze swoim triem.

Finałowo usłyszymy Aarona Parksa, jednego z najważniejszych pianistów jazzowych XXI wieku, który wystąpi wraz z kwartetem pod nazwą Little Big.

Aula Wydziału Pedagogiczno – Artystycznego UAM w Kaliszu, 11.11 – 13.11

Kontynuujemy wieloletnią tradycję nocnego klubu jazzowego. Drugi rok z rzędu odbędzie się on w kompleksie Calisia One. Ta scena klubowa przez lata ewoluowała, od dłuższego czasu nie jest takim dodatkiem tylko samodzielnymi koncertami niezwykle utalentowanych artystów. Pracujemy nad tym, żeby za każdym razem po koncertach miała tę formułę jam session – mówi Dariusz Grodziński.

W Nocnym Klubie Festiwalowym również będzie międzynarodowo. Na scenie pojawią się Polacy, Kubańczycy, Węgrzy oraz obywatele Ukrainy. W kompleksie Calisia One usłyszymy następujących artystów:

piątek, 11.11
– WITOLD JANIAK HAMMOND TRIO (Polska)
Witold Janiak – Hammond organ, Błażej Ludwiczuk – g, Mirosław Skowroński – dr
– JOAQUIN SOSA feat. MATEUSZ KASZUBA (Kuba, Polska)
Joaquin Martinez Sosa – cl, ts, figh, Aniel Somellian – b, Mateusz Kaszuba – p Machito-conga, Peter Somos- dr

sobota, 12.11.
– WITOLD JANIAK HAMMOND TRIO (Polska)
Witold Janiak – Hammond organ, Błażej Ludwiczuk – g. Mirosław Skowroński – dr
– HNYDYN/LITVINYUK/CHRANIUK TRIO (Ukraina) Anastasija Litvinyuk – p, Roman Chranluk – b, Igor Hnydyn- dr

Fortepian będzie od Sylwestra Kowalczyka. Wyprodukowany został właśnie w tych murach przed wojną, stuletni Arnold Fibiger – mówi Maciej Garbowicz.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności, fortepian ten pojawił się tutaj rok temu. Mieliśmy pewną rezerwę w jaki sposób muzycy jazzowi podejdą do historycznego fortepianu, natomiast każdy kto na nim grał dawał mu jak najlepsze recenzje. W zeszłym roku prawdopodobnie prawdopodobnie po raz pierwszy zagrano na nim muzykę rozrywkową, jazzową. W tym roku świadomie poprosiliśmy pana Sylwestra o współudział w tym festiwalu i dostarczenie tego instrumentu ponownie na scenę klubową – dodaje Grodziński.


Nocny Klub Festiwalowy – Calisia One w Kaliszu, ul. Chopina 9, wstęp wolny

Tegoroczną edycję poprzedzi 10 listopada prolog w Centrum Kultury i Sztuki: spotkanie z wirtuozem fortepianu Adamem Makowiczem. Redaktor Jan Cegiełka, który spotkanie poprowadzi, przygotował do programu obszerne szkice poświęcone dwóm gwiazdom i legendom nie tylko polskiego jazzu – Adamowi Makowiczowi oraz Zbyszkowi Namysłowskiemu.

Przez ostatnie lata, pewien kaliski artysta w sposób bezdyskusyjny udowadnia nam, że rozumie i czuje istotę jazzu i festiwalu. To, co przekłada na swoje wizualizacje bardzo nas zachwyca i każdy rok potwierdza, że chcemy go na jeszcze następny. Teraz na plakacie możemy podziwiać efekt tej wizualizacji – tak na temat Tomasza Wolffa mówił podczas spotkania Dariusz Grodziński.

Jazz jest trochę szalony, w dużej mierze opiera też się na swego rodzaju dekompozycji. Pan dyrektor i ekipa CKiS przekonali mnie, że ten projekt więcej mówi o samym festiwalu. Rzadko zgadzam się z klientem, ale akurat w tym przypadku zostałem przekonany i w pełni ten projekt zaakceptowałem. Mnogość interpretacji plakatu bardzo mnie zaskoczyła – dodał w odpowiedzi Wolff.

Szczegółowy program festiwalu znajduje się na stronie internetowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze