60 km od Kalisza powstała wielka farma fotowoltaiczna
Polska sieć odnawialnych źródeł energii (OZE) wzbogaciła się o imponującą nową inwestycję, która ma potencjał, by stać się jednym z największych projektów fotowoltaicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. W gminie Przykona, niedaleko Turku i zaledwie 60 kilometrów od Kalisza, 21 września miało miejsce oficjalne otwarcie gigantycznej elektrowni fotowoltaicznej, która zajmuje obszar porównywalny do powierzchni aż 375 boisk do piłki nożnej. Co więcej, ta potężna farma powstała na obszarze, który wcześniej zajmowała odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego.
Budowa farmy fotowoltaicznej w gminie Przykona trwała przez rok. Wykorzystano aż 308 000 dwustronnych paneli fotowoltaicznych, które są w stanie wygenerować energię wystarczającą do zasilania ponad 100 000 gospodarstw domowych przez rok.
Farma posiada całkowitą moc zainstalowaną na poziomie 200 MWp, a jej roczna produkcja energii wynosić będzie blisko 220 GWh. To wystarczy, aby zasilić ogromną ilość gospodarstw domowych i przyczynić się do redukcji zużycia tradycyjnych paliw kopalnych w celu wytworzenia tej samej ilości energii. Elektrownia w Przykonie ma także ogromny wpływ na ochronę środowiska, przyczyniając się do uniknięcia emisji ponad 208 000 ton CO2 rocznie.
Chociaż obecnie farma w Przykonie jest drugą co do wielkości instalacją fotowoltaiczną w Polsce, to jej potencjał jest znacznie większy. Istnieje możliwość zwiększenia mocy o dodatkowe 40 MW, co pozwoliłoby jej stać się największą elektrownią fotowoltaiczną w Europie Środkowo-Wschodniej i jedną z największych w Europie. Na dzień dzisiejszy, największą farmą fotowoltaiczną w Polsce jest obiekt zlokalizowany w miejscowości Zwartowo, w województwie pomorskim.