#62KST – znamy werdykt

62. Kaliskie Spotkania Teatralne dobiegły końca. W sobotni wieczór poznaliśmy decyzję jury oraz dowiedzieliśmy się, kto w tym roku otrzymał Grand Prix Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Wydarzenie zwieńczone zostało koncertem zespołu "Dziczka".

Jury 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie: Dorota Ignatjew, aktorka, dyrektor Teatru Nowego w Łodzi, Tadeusz Kornaś, teatrolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dominik Nowak, aktor, dyrektor Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku, Rafał Turowski, dziennikarz radia Chillizet, autor bloga teatralnego rafalturow.ski po obejrzeniu 14 konkursowych spektakli postanowiło przyznać następujące nagrody: 

Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich (w wysokości 3000 zł) otrzymała Barbara Wypych za rolę Ilony w sztuce Marka Modzelewskiego „Kto chce być Żydem” z Teatru Współczesnego w Warszawie w reżyserii Wojciecha Malajkata.

Specjalną Nagrodę Aktorską, którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji „Pałac Tłokinia”, Angelika i Piotr Mazek – dla aktora na początku drogi artystycznej (w wysokości 3000 zł) otrzymał Paweł Charyton za rolę w spektaklu „Śnieg” wg Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, będącego koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagrodę im. Ignacego Lewandowskiego za rolę epizodyczną (w wysokości 3000 zł) otrzymał Daniel Dobosz za rolę Terrorysty w spektaklu „Śnieg” wg Orhana Pamuka w reżyserii Bartosza Szydłowskiego, będącego koprodukcją Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Teatru Studio w Warszawie oraz Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Nagrodę zespołową (o łącznej wysokości 14000 zł) otrzymał zespół aktorski spektaklu „Awantura w Chioggi” Carla Goldoniego w reżyserii Pawła Aignera z Teatru Wybrzeże w Gdańsku: Maciej Konopiński, Katarzyna Kaźmierczak, Agata Bykowska, Jakub Nosiadek, Michał Jaros, Małgorzata Oracz, Katarzyna Michalska, Urszula Kobiela, Grzegorz Otrębski, Marzena Nieczuja Urbańska, Adam Turczyk, Grzegorz Gzyl i Marcin Miodek.

Trzecią nagrodę aktorską (w wysokości po 4000 zł) otrzymali aktorzy Teatru Narodowego w Warszawie Justyna Kowalska i Mateusz Rusin za role w spektaklu „Tchnienie” Duncana MacMillana w reżyserii Grzegorza Małeckiego.

Druga nagroda aktorska (w wysokości po 6000 zł) trafiła ex aequo do aktora Teatru Ludowego w Krakowie Piotra Franasowicza za rolę Astrowa w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej oraz do aktora Teatru Dramatycznego w Warszawie Łukasza Lewandowskiego za rolę Jerzego w spektaklu „Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur.

Pierwszą nagrodę aktorską (w wysokości 8 000 zł) otrzymała Dominika Bednarczyk, aktorka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za rolę Konrada w spektaklu „Dziady” Adama Mickiewicza w reżyserii Mai Kleczewskiej.

Grand Prix 62. Kaliskich Spotkań Teatralnych (w wysokości 15 000 zł) otrzymała Maja Pankiewicz za rolę Soni w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

WERDYKT PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI Miano Naj-Bogusławskiego spektaklu otrzymała „Sztuka intonacji” Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Anny Wieczur z Teatru Dramatycznego w Warszawie. Miano Naj-Bogusławskiej aktorki oraz voucher na tygodniowy pobyt w Apartamentach Klifowa Rewal położonych przy samym morzu ufundowany przez MTM Consulting Developer otrzymuje Maja Pankiewicz za rolę Soni w sztuce Antoniego Czechowa „Wujaszek Wania” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Ludowego w Krakowie.

źródło: teatr w Kaliszu

Podobał Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!
Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej? Wesprzyj nas!

Share on facebook
Share on twitter
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

WESPRZYJ NAS!

Każda latarnia potrzebuje mocy, aby oświetlać to, co ukryte. Dołącz do Klubu Mocodawców Latarnika Kaliskiego i wspieraj naszą działalność!

Kliknij w odpowiednią “cegiełkę” i sprawdź, jakie benefity dla Ciebie przygotowaliśmy!

Zobacz także

Świadkowie zdarzenia poszukiwani!

29 maja 2022

Policjanci z Zespołu ds. Wykroczeń Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu...

czytaj więcej»

Upamiętnili bohaterów walk o Monte Cassino

29 maja 2022

Delegacja samorządowców z terenu naszego województwa przebywała między 17 a...

czytaj więcej»

Festiwal w Żelazkowie

28 maja 2022

Już jutro w Żelazkowie odbędzie się Festiwal Orkiestr Dętych i...

czytaj więcej»

Płyty, winyle i kasety z całego świata w galerii Amber

28 maja 2022

Wystawcy i kolekcjonerzy z całej Polski zawitali dziś do Galeria...

czytaj więcej»

W muzycznym świecie zwierząt

28 maja 2022

Czy spotkaliście kiedyś w filharmonii kangury, żółwie albo kukułkę? Może...

czytaj więcej»

Dzień Dziecka w mieście!

28 maja 2022

Dzień Dziecka zbliża się do nas wielkimi krokami! Z tej...

czytaj więcej»