
65. Kaliskie Spotkania Teatralne czas zacząć. Sprawdź, co przygotowano w tym roku
Za nami dwa pierwsze spektakle 65. Kaliskich Spotkań Teatranych – „Latający Potwór Spaghetti” i „Proszę Państwa, Wyspiański umiera” które odbyły się wyjazdowo w Krakowie. Od soboty, 10 maja, festiwal przenosi się do Kalisza. Przez osiem kolejnych dni na kaliskich scenach zobaczymy 90 aktorów i aktorek w 15 tytułach. Zwycięzców tegorocznego konkursu aktorskiego poznamy już w niedzielę, 17 maja. Co jeszcze przygotował dla widzów Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu?
Konkurs Aktorski
Najstarszy festiwal teatralny w Polsce i jedyny w całości poświęcony sztuce aktorskiej odbywa się w Kaliszu od 65 lat, a od 1985 roku ma formułę konkursu aktorskiego. W tegorocznym jury zasiądą: aktorka Magdalena Drab, reżyserka Iwona Kempa, dziennikarka Magda Piekarska oraz krytyk teatralny Łukasz Drewniak. Swoich laureatów wyłoni także Jury dziennikarzy oraz widzowie – w plebiscycie na Naj-Bogusławskiego Aktora oraz Naj-Bogusławski Spektakl.
Bliskie spotkania… z aktorami
Od niedzieli do piątku, po spektaklach, widzowie będą mogli wziąć udział w spotkaniach z aktorami i twórcami. Rozmowy poprowadzi znany dziennikarz teatralny Jacek Wakar. Podczas spotkań będzie okazja, aby spotkać się z ulubionymi artystami, zadać im pytania i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia. Następnie spotkania przybiorą mniej formalny charakter, podczas wieczorów z muzyką na żywo w Klubie Festiwalowym, który mieści się w głównym budynku Teatru w Kontrabas Cafe Club.
Wydarzenia towarzyszące
Jednak 65. KST to nie tylko teatr. Festiwalowi towarzyszy bogaty program artystyczny organizowany we współpracy z lokalnymi instytucjami kultury.
- Wernisaż wystawy „Grzegorzewski: …składam hołd Wyspiańskiemu” odbędzie się w piątek, 9 maja o godz. 18:30 w Galerii Wieża Ciśnień. – „W dwadzieścia lat po śmierci Jerzego Grzegorzewskiego przypominamy jego teatr. Osoba i twórczość Stanisława Wyspiańskiego to jedna z głównych jego inspiracji – czynimy ją motywem przewodnim wystawy” – mówi kuratorka Maryla Zielińska. Ekspozycja czynna do 7 czerwca. Wstęp wolny.
- „A-Kumulacje 2025 – Kaliskie Biennale Sztuki”, piąta edycja konkursu dla artystów związanych z Kaliszem. Wystawę można oglądać od 16 kwietnia do 24 maja w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina oraz w Galerii Uniwersyteckiej im. prof. Andrzeja Niekrasza. Wstęp wolny.
- Spotkanie autorskie z Przemysławem Pawlakiem – kaliszaninem, doktorem filozofii, autorem książki Witkacy. Biografia, odbędzie się w sobotę, 10 maja o godz. 12:00 na Scenie Kameralnej. To pierwsza popularna biografia Stanisława Ignacego Witkiewicza, wydana przez Iskry w 2025 roku. Autor z ogromną wrażliwością i literacką precyzją rysuje portret jednej z najbardziej fascynujących i niejednoznacznych postaci polskiej kultury. Wstęp wolny.
- „Dziady cz. II” młodzieżowej grupy teatralnej z CKiS zobaczymy w poniedziałek, 12 maja. – Na scenie CKiS zobaczymy 21 młodych zdolnych ludzi ze szkół średnich i podstawowych z Kalisza i powiatu kaliskiego. Całość utrzymana w konwencji mroku i tajemnicy. Jest to świetny sposób przekazywania treści lektury i usystematyzowania fabuły dzieła Adama Mickiewicza – mówi reżyserka Kama Kowalewska-Kulawinek. W sprawie biletów prosimy o kontakt z kasą CKIS.
- Pokaz filmu „Sezony” w reżyserii Michała Grzybowskiego – ostatniego dnia festiwalu, w sobotę 17 maja o 12:00 w Kinie Centrum. Po projekcji zapraszamy na spotkanie z twórcami. Bilety w cenie 15/20 zł dostępne w kasie i na teatr.kalisz.pl.
Bilety – dodatkowa pula dostępna
Wczoraj na stronie Teatru udostępniono dodatkową pulę biletów – warto sprawdzić dostępność miejsc. Dla ryzykantów poszukujących okazyjnych cen: tradycyjnie 15 minut przed spektaklami na Dużej Scenie i Scenie Kameralnej oraz godzinę przed przedstawieniami w CKiS i Komodzie można nabyć wejściówki (w miarę dostępnych miejsc).
Informacja Prasowa: Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
A dlaczego to Kaliskie spotkania teatralne zaczynają się w Krakowie? Czy to nie jest pierwszy krok do wyprowadzenia ich z Kalisza ? Nie podoba mi się to podczepianie Krakowa do naszego sukcesu. Kto do tego doprowadził ? Wszystkie spektakle Kst powinny odbywać się w Kaliszu.