7 edycja Młodzieżowych Misji Gospodarczych – witamy na pokładzie!
Kolejna edycja projektu Młodzieżowe Misje Gospodarcze została uroczyście zainaugurowana w piątek 22 listopada. To projekt, który łączy szkoły, ich uczniów, uczennice i kadrę oraz lokalnych przedsiębiorców.
Tym razem celem programu jest wypracowanie przez uczniów i uczennice szkół ponadpodstawowych ciekawych rozwiązań w zakresie adaptacji nowych pracowników w środowisku pracy (tzw. onboarding). W ramach wizyt studyjnych w lokalnych firmach uczestnicy zapoznają się głównie z procesem wprowadzenia na ich pokład nowych pracowników. Zadaniem uczniów i uczennic będzie zaproponowanie przedsiębiorcom pomysłów, które mogłyby ten proces wzbogacić i sprawić, że będzie on odpowiadać na potrzeby młodego pracownika, przedstawiciela pokolenia Z.
Dzięki udziałowi w projekcie, uczestnicy nie tylko poznają swoich rówieśników z innych szkół z subregionu kaliskiego, ale także będą mieć możliwość rozwinąć kompetencje przyszłości takie jak praca zespołowa, kreatywność czy pozyskiwanie informacji.
Dla uczestników to także możliwość przyjrzenia się “od podszewki” funkcjonowaniu firm i nawiązanie relacji, które być może w przyszłości zaprocentują podjęciem w nich zatrudnienia.
“W tym roku wracamy do tematów związanych z rozwojem pracowników w firmach. Właściwie przeprowadzony onboarding jest niezwykle istotny nie tylko z perspektywy firm, ale przede wszystkim nowych pracowników, którzy dzięki niemu mogą już na starcie dobrze poczuć się w nowym miejscu pracy. Jak sprawić aby pracownik z pokolenia Z poczuł się dobrze w firmie i chciał w niej pracować?
Na jakich informacjach, zadaniach, kompetencjach im zależy? Tego mamy nadzieję dowiedzieć się
od uczestników 7. edycji Młodzieżowych Misji Gospodarczych” – mówiła Magdalena Sekura-Nowicka, Dyrektor Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Kaliszu.
Tomasz Gałęzka, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej zwrócił uwagę aby udział w projekcie młodzież potraktowała jako budowanie własnego kapitału.
“Zastanówcie się ile kompetencji udało się odłożyć w waszym osobistym portfelu dzięki udziałowi w projekcie? Pamiętajcie, że jest to wasze konto, które musi w przyszłości procentować.”
Z kolei Marcin Przygocki, właściciel Netland Computers Sp. z o.o. podkreślił, że młodzież ma w sobie coś, co z wiekiem zanika – odwagę.
“Teraz korzystacie ze swojej niezależności, macie otwarte umysły. Czerpcie z tego, bo z biegiem lat tej niezależności będzie coraz mniej. Podejdźcie do rynku pracy jak do przygody.”
Podczas inauguracji uczestnicy mieli okazję poznać partnerów projektu, zapoznać się ze specyfiką ich działalności. Wysłuchali także wystąpienia dr inż. Anety Pisarskiej, profesor Uniwersytetu Kaliskiego, które dotyczyło organizacji samozarządzających.
Partnerami tegorocznej edycji projektu są:
Nestle Polska S.A. Oddział w Kaliszu
Netland Computers Sp. z o.o.
Teknia Kalisz. Sp. z o.o.
Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Kaliskiego im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
Regionalna Izba Gospodarcza w Kaliszu
W projekcie bierze udział 12 zespołów z następujących szkół ponadpodstawowych z terenu Południowej Wielkopolski:
Zespół Szkół Ekonomicznych w Kaliszu
Zespół Szkół Nr2 im.Przyjaźni Polsko- Norweskiej w Ostrzeszowie
Zespół Szkół Techniczno-Elektronicznych im. ks. Józefa Sieradzana w Kaliszu
Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Janka Bytnara „Rudego” w Kaliszu
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Kaliszu
Zespół Szkół Technicznych nr 1 im. Waldemara Gostomczyka w Ostrowie Wielkopolskim
Technikum św. Józefa w KaliszuProjekt Młodzieżowe Misje Gospodarcze jest finansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i realizowany przez Centrum Wsparcia Rzemiosła, Kształcenia Dualnego
i Zawodowego w Kaliszu.Informacja Prasowa CWRKDiZ w Kaliszu