Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Modernizacja szpitalnej tlenowni

Właśnie rozpoczęła się modernizacja tlenowni w kaliskim szpitalu przy ul. Toruńskiej. W planach są roboty rozbiórkowe z utylizacją materiałów, roboty murarskie, tynkarskie i malarskie, a także termomodernizacja budynku.

Wymienione będzie też pokrycie dachowe wraz z obróbkami, stolarka okienna, a także instalacja elektryczna. Powstanie też instalacja odgromowa. Modernizacja będzie kosztowała w sumie 200 tysięcy złotych. niemal w całości finansowana jest z dotacji UMWW. Nieco ponad 1500 złotych ze środków własnych wykłada na to zadanie kaliski szpital. Zakończenie prac zaplanowano w październiku tego roku.

W szpitalu przy ul. Poznańskiej znajduje się 11-tonowy zbiornik z ciekłym tlenem, którego temperatura wynosi około -180°C. Przy ul. Toruńskiej zainstalowany jest zbiornik 6-tonowy. Dzięki zastosowaniu parownicy o dużej wydajności – bo aż 250m3/h – dostarcza się tlen już w postaci gazu na wszystkie oddziały w „okrąglaku”. W obiekcie przy ulicy Toruńskiej sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ tam nie każdy oddział wyposażony jest punkty dostępu do tlenu, a parownica jest znacznie mniejszej wydajności – 30m3/h.

Szpital dysponuje również butlami tlenowymi – 2L, 10L oraz 40L. Najczęściej używane są butle 2L z wbudowanym reduktorem, co pozwala bardzo szybko dostarczyć tlen pacjentowi bezpośrednio za pomocą maseczki. Tlen w butlach używany jest w respiratorach (OIOM, SOR oraz ambulanse). Karetki wyposażone są też w butle 10L z tlenem, aby wspomagać oddychanie pacjenta w drodze do szpitala.

Niestety, również w przypadku tlenu w szpitalu uderzyły rosnące ceny. Poza tym, że podrożał sam tlen, w nowych umowach doliczane są kwoty za dzierżawę butli, których dotychczas nie było.

Szpitalny tlen w liczbach:
• Ciśnienie tlenu w zbiorniku to około 8 bar zredukowane do 0,5 bar na wyjściu na oddziale,
• ciśnienie tlenu w butli to 200 bar,
• dzienne zużycie tlenu: szpital przy Poznańskiej – 600 Kg, szpital przy Toruńskiej – 50 kg,
• roczny koszt zakupu tlenu ciekłego to około 170 tys. zł,
• koszt jednego kilograma tlenu ciekłego, to 0,57 zł (netto),
• roczne zużycie tlenu ciekłego, to około 300 000 kg.
źródło: szpital Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze