Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Historia jednej fotografii albo życie kawiarniane

Centrum Kultury i Sztuki zaprasza na kolejny w 2022 roku wykład popularno-naukowy z cyklu „Fotoplastikon – Kalisz na fotografiach XIX i XX wieku”. Tym razem Anna Tabaka opowie o historii jednej fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Jest jedna i niezwykła. Niewiele o niej wiemy, ale wiele można o niej powiedzieć. Nie znamy jej autora, sportretowani nie zostali podpisani, nikt nie pozostawił nawet daty powstania. Jedyna, ale najważniejsza podpowiedź kryje się z tyłu, na rewersie. Według późniejszego opisu, fotografia przedstawia członków Towarzystwa Inteligentów Pracujących w Kaliszu. Kto reprezentował to gremium, widać gołym okiem. W pozornie swobodnym ujęciu prezentuje się dwudziestu jeden mężczyzn. Reprezentantki płci przeciwnej skamieniały w postaci zagubionej gdzieś między innymi bibelotami figurki Trzech Gracji. Świat, którego już nie ma. Twórca włożył sporo trudu, żeby tę dość liczną grupę osób wydobyć ze stłumionego światła zamkniętej sali kawiarnianej. Gdzie znajdował się ten lokal? Kim byli przedstawieni, o czym dyskutowali, gdzie się spotykali i kiedy? Kogo obrali za patrona i dlaczego? Jaki Kalisz był scenografią ich zażartych polemik? O jakim Kaliszu marzyli, a w jakim mieście żyli portretowani?

O jednej fotografii ze zbiorów Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, której teraz nie zamieszczamy, żeby niespodzianka była większa, opowie Anna Tabaka, kuratorka działu historii MOZK. Jeżeli chcielibyście się przenieść do wnętrza XIX-wiecznej kaliskiej kawiarni, warto być na tym Fotoplastikonie.

Źródło CKiS

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze