Gdzie, kiedy i na co zagłosować w Budżecie Obywatelskim?
9 projektów zielonych, 23 ogólnomiejskie i 68 lokalnych – spośród tylu zadań będą wybierać mieszkańcy Kalisza w głosowaniu na budżet obywatelski. Jakie ciekawe projekty znajdziemy w tegorocznym Budżecie Obywatelskim? Kiedy i gdzie zagłosować?
Łączna kwota, która ma zostać przeznaczona na realizację zadań, to 3,8 mln złotych. Na tę sumę składają się projekty lokalne (3 mln złotych) oraz o charakterze ogólnomiejskim i dotyczące spraw zieleni (po 400 tys. złotych).
Do kiedy można głosować?
Głosowanie będzie odbywać się przez Internet w dniach 29 sierpnia – 9 września oraz tradycyjnie, poprzez wypełnienie ręcznie formularza w dniach 29 sierpnia – 2 września. Natomiast między 29 a 31 sierpnia będzie także dostępny mobilny punkt do głosowania. Zwycięskie projekty poznamy do 7 października 2022 roku.
Punkty głosowania tradycyjnego (wyłącznie w godzinach pracy poniższych instytucji):
- Urząd Miasta Kalisza, Ratusz, Główny Rynek 20
- Urząd Miasta Kalisza, ul. Kościuszki 1A
- Biblioteka Główna Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Legionów 66
- Filia nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Górnośląska 29
- Filia nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Wrocławska 189A
- Filia nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu, ul. Tuwima 10
- Hala Kalisz Arena, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 22-24
- Ośrodek Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji – OSRiR, ul. Łódzka 19-29
Głosowanie internetowe będzie możliwe poprzez stronę.
Wybrane projekty ogólnomiejskie zielone, które zgłaszali kaliszanie:
- Ogrody Dobrzeca
Przedmiotem projektu jest nasadzenie ok. 100 drzew i ok. 150 krzewów, mające na celu rozpoczęcie zagospodarowania terenów zielonych pod przyszły park osiedlowy. Zdaniem autorów projektu, istniejący teren zielony jest zaniedbany, zaśmiecony i nieurządzony, ale z potencjałem lokalno-rekreacyjnym dla życia społeczności osiedlowej. Na jego obszarze znajdują się ścieżki, liczne samosiejki, drzewa i zakrzewienia. Rejon projektu jest regularnie uczęszczany przez mieszkańców i stanowi nieliczny zadrzewiony teren spacerów dla mieszkańców pobliskich osiedli.
- Zielone Centrum Majkowa
W ramach projektu zostaną stworzone zielone skwerki pomiędzy przedszkolem, kościołem i lokalami usługowymi. Ze względu na duże nasłonecznienie teren wymaga obsadzenia drzewami o dużym wzroście rocznym i dużej koronie. Powstaną także ławki i mała architektura parkowa oraz utwardzenie ścieżki. Przy lecznicy dla zwierząt znajdzie się także toaleta dla psów i kosz na odchody.
- Pierwszy park kieszonkowy przy ulicy Polnej w Kaliszu
Inwestycja ta ma na celu podjęcie działań, by to miejsce stało się jeszcze bardziej przyjaznym miejscem odpoczynku mieszkańców. Park kieszonkowy to publicznie dostępny niewielkich rozmiarów park. W ramach zadania wykonana ma zostać pielęgnacja istniejącej zieleni, nasadzenie nowych drzew, krzewów, bylin oraz kwiatowego klombu (wyniesionego w ten sposób, by był widoczny również dla osób poruszających się po ulicy Polnej i Legionów).
Projekty ogólnomiejskie:
- Kaliskie obserwatorium nieba.
W ramach projektu powstanie punkt astronomiczny składający się z teleskopów astronomicznych umożliwiających obserwację nieba nocą. Obok lunet staną gabloty, a w nich wizualizacje układu słonecznego, mapa nieba, gwiazdozbiory oraz układ dwustronny księżyca.
- Stop dla wandalizmu i „dzikich wysypisk” w Kaliszu!
Projekt zakłada zakup 15 profesjonalnych foto-pułapek z modułem GSM wraz z tablicami informacyjnymi o monitorowanym terenie w celu monitorowania obszarów, na których obserwowane są akty wandalizmu, gdzie pozostawiane są śmieci w miejscach do tego nieprzeznaczonych (tworzą się tzw. „dzikie wysypiska śmieci”) oraz obszarów wskazanych przez rady osiedli i mieszkańców.
Projekty lokalne poddane pod głosowanie:
- Gra miejska „Oblicza Kalisza” z okazji obchodów Narodowego Święta Niepodległości dla mieszkańców Kalisza.
Wydarzenie polega na aktywizowaniu oraz edukowaniu mieszkańców nt. lokalnej historii poprzez rywalizację rodzin i grup znajomych zrzeszonych w ramach patroli na terenie Śródmieścia w ograniczonym czasie gry. Przebieg gry opierałby się o elementy, takie jak rozwiązywanie zagadek, odnajdywanie charakterystycznych miejsc Kalisza, wykonanie integrujących zadań oraz interakcja z postaciami na trasie gry. Całość spajana będzie przez historyczną fabułę oraz odpowiednie ucharakteryzowanie wszystkich elementów gry.
Jest to okazja, aby aktywnie i nietuzinkowo spędzić Święto Odzyskania Niepodległości. Dajemy szansę na świetną zabawę połączoną z odkrywaniem lokalnej historii oraz poznawaniem ciekawych obiektów Kalisza. Całość spaja przygotowana przez organizatorów fabuła, dzięki czemu uczestnicy przenieść się mogą w świat odległych czasów walk o niepodległość.
- Aktywny Senior – obszar do ćwiczeń plenerowych i rekreacji dla osób starszych i niepełnosprawnych
W ramach projektu zostanie zorganizowany obszar do ćwiczeń plenerowych i rekreacji na terenie Domu Pomocy Społecznej w Kaliszu składającego się z 4 dwustanowiskowych, specjalistycznych urządzeń oraz ławek do wypoczynku. Dwa z urządzeń przystosowane będą do korzystania przez osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
- „Bawmy się razem” – osiedlowy festyn rodzinny na „Rajskiej Polanie”.
Projekt polega na organizacji festynu rodzinnego dla mieszkańców osiedla na świeżym powietrzu. Wydarzenie będzie zwierało elementy sportowe, artystyczne, kulturalne oraz plastyczne. Nie zabraknie także konkursów z nagrodami, dmuchańców dla dzieci oraz cateringu piknikowego. Zapewniona będzie obsługa i prowadzenie całej imprezy.
Źródło: bo.kalisz.pl