Znamy wyniki Budżetu Obywatelskiego!
W tegorocznej edycji oddano 6905 ważnych głosów. W tym 5499 elektronicznie i 1406 na papierowych kartach. Mieszkańcy wybrali aż 59 zadań do realizacji, w tym 9 ogólnomiejskich, 3 zielone i 47 lokalnych.
Łączna kwota, która ma zostać przeznaczona na realizację zadań, to 3,8 mln złotych. Na tę sumę składają się projekty lokalne (3 mln złotych) oraz o charakterze ogólnomiejskim i dotyczące spraw zieleni (po 400 tys. złotych).
Które projekty wzbudziły największe zainteresowanie kaliszan, tym samym zbierając największą liczbę głosów?
- Kaliskie obserwatorium nieba – projekt ogólnomiejski (1080 głosów)
- Modernizacja i rozbudowa systemu monitoringu CCTV dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Kaliszu – projekt ogólnomiejski (890 głosów)
- Zakup wyposażenia specjalistycznego dla Ochotniczej Straży Pożarnej Piwonice w Kaliszu – projekt lokalny (721 głosów)
- Mural na budynku Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich im. Jana Bytnara „RUDEGO”, ul. Wodna 11-13 w Kaliszu – projekt lokalny (683 głosów)
- Ogrody Dobrzeca – projekt ogólnomiejski zielony (681 głosów)
Najciekawsze projekty, które zostaną zrealizowane:
- Kaliskie obserwatorium nieba – będzie to punkt astronomiczny składający się z teleskopów astronomicznych umożliwiających obserwację nieba nocą. Obok lunet staną gabloty a w nich wizualizacje układu słonecznego, mapa nieba, gwiazdozbiory oraz układ dwustronny księżyca. Obserwatorium powstanie na terenie rekreacyjno-wypoczynkowym przy zbiorniku Grona od ul. Piwonickiej. Koszt zadania to 125000,00 zł.
- Wykonanie zielonych instalacji przestrzennych promujących Kalisz – zadanie polega na wykonaniu w dwóch lokalizacjach nasadzeń zieleni w kształt napisu wraz z systemem nawadniania i oświetleniem. Pierwsza z nich będzie miała miejsce przy ul. Dworcowej, dz. nr 20/24 obr 098 Zagorzynek. Natomiast druga na Szlaku Bursztynowym, dz. nr 12/5 obr 049 Tyniec.
- Oświetlenie ulicy prowadzącej do Zielonego Miejsca Odpoczynku oraz rozbudowa miejsca spotkań – projekt polega na zaprojektowaniu i wykonaniu oświetlenia ulicznego (2-3 lampy) na ulicy Powstańców Śląskich – na odcinku prowadzącym do Zielonego Miejsca Odpoczynku i Spotkań, wykonaniu furtki, jednego przyłącza wodociągowego na potrzebę organizacji imprez okolicznościowych, zakupie i montażu domku narzędziowego do przechowywania sprzętu sportowego.
- Ogrody Dobrzeca – przedmiotem projektu jest nasadzenie ok. 100 drzew i ok. 150 krzewów, mające na celu rozpoczęcie zagospodarowania terenów zielonych pod przyszły park osiedlowy na terenach należących do miasta i przeznaczonych w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla osiedla Dobrzec (MPZP_KA_VII_113_2003_Dobrzec) jako tereny zieleni – zieleń parkowa urządzona. Sadzenie roślinności będzie odbywać się z maksymalnym wykorzystaniem istniejącego zadrzewienia i ukształtowania terenu. Gatunki drzew: kasztanowce, dęby, jarzęby, lipy, klony, brzozy, buki, miłorzęby japońskie, magnolie i inne. Gatunki krzewów: forsycje, tawuły, trzmieliny, berberysy, rododendrony, budleje, żylistki, jaśminowce. Według mieszkańców wskazany teren projektu jest zaniedbany, zaśmiecony i nieurządzony, ale z wielkim potencjałem lokalno-rekreacyjnym dla życia społeczności osiedlowej. Na jego obszarze znajdują się ścieżki, liczne samosiejki, drzewa i zakrzewienia. Teren jest częściowo nierówny i pagórkowaty. Rejon projektu jest regularnie uczęszczany przez mieszkańców i stanowi nieliczny zadrzewiony teren spacerów dla mieszkańców pobliskich osiedli. Zainteresowanie obszarem jest na tyle duże, że przez lata zostały wydeptane na nim alejki, które stanowią już stały ciąg komunikacyjny, w tym połączenia z poszczególnymi częściami osiedla. Dzięki realizacji projektu płody i pola rolne unikną stratowania i niszczenia przez mieszkańców podczas spacerów i wycieczek rowerowych wzdłuż miedzy i nieurządzonych ścieżek.
Źródło: Budżet Obywatelski
Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!
Subskrybuj
0 komentarzy
Starsze