Kaliszobrańskie Zaduszki – o znanych kaliszanach spoczywających na Cmentarzu Miejskim
Ostatni spacer z Piotrem Sobolewskim w tej edycji Kaliszobrania odbył się 22 października 2022 roku. Tym razem uczestnicy przeszli się alejkami Katolickiego Cmentarza Miejskiego przy Rogatce, rozpoczynając w punkt o godzinie 12:00 i kończąc, również w punkt, o 14:00.
Uczestnicy Kaliszobrania zatrzymali się łącznie przy 64 nagrobkach kaliszan, którzy w różny sposób wpisali się historię miasta. Opowieści pana Piotra Sobolewskiego skupiały się przede wszystkim na żywotach spoczywających na cmentarzu, choć nie zabrakło ciekawostek na temat najciekawszych rzeźb czy pomników. Jedną z takich najciekawszych rzeźb jest aniołek autorstwa Pawła Krzyżanowskiego – rzeźba zdobyła nagrodę na jednej z ważniejszych wystaw w Rzymie. Znajduje się ona w tle na zdjęciu poniżej.
Na samym początku spaceru natknęliśmy się na najstarszy zachowany nagrobek znajdujący się na Cmentarzu Miejskim – chodzi o mogiłę majora Stanisława Broszkowskiego, uczestnika kampanii napoleońskiej, który zmarł w 1827 roku. Charakterystyczny kształt nagrobka mógłby wskazywać na to, że Broszkowski był członkiem masonerii.
Rodzeństwo Parczewskich – Melania i Alfons – znane było z aktywności społeczno-politycznej. Była to działalność na rzecz organizacji endeckich. Melania była założycielką Stowarzyszenia Narodowego Kobiet Polskich, z kolei Alfons członkiem Stronnictwa Narodowo-Demokratycznego. Alfons Parczewski po wyjeździe w 1914 roku z Kalisza był współtwórcą Wydziału Prawa na Uniwersytecie Warszawskim, Wydziału Prawa na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, a także w latach 1922-1924 rektorem tegoż wileńskiego uniwersytetu. Zmarł również w Wilnie, lecz jego ciało wróciło do Kalisza i spoczęło obok siostry Melanii.
Wśród odwiedzonych grobów i omawianych postaci znaleźli się także między innymi ks. Stanisław Piotrowski (wieloletni proboszcz Katedry pw. Św. Mikołaja, niepokorny wobec władz komunistycznych działający społecznie kapłan), Stanisław Szal (m.in. twórca akademickiego koła kaliszan na Uniwersytecie Poznańskim), Bronisław Bukowiński (były prezydent Kalisza, autor planów miasta, m.in. okolic ulic Górnośląskiej, Staszica…), Feliks Prusinowski (koroner, właściciel apteki, wsławił się pionerskim badaniem kaliskiej wody, które wykazało, że jej jakość znacznie przewyższa przeciętne odczyty), Felicja Łączkowska (emancypantka, twórczyni kobiecych kaliskich piątków literackich), Adela Przybył (wieloletnia radna, przewodnicząca Rady, polonistka III LO), Jan Stankiewicz (pierwsza kaliska ofiara niemieckich egzekucji w czasie II wojny światowej – jego syn Tadeusz zmarł w powstaniu warszawskim; rodzina Stankiewiczów znana jest z posiadania piekarni na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego i Śródmiejskiej; z tej rodziny wywodzi się także jazzman Jan „Ptaszyn” Wróblewski).
W ostatnim tegorocznym spacerze z Piotrem Sobolewskim w ramach Kaliszobrania wzięło udział kilkudziesięcioro kaliszan. Następne spotkanie dopiero na wiosnę, o czym informować będziemy na łamach Latarnika Kaliskiego.