Stokado
baner_FBAnt
Baner AWS
FinalFour

Porozmawiajmy otwarcie o edukacji

W czwartek Akcelerator Kultury stanie się miejscem rozważań dotyczących perspektyw oraz zagrożeń w edukacji. Poruszone zostaną tematy dotyczące m.in. wystawiania ocen oraz potrzeb dzieci. Czy wspólnymi siłami zostaną wypracowane nowe rozwiązania przydatne w edukacji młodych ludzi? Na to oraz wiele innych pytań usłyszymy odpowiedź podczas wydarzenia transmitowanego na kanale YouTube „Latarnik Kaliski”.

W ramach wydarzenia odbędą się trzy bloki dyskusyjne, które poprowadzi wiceprezydent Grzegorz Kulawinek. W otwartym spotkaniu wezmą udział nauczyciele, a poruszane zagadnienia z pewnością wykorzystają podczas prowadzonych zajęć. Debata odbędzie się w czwartek 17.11 o godzinie 16:30 w Akceleratorze Kultury.

Blok I – Edukacja w oczach dziecka – Jak dziecko postrzega edukację?

Podczas debaty zostaną poruszone problemy, z którymi borykają się młodzi ludzie. Na samym początku odbędą się rozmowy dotyczące rozumowania młodego ucznia, ale także i studenta. Od najmłodszych lat mamy do czynienia z edukacją, jednak jej postrzeganie zmienia się z perspektywy czasu. Inne zdanie na jej temat mają uczniowie, rodzice, czy też nauczyciele. Prelegenci pochylą się również nad tematem zmian, do których szkoły oraz młodzież nie zawsze są odpowiednio przygotowane. Pokazała to chociażby pandemia COVID-19.

Blok II – Rola i wartość oceny – Czy błąd jest zły? Czy jest potrzebą edukacyjną?

Nauka w placówkach trwa co najmniej kilkanaście lat, a efekty wymagają wielu godzin pracy. W tej części wydarzenia usłyszymy odpowiedź na pytanie „Czy uczniowie mają możliwość rozwijania swoich talentów i pasji”? Jak twierdzą organizatorzy: „Od najmłodszych lat podlegamy ocenianiu, dobre, złe zachowanie, dobra, zła ocena. Oceniamy także wydarzenia kulturalne, sportowe, zachowania społeczne i wydarzenia”. W niektórych placówkach odchodzi się od stawiania ocen z form sprawdzania wiedzy, zastępowane one są punktami. Otrzymanie danej oceny wzbudza różne emocje u młodzieży – może być to porażka, strach. Zdarza się, że powodują presję ze strony bliskich, ale również i samego siebie. Podczas tego bloku prelegenci zastanowią się także czy szkoła rzeczywiście uczy, czy tylko sprawdza.

Blok III – Muzyka w edukacji – Co daje nam słuchanie muzyki? Czego uczy muzyka? Jak muzyka rozwija mózg, a jak wpływa na nasz rozwój?

Z muzyką mamy do czynienia praktycznie każdego dnia – chociażby w drodze do szkoły, pracy. Podczas spacerów możemy zobaczyć wiele osób ze słuchawkami w uszach, nie tylko młodych. Również podczas przerw w szkołach możemy usłyszeć muzykę, którą wybierają sami uczniowie. Jaki ma ona wpływ na rozwój młodych ludzi?

W panelu wezmą udział:

Dr hab. Kamila Turewicz, prof. UJK w Kielcach – w Kaliszu uczyła się w trzech szkołach podstawowych, w szkole muzycznej I stopnia oraz w Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Asnyka. Studia ukończyła na Uniwersytecie Łódzkim, dyplomy naukowe obroniła na Uniwersytecie Gdańskim i UAM w Poznaniu. Współtworzyła Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Łowiczu, kierowała Zakładem Filologii Angielskiej w ramach WPA UAM w Kaliszu, Zakładem Filologii Angielskiej Uniwersytetu Szczecińskiego, była dziekanem i rektorem AHE w Łodzi, kierownikiem Katedry Nauk Humanistycznych w Mazowieckiej Uczelni Publicznej w Płocku. Obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach do spraw dydaktycznych w Filii w Piotrkowie Trybunalskim.

Dr inż. kapitan żeglugi wielkiej Adam Kowalski Akademia Morska w Szczecinie – pochodzi z Kalisza, studiował w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni na Wydziale Elektrycznym elektronikę o specjalności radiokomunikacja morska. Ukończył Wyższą Szkołę Morską w Szczecinie, Wydział Nawigacyjny, specjalność transport morski. Pracuje w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Przeszedł wszystkie szczeble kariery nawigatora, następnie uzyskał dyplom kapitana żeglugi wielkiej. Dowodzi różnymi typami statków swojego armatora, w tym największą jednostką typu kamsar-max-82-tysiącznikiem m/v „Karpaty”. Pracuje w zespole nauko-badawczym inżynierii ruchu morskiego w Akademii Morskiej w Szczecinie.

Witold Torbiarczyk – absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, nauczyciel języka polskiego w III LO im. M. Kopernika w Kaliszu, dziennikarz Radia Centrum Kalisz, propagator działań i programów związanych z lokalną edukacją i kulturą.

Joanna Gadomska – Wielkopolski Nauczyciel Roku 2021, absolwentka Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autorka bloga Biologia z Blondynką, gdzie dzieli się pomysłami na lekcje przyrodnicze i wychowawcze oraz różne akcje, happeningi, imprezy ekologiczne i prozdrowotne. Należy do społeczności grupy SuperBelfrzy RP. Edukatorka z zakresu edukacji ekologicznej oraz profilaktyki zdrowia. Autorka licznych publikacji edukacyjnych, programów nauczania, innowacji pedagogicznych, scenariuszy zajęć i materiałów dydaktycznych. Pasjonatka pracy metodą projektu, autorka ogólnopolskich projektów: EKO-SZKOŁA, Klasowa Wigilia bez plastiku, Tydzień Uczniowskiej SuperMocy.

Agnieszka Orlicz-Błońska – absolwentka Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Współzałożycielka Prywatnego Przedszkola, Szkoły Podstawowej i Liceum Ogólnokształcącego „Jagiellończyk” oraz pierwszej w Kaliszu Wolnej Szkoły „Jagiellończyk”. Prezes Szkoły Jagiellończyk organizacji pożytku publicznego oraz Klubu Sportowego Jagiellończyk. Współzałożycielka Skałki Kalisz, jedynej w Kaliszu ścianki wspinaczkowej dla amatorów i profesjonalnych wspinaczy. Propagatorka nowoczesnej edukacji w Polsce. Jej motto: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi” Albert Einstein.

Łukasz Mikołajczyk – polityk, nauczyciel i samorządowiec. W latach 2007- 2015 – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 im Jana Pawła II w Ostrowie Wielkopolskim. W 2002 roku nominowany do ogólnopolskiego tytułu NAUCZYCIEL ROKU. W październiku 2015 roku nominowany do ogólnopolskiego tytułu SUPER DYREKTOR SZKOŁY i nagroda specjalna w tym konkursie. Nauczyciel dyplomowany, Nagroda Prezydenta Miasta, Nagroda Wielkopolskiego Kuratora Oświaty oraz Nagroda Ministra Edukacji Narodowej. Założyciel Senackiego Zespołu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Świecie Wirtualnym oraz Wielkopolskiego Zespołu Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży. Certyfikowany Tutor. Senator IX kadencji, w latach 2019–2020 wojewoda wielkopolski. Wykładowca na Wydziale Nauk Społecznych Akademii Kaliskiej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, od 2021 dyrektor administracyjny Akademii Kaliskiej.

Źródło: Miasto Kalisz

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze