Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Krótsze kolejki do kardiologa? Rusza nowy program

Nasz region wraz z pięcioma innymi województwami dołączył do programu „Krajowa Sieć Kardiologiczna”, który dotychczas był dostępny wyłącznie na Mazowszu. W praktyce ma to oznaczać łatwiejszy dostęp do specjalisty dla ok. 160 tys. osób do końca 2024 r.

Krajowa Sieć Kardiologiczna to system kierowania pacjentów z poradnii kardiologicznych lub od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do specjalisty. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia – obecnie czas oczekiwania na taką wizytę to ok. 90 dni, a dzięki systemowi ma on się skrócić do 30 dni. System na tę chwilę obejmuje cztery grupy rozpoznań kardiologicznych: niewydolność serca, wady zastawkowe serca, zaburzenia rytmu i przewodzenia oraz nadciśnienie tętnicze oporne i wtórne. Od roku pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej realizowany jest w województwie mazowieckim. Teraz będzie on dostępny także w dolnośląskim, łódzkim, małopolskim, pomorskim, śląskim i właśnie wielkopolskim. Dotychczas do programu zakwalifikowało się ponad 2,6 tys. osób. Nowe ośrodki z województw włączonych do programu mają czas do marca by w pełni ruszyć z realizacją KSK.

„Choroby układu krążenia są pierwszą przyczyną zgonów Polaków. Aby temu zapobiec, konieczne jest szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia. Dlatego rozszerzamy program Krajowej Sieci Kardiologicznej. W sześciu nowych województwach obejmie on ponad 124,7 tys. osób, zaś liczba pacjentów z województwa mazowieckiego zwiększy się do blisko 35 tys. Naszym celem jest zagwarantowanie obywatelom jak najszerszego dostępu do specjalistów i przyspieszenie wdrożenia specjalistycznych terapii” – tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

„Dobrze byłoby, gdyby pacjenci pytali swoich lekarzy o możliwość skierowania do programu. Dzięki temu do programu zdecyduje się przystąpić większa liczba poradni, a to jest niezwykle ważne” – mówi prof. Tomasz Hryniewiecki krajowy konsultant w dziedzinie kardiologii oraz pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia.

W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący. Zadania te będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. Powstanie system teleinformatyczny sieci kardiologicznej zarządzany przez ten ośrodek, który pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu pilotażowego. Nowy program ma działać na zasadach zbliżonych do projektu „Krajow Sieć Onkologiczna”.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze