Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Akademia Kaliska chce pomóc osobom ograniczonym ruchowo

Zespół naukowo-badawczy Akademii Kaliskiej wystąpił z wnioskiem o patent na opracowane łóżko, które stanowiłoby ułatwienie w przypadku ewakuacji bądź transportu osób bezsilnych ruchowo.

Transport osób niemogących poruszać się samodzielnie to problem, z jakim zmagają się osoby prywatne, szpitale, zakłady opiekuńcze, w których wymagane jest ich przemieszczenie do innego pomieszczenia czy w skrajnych przypadkach – ewakuacja z  pomieszczeń zagrożonych. Często w takich sytuacjach pojawiają się ograniczenia architektoniczne w postaci wąskich drzwi (poniżej 100 cm) i korytarzy. Obsługujący chorych, oprócz fizycznych niewydolności pacjentów, nierzadko spotykają się też z nadwagą, utrudniającą przemieszczanie na szpitalny czy inny środek transportowy.

Dzięki inicjatywie rektora Akademii Kaliskiej prof. Andrzeja Wojtyły, wieloosobowy zespół naukowo-badawczy pochylił się nad problematyką praktycznego zapewnienia bezpieczeństwa osobom z zaburzeniami zdrowotnymi. Uczelnia zdecydowała się przystąpić do realizacji wielomodułowego projektu „Organizacja bezpieczeństwa pacjentów ograniczonych ruchowo„. Są to czynności interdyscyplinarne, łączące walory „nauk o zdrowiu” z „naukami o bezpieczeństwie”.

Prof. Andrzej Wojtyła to nie tylko naukowiec, ale i lekarz z dużym doświadczeniem. Dostrzegł, że potrzeba stabilizacji i bezpieczeństwa jest czymś kluczowym. W sytuacjach, gdy dana osoba jest trwale „przykuta do łóżka”, często wiąże się to dla niej z poczuciem bezsilności oraz wykluczeniem.

Od dwóch lat w działania zespołu zaangażowany jest dyrektor administracyjny i wykładowca kaliskiej akademii – mgr Łukasz Mikołajczyk. Również i jemu wydały się bliskie oraz warte zainteresowania wszelkie aspekty, pozwalające wypracować możliwości wsparcia człowieka chorego, a w tym z ciężkimi objawami paraliżu części ciała, zaburzeń równowagi czy ograniczeń ruchu kończyn.

W czasie, gdy Łukasz Mikołajczyk pełnił funkcję wojewody wielkopolskiego, wielokrotnie zgłaszano mu problem przemieszczania bądź transportu osób niepełnosprawnych ruchowo, szczególnie tych o wadze powyżej 140 kg. Sytuacja ta uległa gwałtownemu zaostrzeniu w przypadkach wywołanych stanem pandemii w roku 2020 – włącznie z założeniami wymuszonej ewakuacji takich chorych.


Zdaniem Mikołajczyka, jednym z obszarów prac wdrożeniowych powinno być rozwiązanie problemu transportu chorych z bezsilnością ruchową. Stał się on również autorem koniecznego rozwiązania problemu badawczego, sprowadzającego się do uzyskania odpowiedzi na pytanie: Jakie zmiany powinny nastąpić w organizacji bezpieczeństwa osób niepełnosprawnych ruchowo, by mogli zostać efektywnie ewakuowani – pomimo istniejących wyzwań obiektowych i typowych następstw dla tego procesu.

Synergicznym efektem zaangażowania akademii stały się początkowo ogólne pomysły, jak wskazany powyżej problem rozwiązać, a następnie rzetelnie prowadzone badania, które doprowadziły do przygotowania istotnego dla wielu chorych wniosku patentowego.

Na razie, na etapie jego złożenia, nie można zdradzić wszystkich jego założeń. Wiadomo jednak, że opracowane zostało łóżko do transportu chorych, o zmiennej geometrii, mające zastosowanie do pielęgnacji i/lub ewakuacji, zwłaszcza dla osób o masie ciała powyżej 140 kg. Łóżko znajdzie zastosowanie w zakładach opieki zdrowotnej, szpitalach, zakładach opieki senioralnej i innych ośrodkach, w  których wymagane jest przemieszczanie osób ze stałą lub czasową dysfunkcją możliwości samodzielnego chodzenia.

Pracujące w ten sposób władze Akademii Kaliskiej i zgromadzeni w niej naukowcy udowadniają, że los zdrowotny i bezpieczeństwo każdego człowieka nie jest im obce.

Złożoność organizacyjno-logistyczna ewakuacji osób ograniczonych ruchowo jest na tyle duża, że zagadnienie to powinno znaleźć swoje odzwierciedlenie w postulatywnym modelu wparcia osób z uszkodzonymi funkcjami przemieszczania się, połączonym z naukowo uzasadnionym projektem i wdrożeniem patentowym.  Podniesienie tej problematyki na zdecydowanie wyższy poziom, zdaniem Łukasza Mikołajczyka – wpłynie pozytywnie na  bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych, efektywność prowadzonych działań ewakuacyjnych i neutralizację nieakceptowanych ocen.

fot.: archiwum, pixabay





Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze