Ograniczmy marnowanie żywności po świętach
Okres świąt Bożego Narodzenia sprzyja przygotowywaniu dużej ilości rozmaitych świątecznych potraw. By zmniejszyć marnowanie żywności w okresie poświątecznym Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat realizuje inicjatywy ograniczenia marnowania jedzenia i produktów spożywczych na terenie całej Wielkopolski. Jednym ze sposobów zagospodarowania nadwyżek przygotowanej żywności są Jadłodzielnie.
W naszym społeczeństwie czas świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie łączony jest z przygotowaniami wielu tradycyjnych potraw i produktów spożywczych. Niestety w wielu Wielkopolskich domach ulega ona zmarnowaniu. By zaradzić temu problemowi Samorząd Województwa Wielkopolskiego od kilku lat realizuje „Program ograniczania marnotrawstwa i strat żywności w Wielkopolsce na lata 2021-2025”, w ramach którego realizowanych jest szereg programów oraz inicjatyw ograniczających i zwiększających świadomość społeczeństwa na temat marnowania żywności.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego szczególną uwagę zwraca na problemy oraz zjawiska, które towarzyszą społeczeństwu każdego dnia. Problem marnowania żywności można ograniczyć dzięki „Jadłodzielniom” funkcjonującym na terenie Wielkopolski. Jadłodzielnie to miejsca wymiany żywności wśród lokalnych społeczności. W ciągu realizacji dwóch edycji programu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” na terenie na naszego województwa powstało 20 miejsc wymiany żywności chroniąc ją przed wyrzuceniem i zmarnowaniem. – mówi wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski
Idea wymiany oraz dzielenia się żywnością spełnia ważną rolę w społecznościach lokalnych, gdzie mieszkańcy mogą dzielić się z innymi wytworzoną żywnością i produktami nadającymi się do spożycia. W czasach rosnących kosztów życia oraz drożejącej żywności coraz więcej osób stara się ograniczyć wydatki włączając to zakup jedzenia. Jadłodzielnie doskonale wpisują się w ideę dzielenia się nadwyżkami żywności z potrzebującymi w sposób anonimowy i bezinteresowny.
Jadłodzielnie jako jedna z form niesienia wzajemnej pomocy wśród mieszkańców są alternatywą dla osób potrzebujących pomocy w trudnej sytuacji życiowej nie korzystających z innych form wsparcia. Dzięki obecności Jadłodzielni zwiększona zostaje świadomość na temat marnowania żywności oraz wypracowane zostają dobre nawyki już wśród najmłodszych pokoleń Wielkopolan. Szczególnie zachęcam do korzystania z tych miejsc, zwłaszcza, że w po świętach w wielu domach mamy nadwyżki potraw i produktów spożywczych, którymi możemy się podzielić. – dodaje Wicemarszałek Krzysztof Grabowski
Wielkopolskie Jadłodzielnie funkcjonują w 20 miejscach w Wielkopolsce. Korzystać z nich mogą wszyscy mieszkańcy danych miejscowości. Na realizację dwóch edycji konkursu „Wielkopolskie Jadłodzielnie” Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczył ponad 375 tys. zł. Planowana jest kontynuacja konkursu by powstawało jeszcze więcej wymiany żywności, które cieszą się sporym zainteresowaniem.
Lista „Jadłodzielni” funkcjonujących na terenie Wielkopolski:
- Rogoźno – ul. Kościuszki 41,
- Wągrowiec – ul. Kościuszki 15a,
- Słupca – Plac Parysa 9,
- Rawicz – ul. Ignacego Buszy 5,
- Zduny – ul. Rynek 2,
- Kępno – ul. Ogrodowa 7,
- Szamotuły – Pamiątkowo, ul. Sportowa 23,
- Szamotuły – Otorowo, ul. Łąkowa 3,
- Swarzędz-Bazar – ul. Zamkowa 32,
- Swarzędz-Piątka – ul. Mielżyńskiego 3a,
- Dopiewo – ul. Konarzewska 12,
- Leszno-Śródmieście – ul. Towarowa 10,
- Leszno-Centrum – ul. Okrężna przy wejściu do parku 1000-lecia,
- Oborniki – ul. Droga Leśna 60,
- Szamotuły – ul. Franciszkańska 5,
- Luboń – ul. Źródlana 1,
- Budzyń – ul. Lipowa 1,
- Trzcianka – ul. Orzeszkowej 2,
- Swarzędz – ul. Poznańska 25,
- Sulmierzyce – ul. Strzelecka 10.
źródło: UMWW