„Dyskusja w formie kłótni” – o sztuce warszawskiej GRUPPY
W czwartek 12 stycznia o godzinie 18.00 Galeria Sztuki im. Jana Tarasina zaprasza na… kulturalną kłótnię o sztuce warszawskiej GRUPPY. Porządku zdarzeń na tym intelektualnym ringu strzec będzie prof. Waldemar Baraniewski – wytrawny znawca i historyk sztuki, kurator wystawy Marka Sobczyka „Malarstwo bez metafory, metafora bez malarstwa”, która prezentowana jest obecnie w Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.
Wstęp na to wydarzenie jest wolny.
GRUPPA to formacja artystyczna założona w 1982 przez absolwentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych reprezentujących nurt nowej ekspresji. Utworzyli ją Ryszard Grzyb, Paweł Kowalewski, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk i Ryszard Woźniak.
Okazją do utworzenia Gruppy była wspólna wystawa prac artystów, która miała się odbyć w pierwszą rocznicę wprowadzenia w Polsce stanu wojennego 13 grudnia 1982 w warszawskiej pracowni Dziekanka. Wystawa ta ostatecznie odbyła się 14 stycznia 1983, pod nazwą „Las, góra, chmura”. Artystów łączył wspólny styl, inspirowany nurtami neoekspresjonizmu. Nawiązywali oni do warunków życia społeczeństwa w okresie stanu wojennego. Oprócz wystaw malarskich Gruppa organizowała też odczyty, recytacje wierszy i koncerty, a także wydawała własne pismo „Oj dobrze już”. Ukazało się 9 numerów.
Gruppa zakończyła działalność w 1992 roku wystawą w Zachęcie, a jej członkowie zajęli się indywidualną twórczością. W 2002 zorganizowano wystawę retrospektywną twórczości Gruppy pod tytułem „Gruppa – przyznajemy się do winy, prosimy o wybaczenie, obiecujemy poprawę”.
12.01.2023 (czwartek) g. 18.00
Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
pl. św. Józefa 5
wstęp wolny
źródło: Galeria Tarasin