Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Prawo w Kaliszu – czy to możliwe?

W 2022 roku rektor Akademii Kaliskiej prof. Andrzej Wojtyła zapowiedział powstanie nowych kierunków. Od października 2023 w Kaliszu rozpocznie się kształcenie przyszłych lekarzy. Jednak na tym nie poprzestała uczelnia – prawdopodobnie w tym samym roku akademickim edukację rozpocznie 60 przyszłych prawników.

Czy w Kaliszu będzie można studiować prawo?

Inicjatywa stworzenia kierunku prawo w Kaliszu cieszy się aprobatą m.in. Sądu Rejonowego i Okręgowego: „Uznaliśmy, że tę ideę należy poprzeć, kierując się dobrem mieszkańców. Myślę o osobach młodych, które dotychczas podnosiły swoje kompetencje w ośrodkach akademickich w Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu. Właśnie oni są naszą kadrą sądowniczą. Inicjatywa jest słuszna i zasługuje na poparcie” – powiedział Patryk Pietrzak, Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu.

Uczelnia zapewni kadrę, jednak nauka prawa, to również nauka praktyczna. W samym Sądzie Rejonowym pracuje 205 osób. Mamy szerokie możliwości praktyk zawodowych – zapewniła Anna Krysicka, Prezes Sądu Rejonowego w Kaliszu.

W jakich zawodach można pracować po ukończeniu prawa?

Według Patryka Pietrzaka, Wydział Prawa może być kuźnią kadr dla innych zawodów prawniczych: prokuratury rejonowej, okręgowej, radców prawnych, adwokatów, notariuszy, czy też komorników. Żeby jednak pracować we wcześniej wymienionych profesjach, konieczne jest ukończenie prawa. Podkreśla on, iż sytuacja w sądach jest dynamiczna – wiele osób przechodzi na emerytury, w związku z czym cały czas jest zapotrzebowanie na nowych pracowników. Na ten moment w Sądzie Okręgowym oraz na jego terenie działa siedem sądów rejonowych, w których rozdysponowane są:

  • 132 etaty sędziowskie asesorskie
  • 22 etaty referendarskie
  • 38 etatów asystenckich
  • 77 etatów kuratorskich
  • 365 etatów urzędniczych
  • 11,5 etatu specjalistów z Opiniodawczego Zespołu Sądowych Specjalistów
  • Dodatkowo z innymi pracownikami, łącznie we wcześniej wspomnianych sądach, pracuje 652 osób.

Dzięki porozumieniu, przyszli studenci będą mogli odbywać praktyki oraz staż w okolicznych sądach. Ponadto istnieje również możliwość współpracy z sędziami – w przypadku pracy dydaktycznej w uczelni.

Prawo na Akademii Kaliskiej?

Rektor Uczelni podkreśla, iż miał wiele wątpliwości co do popytu oraz uzyskania pracy przez potencjalnych absolwentów Wydziału Prawa. Według statystyk przeprowadzonych przez Akademię okazało się, że w powiatach byłego województwa kaliskiego popyt na zawody prawnicze jest wyższy, aniżeli podaż. Obliczono, że na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej oraz w przyległych powiatach województwa łódzkiego , które kiedyś należały do Ziemi Kaliskiej, brakuje 500-600 prawników.

Nasza uczelnia jest kierowana na podążanie za potrzebami środowiska przemysłowego, samorządowego oraz ludności.  W związku z czym zdecydowaliśmy się na utworzenie prawa. Aktualnie piszemy wniosek o możliwość prowadzenia takich studiów – powiedział Andrzej Wojtyła, rektor Akademii Kaliskiej

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze