Radosław Gąsior przewodniczącym Komitetu Rewitalizacji w Kaliszu
Nowa kadencja Komitetu Rewitalizacji zainaugurowała swoją działalność. Podczas pierwszego posiedzenia wybrano prezydium, którego przewodniczącym został Radosław Gąsior. Nie obyło się bez interesujących dyskusji oraz delikatnych sporów. Zapraszam na skrót tego wydarzenia.
Sukcesy poprzedniego Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisza
Poprzedni Komitet Rewitalizacji kadencji 2017-2023, kierowany przez Izabelę Rącką, uczestniczył w pracach przy tworzeniu i zmianach najważniejszych dokumentów rewitalizacyjnych: Gminnego Programu Rewitalizacji, uchwały o Specjalnej Strefy Rewitalizacji oraz Miejscowego planu rewitalizacji Jabłkowskiego-Podgórze. Jak zauważył Andrzej Górski, prezes Kaliskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, dzięki pracom Komitetu rozpoczęto rewitalizację kamienicy przy ul. Podgórze 6. – Jest to rewitalizacja od podszewki. Zostawiamy jedynie zewnętrzną część kamienicy, a w środku powstanie pięć wysokiej jakości mieszkań – mówił Górski, członek poprzedniego i obecnego Komitetu Rewitalizacji.
W tej sprawie wypowiedział się również prezydent Krystian Kinastowski, który dodał, że na Podgórzu powstawać będą mieszkania komunalne, a środki na ich rewitalizację pozyskane zostaną dzięki nowym inwestycjom KTBS przy ul. Długosza. Mieszkania przy tejże ulicy sprzedawane będą na wolnym rynku, a zysk z ich zbycia przeznaczany będzie na rewitalizację Podgórza.
Wybrano prezydium Komitetu Rewitalizacji 2023-2029
Kaliski Komitet Rewitalizacji wybrany został w styczniu. Dziś jego członkowie po raz pierwszy zgromadzili się w swoim gronie, wybierając nowe prezydium. W głosowaniu na przewodniczącego Kaliskiego Komitetu Rewitalizacji Radosław Gąsior zwyciężył z Izabelą Rącką stosunkiem głosów 12 do 8. Wiceprzewodniczącymi zostali Maciej Błachowicz i Agata Truszkowska-Nowicka. – Chciałbym, żeby miasto korzystało z wiedzy i doświadczenia osób, które dostały się do Komitetu Rewitalizacji. Nie chcemy tylko opiniować projektów miasta, ale także tworzyć własne pomysły i stanowiska w sprawach, które są istotne dla miasta, takich jak transport zbiorowy czy strefa płatnego parkowania – mówił Latarnikowi Kaliskiemu nowy przewodniczący Komitetu.
Podczas posiedzenia Kaliskiego Komitetu Rewitalizacji obecny był także prezydent Krystian Kinastowski, który odpowiadał na pytania nowych członków tego społecznego (czyt. pracującego bez wynagrodzenia) organu. Posiedzenie przebiegało stosunkowo spokojnie, choć pełne było ożywionych i merytorycznych dyskusji, których treść notuję w niniejszym tekście.
„To nie jest sąd kapturowy nad panem, panie prezydencie”
Nie zawsze panowała zgodność. Nowy przewodniczący Komitetu Rewitalizacji Radosław Gąsior zaproponował, aby członkowie Komitetu mogli uczestniczyć w radach budowy inwestycji realizowanych w mieście. Prezydent Kinastowski nie przychylił się do tej propozycji, twierdząc że nie jest to działanie konieczne. Jego zdaniem każdy może zgłaszać uwagi do realizowanych inwestycji, a w radach budowy uczestniczą specjaliści ze strony Miasta i inwestora.
Radosław Gąsior podnosił, że dla niego nieakceptowalne są niektóre realizacje inwestycji w Śródmieściu i chciałby, żeby Komitet Rewitalizacji mógł mieć wpływ na to, czy są one przyjmowane przez Miasto. W odpowiedzi prezydent Kinastowski zauważył, że inwestycje wymagające poprawek nie są przyjmowane i że w przypadku złej jakości realizacji prac Miasto ma zabezpieczone kaucje gwarancyjne. Jeśli inwestor nie naprawi niedoróbek, kaucja zostanie potrącona i za tę kwotę wynajęta zostanie firma, która naprawi pomyłki.
Maciej Błachowicz z kolei apelował o to, aby prezydent spotykał się regularnie z prezydium Komitetu, aby omawiać wnioski z poprzednich posiedzeń Komitetu, a także dyskutować o jego przyszłych działaniach. Prezydent odparł, że nie zamyka się na takie spotkania, lecz zaznaczył, że jeśli Komitet Rewitalizacji ma jakieś propozycje to powinien przedstawiać je przede wszystkim w drodze oficjalnej korespondencji, a niekoniecznie w drodze nieformalnych dyskusji. Błachowicz zaznaczył przy tym, że oczekuje również oficjalnych odpowiedzi od prezydenta na piśmie. Dodał także, że spotkania na żywo mogą pomóc w zrozumieniu postulatów Komitetu.
Prezydent stwierdził, że w ostatecznym rozrachunku to on bierze pełną odpowiedzialność za realizację inwestycji i to w jego gestii leży podejmowanie decyzji co do poszczególnych działań bądź inwestycji. – W mieście ścierają się interesy różnych grup społecznych. Trzeba podejmować decyzje, które nie wszystkim grupom się podobają – mówił Krystian Kinastowski. Maciej Błachowicz uspokajał, że członkowie Komitetu Rewitalizacji wiedzą, iż są jedynie ciałem doradczym. – To nie jest sąd kapturowy nad panem, panie prezydencie – mówił Błachowicz, zapewniając o dobrych intencjach wypowiadanych uwag.
Opustoszałe Śródmieście, puste witryny
Podczas przedstawiania swoich sylwetek członkowie Komitetu Rewitalizacji Miasta Kalisza wskazywali na wyzwania, które stoją przed miastem w zakresie rewitalizacji zabytkowej części Kalisza. Wiele osób zwracało uwagę na konieczność ożywienia Śródmieścia, a także na problem pustych lokali, których w centrum jest bez liku. Uczestnicy dyskusji zastanawiali się nad możliwościami poprawy tej sytuacji. Prezydent Kinastowski mówił o planach budowy ok. 100 podziemnych miejsc parkingowych pod Nowym Rynkiem. Realizacja tego projektu nie posuwa się jednak naprzód ze względu na pewien spór z konserwator zabytków, która wymaga od Miasta, zdaniem prezydenta, nazbyt szczegółowej dokumentacji. W celu rozwiązania sporu powołany został biegły z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, który ma ocenić, czy rację w tej kwestii ma Miasto Kalisz, czy pani konserwator.
Ciekawym pomysłem podzieliła się nowa wiceprzewodnicząca Komitetu Rewitalizacji Agata Truszkowska-Nowicka, proponując, aby w Śródmieściu pojawiły się 3-4 miejsca postojowe przeznaczone wyłącznie na krótki postój (np. 15-minutowy), aby zarezerwować je dla klientów odwiedzających okoliczne lokale usługowe. Podała przykład ulicy Zamkowej, z której zniknęło 26 miejsc parkingowych (ich liczba spadła z 43 do 17) – to tam, jej zdaniem, można by wprowadzić w życie tę ideę.
Młodzi członkowie Komitetu Rewitalizacji, Filip Pasek oraz Marcin Gawron, skupili się na emigracji młodzieży z naszego miasta. Ich zdaniem Komitet Rewitalizacji powinien przedstawiać propozycje zmiany tego trendu. Dawid Borowiak z kolei podnosił temat budowy nowego placu zabaw w Parku Miejskim, o realizację którego apelował już podczas poprzedniej kadencji Komitetu Rewitalizacji. Izabela Rącka zwracała z kolei uwagę na konieczność propagowania tego, że za ściany nieruchomości pokryte roślinnością obowiązuje w naszym mieście zwolnienie z podatku od nieruchomości, o czym wiele osób nadal nie wie.
Na koniec posiedzenia pojawiła się dyskusja o tym, że rewitalizacja nie ogranicza się tylko do architektury, ale również zmian społecznych. Roman Żarnecki zauważył, że aby przekonywać mieszkańców rejonów zagrożonych wykluczeniem społecznym do zmian, trzeba z nimi rozmawiać i regularnie organizować angażujące ich wydarzenia, a nie satysfakcjonować się jedynie pojedynczymi akcjami bądź inwestycjami architektonicznymi.
Posiedzenia Komitetu Rewitalizacji odbywać się będą co najmniej raz na kwartał. Członkami Komitetu Rewitalizacji są:
1) przedstawiciele Urzędu Miasta Kalisza, jednostek organizacyjnych Miasta Kalisza oraz gminnych osób prawnych z udziałami Miasta Kalisza:
a) Urszula Janczar,
b) Agnieszka Wypych;
2) radni Rady Miasta Kalisza:
a) Karolina Sadowska,
b) Tadeusz Skarżyński;
3) przedstawiciele rad osiedlowych:
a) Halina Hila Marcinkowska,
b) Janusz Wysogląd;
4) przedstawiciel organów władzy publicznej oraz podmiotów innych niż organy władzy publicznej, realizujących na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa lub administracjirządowej: Izabela Rącka;
5) przedstawiciele podmiotów prowadzących lub zamierzających prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacji organizacji pozarządowych i grup nieformalnych:
a) Maciej Błachowicz,
b) Roman Żarnecki;
6) przedstawiciele podmiotów prowadzących lub zamierzających prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą:
a) Dawid Borowiak,
b) Agata Truszkowska – Nowicka;
7) przedstawiciele właścicieli, użytkowników wieczystych nieruchomości i podmiotów zarządzających nieruchomościami znajdującymi się na obszarze rewitalizacji, w tym spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych i towarzystw budownictwa społecznego: :
a) Piotr Boratyński,
b) Andrzej Górski,
c) Sławomir Lasiecki;
8) przedstawiciele mieszkańców obszaru rewitalizacji:
a) Marcin Brzozowski,
b) Marcin Gawron,
c) Mikołaj Marucha,
d) Tomasz Oliwiecki,
e) Filip Pasek;
9) przedstawiciele mieszkańców spoza obszaru rewitalizacji:
a) Radosław Gąsior,
b) Zbigniew Jaworski.