O ile wzrosną ceny egzaminów prawa jazdy w roku 2023?
Prawo jazdy jest niezwykle przydatnym uprawnieniem w dzisiejszych czasach. Nie mamy niestety dobrych wieści dla przyszłych kierowców. Egzaminy sprawdzające umiejętności prowadzenia pojazdów, jak i kursy przygotowawcze wzrosną w roku 2023 w każdym województwie. Czy przełoży się to na powstanie turystyki egzaminacyjnej?
- O ile wzrośnie cena egzaminu prawa jazdy w Kaliszu 2023?
- Dlaczego ceny egzaminów na prawo jazdy wzrosną?
- Czy powstanie turystyka egzaminacyjna?
1. O ile wzrośnie cena egzaminu prawa jazdy w Kaliszu 2023?
Dokładne informacje dotyczące przyszłych cen mamy otrzymać od władz samorządów wojewódzkich w lutym. Oznacza to, iż ceny egzaminów wzrosną wraz z nadejściem marca. Sławomir Chrzanowski uważa, że nie będą to duże kwoty względem cen kursów przygotowujących do egzaminów na prawo jazdy, które w ostatnich latach wzrosły o nawet 300%!
Niektóre opłaty mają być wręcz „symboliczne” – za egzamin praktyczny na kategorię C+E zamiast 145zł zapłacimy 150zł.
Prawdopodobne ceny egzaminów praktycznych:
- AM wzrost ze 140zł na 200zł;
- A1, A2, A wzrost ze 180zł na 200zł;
- B wzrost ze 140zł na 200zł;
- B1, C1, D1 lub T wzrost ze 170zł na 200zł;
- Koszt 200zł poniosą również kandydaci starający się o uprawnienia do kierowania tramwajem;
- B+E, C, D wzrost z 200zł na 250zł;
- C1+E, C+E, D+E lub D1+E wzrost z 245zł na 250zł
Prawdopodobne ceny egzaminów teoretycznych:
- dla każdej kategorii prawa jazdy zaproponowano wzrost ceny o 20zł (z kwoty 30zł na 50zł).
2. Dlaczego ceny egzaminów na prawo jazdy wzrastają?
W sprawie wzrostu cen egzaminów apelowały wojewódzkie samorządy, jednak nie przyniosło to zamierzonego efektu w postaci zmian stawek. Zdaniem Dyrektora Kaliskiego WORD-u, Sławomira Chrzanowskiego: „Polski rząd nie zrobił nic od dłuższego czasu w tej sprawie i skierował obowiązek na Województwa”. Do tej pory wysokość opłat za egzaminy na prawo jazdy ustalało Ministerstwo Infrastruktury. Zmieniło się to natomiast w roku 2023. Obecnie to właśnie władze wojewódzkie będą decydowały o stawkach.
Do wzrostu cen przyczyniły się:
- Wzrost płac, cen usług oraz towarów – w tym paliwa;
- Straty poniesione przez WORD-y w czasie pandemii (zawieszenie działalności);
- Utrzymanie WORD-ów;
- Rozwój infrastruktury egzaminacyjnej;
Dodatkowo wzrosną prawdopodobnie pensje egzaminatorów, jednak w tej sprawie zostanie stworzona nowa uchwała. Zdaniem Chrzanowskiego zawód ten „zubożał”, a wynagrodzenia są dużo mniejsze niż chociażby w przypadku kierowcy transportu drogowego.
„Nie tędy droga. Kaliski WORD to jednostka ze swoim majątkiem, która musi mieć środki na jego utrzymanie. Już dawno wskazywano, aby te środki były wyższe, chociażby dlatego, że są nieadekwatne do tego, jak mocno zdrożało paliwo” – zaznacza Chrzanowski.
3. Czy powstanie turystyka egzaminacyjna?
Ceny w całej Polsce nie muszą być takie same, pomimo rekomendacji. Może to zwiastować wystąpienie „turystyki egzaminacyjnej”, z którą nie mieliśmy dotychczas do czynienia. W praktyce oznacza to poszukiwanie województwa, w którym egzamin będzie tańszy. Jeśli samorządy nie przyjmą wspólnie danej kwoty, może rozpocząć to niezdrową konkurencje między WORD-ami.