Ponad 450 cudzoziemców skorzystało już z pomocy CIC
Wybuch wojny na Ukrainie spowodował masowy przypływ cudzoziemców do naszego kraju, a część z nich osiedliła się również w Kaliszu. Odpowiedzią na sytuację, z którą dotąd nie mieliśmy do czynienia, stało się m.in. Centrum Integracji Cudzoziemców. Ile osób w ciągu roku skorzystało z pomocy CIC Kalisz? Z jakimi trudnościami zgłaszali się migranci?
- Dlaczego powstało Centrum Integracji Cudzoziemców?
- Ile osób skorzystało z pomocy CIC Kalisz?
- Z jakimi problemami najczęściej zgłaszali się cudzoziemcy w Kaliszu?
- Jak cudzoziemcy radzą sobie na rynku pracy?
- Jakie wsparcie można otrzymać w CIC Kalisz?
- Kto może skorzystać z pomocy CIC?
- Co w najbliższym czasie będzie się działo w CIC Kalisz?
1. Dlaczego powstało Centrum Integracji Cudzoziemców?
Centrum miało być głównym punktem oferującym pomoc i informacje dla cudzoziemców, przebywających w naszym regionie. Stało się jednak również placówką pierwszego kontaktu dla uchodźców z Ukrainy, którzy uciekali przed wojną. Wspomniane centrum działa w ramach programu, który jest realizowany przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej przy współpracy z Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej oraz samorządem wojewódzkim. Według zamysłu miejsce ma oferować szeroko pojętą pomoc i wsparcie dla obywateli spoza Polski.
Ważnym elementem działalności centrum są kursy języka polskiego. „Do tej pory odbyły się dwie edycje takiego kursu i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem” – informuje Michał Brożyński z Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu. W ubiegłym roku kursy języka polskiego w kaliskim centrum ukończyło ponad 100 cudzoziemek i cudzoziemców.
2. Ile osób skorzystało z pomocy CIC Kalisz?
Z pomocy kaliskiego CIC, w prawie rocznej działalności placówki, skorzystało już ponad 450 cudzoziemek i cudzoziemców, zaś we wszystkich Centrach Integracji Cudzoziemców łącznie ponad 3 tysiące osób. W Kaliszu po pomoc zgłaszają się obecnie głównie obywatelki i obywatele Ukrainy, jednak znajdują się także osoby, które przyjechały do naszego kraju z:
- Venezueli;
- Kolumbii;
- Argentyny;
- Filipin;
- Azerbejdżanu;
- Indonezji;
- USA.
3. Z jakimi problemami najczęściej zgłaszali się cudzoziemcy w Kaliszu?
Najczęstsze problemy, z jakimi migrantki i migranci zgłaszali się do CIC Kalisz, to kwestie związane z zakwaterowaniem, z załatwianiem wszelkich spraw urzędowych (w tym kwestie nadania numeru PESEL, czy świadczeń), poszukiwanie pracy i formy aktywizacji zawodowej, kwestie legalnego pobytu na terytorium RP, przekłady językowe wszelkich dokumentów, związanych z pracą, czy edukacją.
Część wymienionych problemów jest wciąż aktualna – zwłaszcza kwestie poszukiwania pracy. W związku jednak z licznymi wyjazdami obywateli Ukrainy do ojczyzny, pojawiają się też nowe kwestie, wymagające rozwiązania. Wiele problemów sprawia chociażby, utrata przez nich statusu UKR (np. poprzez opuszczenie terytorium Polski na dłużej niż 30 dni). Osoby posiadające wcześniej wspomniany status mają prawo do legalnego pobytu na terytorium Polski przez okres jednego roku, na który została wprowadzona ochrona czasowa. Dodatkowo mają prawo do opieki medycznej, świadczeń, pomocy społecznej oraz swobodnego przemieszczania się do innych państw Unii Europejskiej. W przypadku wyjazdu z terytorium Polski na okres powyżej 30 dni, Ukraińcy są pozbawieni wcześniej wspomnianych uprawnień oraz uznania ich pobytu w Polsce przez 18 miesięcy (licząc od 24 lutego 2022 r.) za legalny. Status można odnowić kontaktując się z urzędem.
4. Jak cudzoziemcy radzą sobie na rynku pracy?
W wielu lokalach możemy spotkać cudzoziemców, którzy świadczą różnorodne usługi. Najczęściej poszukiwanie pracy rozpoczynają od rejestracji w urzędzie pracy, dzięki czemu mogą zostać objęci usługami rynku pracy na takich samych zasadach jak obywatele Polski. Część migrantów z pewnością planuje osiedlić się w Polsce na dłużej – zwiastują to chociażby działalności, które otworzyli. W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 r. powstało w Polsce niemal 14 tys. firm, których założycielami byli obywatele Ukrainy — wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Kilka lokali powstało również w Kaliszu, a jednym z nich jest „Ukrainoczka”, czyli wschodnie delikatesy. Minimarket powstał w lutym 2022 roku i nie pozostał obojętny na los swoich przyjaciół. Aktywnie angażował się w pomoc poprzez zbiórki. W sklepie znajdziemy wiele egzotycznych produktów jak np. „rażanka”. Z naszych obserwacji wynika, iż kaliszanie chętnie próbują nowych smaków przy ulicy Zamkowej 14.
Ukraińcy upodobali sobie sektor handlu – nie tylko w Kaliszu. Według danych przedstawionych w raporcie PIE wynika, że w nim działa najwięcej (22 proc.) ukraińskich spółek. Kolejne 19 proc. to przedsiębiorstwa budowlane, a 14 proc. to firmy transportowe i magazynowe.
5. Jakie wsparcie można otrzymać w CIC Kalisz?
Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu świadczy szczególnie pomoc informacyjną, w ramach której oferuje:
- bieżącą pomoc w problemach cudzoziemek i cudzoziemców dot. życia codziennego;
- dyżury prawnika;
- wsparcie psychologa;
- dyżury pracowników Powiatowego Urzędu Pracy w Kaliszu, Wojewódzkiego Urzędu Pracy – oddziału zamiejscowego w Kaliszu;
W najbliższym czasie odbędą się również dyżury pracowników ZUZ i US.
Poza wcześniej przedstawioną pomocą informacyjną, mieszkańcy innych państw mogą otrzymać wsparcie z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb w postaci:
- kursów adaptacyjnych dla migrantek i migrantów;
- tłumaczenia dokumentów;
- warsztatów integracyjnych oraz międzykulturowych dla beneficjentów w różnym wieku;
- pomocy w pisaniu CV i wypełnianiu wniosków urzędowych;
- pomocy w kwestii rekrutacji do szkół dzieci i młodzieży cudzoziemskiej;
- organizacji wydarzeń o różnej tematyce;
- organizacji półkolonii dla dzieci.
6. Kto może skorzystać z pomocy CIC?
Z pomocy Centrów Integracji Cudzoziemców prowadzonych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego mogą skorzystać cudzoziemki i cudzoziemcy, którzy legalnie przebywają na terytorium RP, na podstawie:
- karty pobytu czasowego;
- karty pobytu stałego;
- lub podlegają obowiązkowi wizowemu.
W związku z zaistniałą sytuacją w Ukrainie, beneficjentami projektu mogą być także obywatelki i obywatele Ukrainy, którzy przybyli na terytorium RP po 24.02.2022 r.
7. Co w najbliższym czasie będzie się działo w CIC Kalisz?
W roku 2023 Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu planuje bardzo wiele działań i wydarzeń, w tym również współprace z innymi instytucjami. Planowane są m.in.:
- kolejna edycja kursu języka polskiego;
- spotkania międzykulturowe, organizowane wraz z różnymi podmiotami publicznymi, z którymi aktywnie współpracuje CIC;
- liczne warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych (np. warsztaty z robotyki dla dzieci, warsztaty z KMP w Kaliszu dot. bezpieczeństwa w ruchu drogowym, warsztat doradztwa zawodowego, zajęcia plastyczne, spacery tematyczne realizowane przez PTTK, półkolonie letnie dla dzieci i inne).
fot. CIC Kalisz
dane liczbowe: businessinsider.com.pl