SOPIŃSKI: Nie ma zgody na rosyjską agresję. Wobec terroryzmu nie można milczeć
Każda zbrodnia międzynarodowa rodzi szereg konsekwencji dla świata. Dlatego też wobec terroryzmu nie można milczeć. Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości stawia zdecydowane kroki nie tylko w kierunku pomocy Ukrainie, ale i bezpieczeństwa Polaków, organizując liczne akcje.
Spis treści:
- Rosja terrorystą i agresorem międzynarodowym
- SWWS reaguje
- Rozpoczynamy debatę o bezpieczeństwie i obronie cywilnej
- Nic już nie będzie takie samo
1. Rosja terrorystą i agresorem międzynarodowym
Działania Rosji na terenie Ukrainy spełniają znamiona aktów terrorystycznych. Dokonywane przez nią ataki na obiekty cywilne są pogwałceniem wszelkich zasad prowadzenia wojny. Warto wspomnieć tu choćby ostatnie uderzenie w Dnieprze, gdzie wymierzono pocisk w blok mieszkalny. W wyniku zdarzenia zginęło ponad czterdzieści osób. Jak podaje ukraińska obrona przeciwpowietrzna – kraj nie dysponuje obecnie środkami pozwalającymi na zestrzelenie tej broni. Wszyscy pamiętamy też tragiczny obraz zniszczeń i wojennej pożogi w Buczy, Irpieniu i innych miejscowościach, gdzie grabiono ukraińskie mienie, uprowadzano dzieci w celu poddania ich rusyfikacji i niszczono cywilną infrastrukturę. Jest to pogwałcenie wielu Konwencji międzynarodowych, które traktują o kierowaniu ataków wyłącznie w cele wojskowe. To tylko jeden z czynników powodujących, że Federacja Rosyjska w istocie prowadzi działania terrorystyczne, co przyznaje coraz więcej państw i organizacji na arenie międzynarodowej. 14 grudnia polski Sejm podjął uchwałę, która stanowi jednoznacznie, że Rosja „systematycznie narusza prawa człowieka, prawo międzynarodowe oraz Kartę Narodów Zjednoczonych i szereg innych zobowiązań”. Uchwała wprost mówi o tym, że agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę jest bestialska – w wyniku ataków zginęło bowiem tysiące niewinnych istnień. Ponadto, Parlament Europejski przyjął rezolucję, zgodnie z którą Rosja została uznana za państwo sponsorujące i stosujące terroryzm.
Niestety, nawet na tle międzynarodowego veta wobec rosyjskiej ekspansji, osądzenie zbrodniarza jawi się jako szczególnie problematyczne. Jest to spowodowane tym, że Rosja wycofała się z Traktatu Rzymskiego, ustanawiającego Międzynarodowy Trybunał Karny. Oczywiście, pojawiają się pomysły powołania do życia trybunału ad hoc, na kształt analogicznego trybunału ds. byłej Jugosławii, czy Rwandy. Jak pokazało doświadczenie – tego typu ośrodki wymiaru sprawiedliwości nie zawsze były skuteczne. Nie zmienia to jednak faktu, że dla zapewnienia bezpieczeństwa społeczności międzynarodowej, zbrodniarze powinni zostać oficjalnie postawieni w stan oskarżenia. Nie możemy bowiem projektować silnych i efektywnych struktur prawnych, gdy przyzwala się na akty gwałtu. Aby zapewnić zwycięstwo zachodniej cywilizacji, świat powinien konsekwentnie utrzymać sankcje wobec Rosji i wspierać Ukrainę militarnie. Tym bardziej że w przeszłości rosyjskie zbrodnie często były pozostawione bez adekwatnych sankcji. Jako Polacy wiemy to najlepiej – pamiętamy bowiem, co stało się w Katyniu. W pomoc Ukrainie dynamicznie angażuje się Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, odpowiadając na rosyjską agresję mnogością różnorodnych akcji.
2. SWWS reaguje
Wobec zbrodniczych działań Federacji Rosyjskiej Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości nie mogła pozostać niewzruszona. Od samego początku wojny na Ukrainie organizowała i włączyła się w różnego rodzaju działania, mające na celu realną pomoc potrzebującym. Jedną z pierwszych akcji, które podjęła, było wysłanie autokarów na przejście graniczne Zosin. Dla przetransportowanych stamtąd rodzin zorganizowano schronienie w Kampusie Mundurowym w Kaliszu, zapewniając dodatkowo gotowość przyjęcia w szeregi SWWS studentów z Ukrainy. Uchodźcom zapewniono wyżywienie, pomoc tłumacza i opiekę psychologiczną, a dla najmłodszych zorganizowano kącik zabaw. W międzyczasie zostały zorganizowane dwie konferencje prasowe poświęcone organizacji pomocy dla obywateli Ukrainy, w której udział wziął m.in.: Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości – gen. dr Marcin Strzelec. Wydarzenia odbyły się 28 lutego 2022 r. na terenie Kampusu Mundurowego w Kaliszu. Nieustannie zbierano też artykuły podstawowej potrzeby, które były przekazywane potrzebującym.
Dodatkowo, dary dostarczano bezpośrednio na terytorium Ukrainy. Najbardziej potrzebne przedmioty zostały przekazane do Klasztoru Sióstr Niepokalanek w Jazłowcu w obwodzie tarnopolskim. Trafiły bezpośrednio do kobiet oraz dzieci z terenów objętych wojną, które znalazły schronienie w murach klasztoru. Dary z SWWS trafiły również do Domu Pielgrzyma we Lwowie-Brzuchowicach, gdzie od początku konfliktu zbrojnego pomoc uzyskało ponad 7 tys. uchodźców.
3. Rozpoczynamy debatę o bezpieczeństwie i obronie cywilnej
9 grudnia 2022 r. SWWS podjęła innowacyjny eksperyment. 60 ochotników zostało zamkniętych w schronie na 12 godzin (RELACJA WIDEO LATARNIKA KALISKIEGO). Wydarzenie było nadzorowane przez sztab naukowy, który podjął analizę odporności na stres uczestników, ich reakcji i umiejętności radzenia sobie w newralgicznych okolicznościach. Sprawdzane były kompetencje przywódcze ochotników i umiejętność spontanicznej organizacji nowo utworzonej wspólnoty. Podczas przedsięwzięcia pojawiła się symulacja bójki, zabójstwa, czy ataków bombowych. Jest to pierwszy tego typu eksperyment w Polsce, który ma znaczenie pragmatyczne dla obywateli Polski. Wyniki badań mogą dać podstawę do modernizacji schronów i podjęcia działań mających zwiększyć bezpieczeństwo Polaków. Dodatkowo, już niebawem świat ujrzy stworzony przez SWWS serial dokumentalny (ZAPOWIEDŹ), który będzie miał również wymiar dydaktyczny. Widzowie dowiedzą się z niego, czym są schrony i jak je dzielimy, jak powinny być wyposażone, gdzie się znajdują i w jakim są one stanie. Materiał filmowy będzie też obfitował w wystąpienia ekspertów, którzy dadzą odpowiedź na pytanie, jak przetrwać w sytuacji, gdy nie mamy możliwości ukryć się w schronie. Te praktyczne porady przygotują nas na ewentualne zagrożenia z zewnątrz.
Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości to nie tylko ośrodek naukowo-dydaktyczny, ale i aktywnie wspierający najwyższe wartości podmiot, któremu nie jest obojętny ład międzynarodowy. Za etosem akademickim idzie bowiem odpowiedzialność i czyn, mający realny wpływ na budowanie rzeczywistości opartej o rzetelny dyskurs i sprawiedliwość.
4. Nic już nie będzie takie samo
Niebezpieczeństwo ekspansji Rosji w kierunku Europy poświadcza, jak ważne jest solidarne projektowanie bezpieczeństwa międzynarodowego. Niezależnie od przyszłości, działania Rosji pociągnęły za sobą lawinę konsekwencji. Wydarzenia minionego roku pokazują m.in., że brakuje nam międzynarodowej spójności. Każde państwo kreuje bowiem własną sytuację w oparciu o odmienne interesy polityczne. Przykładowo, Francja i Niemcy są gotowe na ustępstwa wobec Rosji, co zasługuje na szczególny komentarz krytyki. Nie można bowiem sprzedawać prawdy, suwerenności i bezpieczeństwa Europy za chęć budowania geopolitycznego imperium ponad głowami i kosztem państw Europy Środkowo-Wschodniej. Miejmy na względzie, że kraje Trójmorza nie są służalczymi podmiotami, które mogą funkcjonować pod rosyjsko-niemieckim butem. Obywatele wolnych i niepodległych państw zasługują na to, by ich prawa były w pełni respektowane. Nie mogą oni jednak czuć się w pełni bezpieczni, gdy prawo nie jest respektowane przez niewysłowiony wprost sojusz niemiecko-rosyjski. Oba te państwa mają bowiem za sobą haniebną i pełną zbrodni przeszłość.
Niezależnie od zdarzeń należy zaznaczyć, że wobec aktów terroru nie można milczeć, ale należy aktywnie budować mechanizmy pozwalające na niwelowanie skutków wojny. SWWS mówi stanowcze „nie” rosyjskiej agresji, podejmując efektywne działania zwiększające świadomość Polaków, a tym samym – także ich bezpieczeństwo; a przecież bezpieczeństwo Europy to jest dzisiaj to, na czym społeczności międzynarodowej powinno zależeć najbardziej.