Kaliscy lekarze przeprowadzili w Okrąglaku innowacyjny zabieg
Rak gruczołowy jelita grubego jest trzecim najczęściej rozpoznawanym nowotworem na świecie, a śmiertelność stawia go na drugim miejscu. Co jednak zrobić, gdy kolonoskopowa próba usunięcia dużego, zwłaszcza przysadzistego polipa okaże się nieskuteczna albo przy niedoszczętnym usunięciu w podstawie znajdują się komórki raka? W takich przypadkach z pomocą przychodzą nowoczesne chirurgiczne techniki małoinwazyjne, a jeden z takich zabiegów przeprowadzili kaliscy lekarze.
Wczesne kolonoskopowe rozpoznawanie i usuwanie gruczolaków, na bazie których rozwija się rak stanowi obecnie standard postępowania. Gdy rozpoznajemy raka odbytnicy o wyższych stopniach zaawansowania nie mamy wątpliwości, że niezależnie od ewentualnego leczenia uzupełniającego (radioterapia, chemioterapia) duży zabieg operacyjny z wycięciem tzw. mezorektum z dostępu przezbrzusznego będzie konieczny.
-26 stycznia chirurdzy z Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Małoinwazyjnej Szpitala w Kaliszu z dostępu przezodbytowego usunęli guza odbytnicy (rak gruczołowy w stopniu zaawansowania T1N0M0 G1 „low risk carcinoma”) metodą TEM (Transanal Endoscopic Microsurgery) z zastosowaniem najnowszej generacji zestawu do TEO (T.E. Operations). Pacjentka opuściła szpital 24 h po zabiegu operacyjnym, bez jakichkolwiek dolegliwości bólowych. Szew założony endoskopowo nie wymaga usunięcia. Zgłosi się dopiero po odbiór wyniku badania Histopatologicznego – mówi dyrektor szpitala Radosław Kołaciński.
To pierwszy w historii szpitala tego typu zabieg. Otwiera on szeroką paletę możliwości małoinwazyjnego leczenia raków jelita grubego w bardzo wczesnych stadiach zaawansowania zlokalizowanych do 20 cm od odbytu.
– Cieszymy się, że obok sprawnie działającego Konsylium Onkologicznego, gwarancji rozpoczęcia leczenia do 2 tyg. od dnia konsylium, pełnego onkologicznego leczenia skojarzonego, laparoskopowych resekcji onkologicznych całego jelita grubego, teraz naszą paletę możliwości uzupełniliśmy o przezodbytowe endoskopowe mikrochirurgiczne operacje (TEM/TEO). Rzadkie występowanie powikłań, bardzo szybki powrót do zdrowia i pełnej aktywności życiowej oraz możliwość uniknięcia przetoki kałowej czynią je atrakcyjnymi w leczeniu starannie dobranych chorych – dodaje dr n. med. Sławomir Kaczmarek-Kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej Onkologicznej i Małoinwazyjnej.
Źródło: Szpital Kalisz/FB