Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Mniej rozpraw rozwodowych w Kaliszu – sąd podsumował rok 2022

Wyniki, które osiągnął kaliski sąd w zeszłym roku były zbliżone do tych, jakie można znaleźć w posumowaniu roku 2021. Nieznacznie spadła liczba postępowań rozwodowych oraz prawie dwukrotnie separacyjnych, a wzrosła liczba załatwionych spraw karnych. Prezes Sądu Okręgowego w Kaliszu spodziewa się w tym roku zmian w statystykach, jeśli chodzi o sprawy przeprowadzane przez I Wydział Cywilny oraz w kwestii tzw. systemu dozoru elektronicznego.

  1. Sędziowie podsumowują 2022
  2. System Dozoru Elektronicznego czekają zmiany

Sędziowie podsumowują 2022

Prezes Sądu Okręgowego, Patryk Pietrzak oraz Dyrektor Sądu Okręgowego, Aneta Tomaszewska podkreślają, że wyniki, jeśli chodzi o opanowanie wpływu spraw do kaliskiej placówki, są satysfakcjonujące. Liczba spraw cywilnych i karnych w roku 2022 była podobna, do tych które pojawiały się w latach ubiegłych. Sędziowie dodają również, że mimo pandemii czy kryzysu ekonomicznego, liczba rozpraw w Wydziale Pracy i Ubezpieczeń Społecznych nie wzrosła, a dużą część pracy zajmują tam postępowania związane z samymi ubezpieczeniami. Prezes Pietrzak skomentował również sprawy wieczysto-księgowe, które po wprowadzeniu ustawy dotyczącej przekształcenia prawa użytkowania wieczystego we własność, osiągnęły aktualnie już stabilny poziom.

Dość szybko, porównując nas względem sądów w innych miastach, uporaliśmy się z tą kwestią. Dużą zasługę mają tutaj referendarze sądowi, a nowych wniosków w zasadzie nie ma. Pojawiły się ze strony ministerstwa zapowiedzi, że proces przekształcenia ma dotknąć również osoby prawne, firmy. Czy i kiedy taka ustawia miałaby się pojawić na razie nie wiadomo, ale może to w przyszłości wpłynąć na działanie wydziałów wieczysto-księgowych, choć szacunki nie wskazują, aby była to bardzo duża liczba. – mówi Prezes Sądu Okręgowego, Patryk Pietrzak

Prezes kaliskiego sądu nie spodziewa się, aby w bieżącym roku statystyki drastycznie uległy zmianom. Wahań w statystykach możemy się jedynie spodziewać w liczbie spraw przydzielanych do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego. Obecnie maleje liczba spraw cywilnych w sądach rejonowych, a rośnie we wcześniej wspomnianym. Wynika to z wartości przedmiotu sporu, która przez lata nie była modyfikowana, a przez ten czas doszła kwestia np. inflacji. Na ten moment nie wiadomo jeszcze dokładnie, kiedy takie zmiany w procedurze cywilnej miałyby wejść w życie, ale wpłynie to na przesunięcie części spraw do sądów rejonowych.

Sędziowie podsumowali także strukturę wpływów w Wydziale Karnym, gdzie najwięcej spraw dotyczy obrotu środkami odurzającymi, psychotropowymi, sfery seksualności i pedofilii, a także obrotu tzw. nielegalnymi fakturami VAT.

Statystyki

Z danych udostępnionych przez kaliski sąd wynika, że liczba rozpraw rozwodowych spadła w zeszłym roku o 16 względem roku 2021, gdy było ich łącznie 1263. Podobna tendencja występuje w kwestii rozpraw separacyjnych – w tym przypadku spadek o 19, gdzie w 2021 odbyły się 44 rozprawy. Odmienna sytuacja występuje w kwestii rozpraw związanych z kredytami frankowymi, gdzie w zeszłym roku odbyły się 403 takie posiedzenia (wzrost o 94 względem 2021). Łącznie w ubiegłym roku w Sądzie Okręgowym w Kaliszu załatwiono 9437 spraw przy niemal 99% opanowaniu wpływów. W podległych Sądowi Okręgowemu w Kaliszu sądach rejonowych najwięcej rozpraw zakończono w Sądzie Rejonowym w Kaliszu (49 672), Ostrowie Wielkopolskim (34 094) i Krotoszynie (14 670).

System Dozoru Elektronicznego czekają zmiany

System Dozoru Elektronicznego to rozwiązanie, które jest w Polsce stosowane od kilku lat i – jak podkreśla prezes Patryk Pietrzak – jest stosowane z powodzeniem. Zdaniem prezesa Sądu Okręgowego w Kaliszu, polskie opracowanie takiego systemu jest znacznie lepsze niż podobne warianty np. w państwach Europy Zachodniej przy jednoczesnym zachowaniu kosztów takiej technologii. Według wyliczeń wspomniany system kosztuje podatników około czterokrotnie mniej niż zamknięcie skazanego w izolacji w zakładzie karnym. Dozór elektroniczny jest stosowany w przypadku wyroków określonych na maksymalnie 1,5 roku kary i wobec większości kategorii przestępstw z pominięciem tak oczywistych „przewinień” jak np. znęcanie się nad najbliższymi czy multirecydywa. Podjęcie decyzji o przypisaniu danej osoby do SDE trwa około 1-2 tygodni, a zanim zostanie ostatecznie podjęta, przeprowadzany jest wywiad z rodziną czy współlokatorami, a także analiza danych o karalności. Jak tłumaczą sędziowie, rozwiązanie dużo lepiej spełnia funkcję resocjalizującą niż tradycyjna izolacja w „czterech ścianach”, bowiem skazany może w tym czasie poruszać się na określonych zasadach i na określonym obszarze np. wychodząc do pracy.

W roku 2022 w kaliskim sądzie uwzględniono 174 wnioski w temacie SDE, a negatywnie rozpoznano 116 z czego aż 90 wynikało z problemów technicznych – nie we wszystkich miejscach bransolety niezbędne przy SDE mogły działać, ponieważ niezbędne jest odpowiednie łącze internetowe.

Liczymy się, że takich spraw wpłynie więcej. Wprowadzona nowela spowodowała, że komisje penitencjarne – głównie w naszym przypadku areszt śledczy w Ostrowie Wielkopolskim – będą mogły podciągnąć pod ten dozór kary krótkoterminowe. Z uwagi na to, że skazani trafiający do aresztu będą myśleć o tym, jak ten areszt jak najszybciej opuścić, będą składać wnioski o dozór elektroniczny. – wyjaśnia Prezes Sądu Okręgowego, Patryk Pietrzak

Zmiany w SDE wynikają z modyfikacji przepisów, które dotyczą m.in. kwestii doprowadzenia osób skazanych wyrokami do zakładów karnych. Sejm znowelizował te przepisy, a sądy będą niezwłocznie zlecać doprowadzenie przez policję skazanych do aresztu śledczego. Ma się to przełożyć na dynamikę i strukturę spraw, bo zmniejszy się np. liczba postępowań o odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności. Dotychczasowe przepisy nie obligowały również oskarżonych do udziału w rozprawach, więc dopiero gdy dostawali pismo z sądu, że mają się na nich stawić, zaczynali się tą kwestią interesować. W tej chwili to policja będzie doprowadzać ich do sądu, a to także spowoduje, że wzrośnie liczba możliwości odbywania kar w systemie dozoru elektronicznego.

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze