Dary dla kaliskiego Archiwum
Podobnie jak w latach ubiegłych, także w 2022 r. kaliskie Archiwum Państwowe wzbogaciło swoje zbiory o archiwalia przekazane w formie darów – łącznie 173 jednostek inwentarzowych.
Blisko 80% przejętych materiałów przekazał Jacek Śródka z Sycowa, działacz opozycyjny i NSZZ „Solidarność” po 1989 r. Oprócz gazetek zakładowych i druków ulotnych wydawanych przez różne ogniwa związkowe, darczyńca przekazał także oryginalne dokumenty komisji zakładowych i Międzyzakładowych Komisji Porozumiewawczych „S” w Kępnie, Krotoszynie, Ostrowie Wielkopolskim, Ostrzeszowie i Pleszewie z lat 1980-1981 i po 1989 r. Z okresu stanu wojennego pochodzą natomiast wydawnictwa z drugiego obiegu m. in. antyrządowe ulotki autorstwa Jacka Śródki. Wśród ofiarowanych archiwaliów znajdują się także związane z powstaniem i działalnością Związku Młodzieży Demokratycznej na początku lat 80. XX w, a także znalezione na śmietnikach i ocalone od zniszczenia dokumenty czterech Podstawowych Organizacji Partyjnych PZPR działających w kępińskich przedsiębiorstwach w latach 1976-1989 (głównie listy członkowskie).
Pozostałe nabytki to typowe dokumenty rodzinne. Część archiwum rodzinnego przekazała Elżbieta Stadtmüller. Większość dokumentów dotyczy jej rodziców oraz dziadków z obu linii. Zwracają uwagę dokumenty Alfreda Stadtmüllera związane z jego służbą w organizacjach niepodległościowych, w Wojsku Polskim i działalnością w Związku Obrońców Lwowa (m.in. dyplomy i zaświadczenia), wierszowana kronika zakładów kolejowych w Tarnowie z czasów wojny prowadzona przez jego syna Karola, jak również patriotyczne wiersze pisane na rulonie z papieru, ukrywanym pod parapetem w biurze. W przypadku Jóźwiaków zachowały się urzędowe dokumenty związane z wysiedleniem do Krakowa w czasie okupacji hitlerowskiej (m.in. karty uchodźcy) oraz pracą Anny w miejscowym Urzędzie Statystycznym. W skład spuścizny wchodzi także 5 fotograficznych albumów rodzinnych. Podobnego typy archiwalia, dotyczące rodzin Szkudlarków i Blochów z Blizanów ofiarowała Barbara Przybylska z Łodzi. Zdecydowana większość z nich dotyczy okresu okupacji hitlerowskiej. Są to dowody osobiste, zgłoszenia meldunkowe, pozwolenia na pracę, książeczki pracy, wezwania na szczepienia ochronne i badania rentgenowskie, karty żywnościowe i materiałowe. Tylka dwa z nich pochodzą z czasów wcześniejszych: dowód ubezpieczeniowy z 1926 r. i książeczka oszczędnościowa Gminnej Kasy Pożyczkowo-Oszczędnościowej w Blizanowie z 1938 r. Dzięki darowiźnie Jadwigi Kibler i Bogdana Pawlaka z Kalisza Archiwum wzbogaciło się o materiały dotyczące historii kaliskiego rzemiosła z lat 1910-1921. Są to: dyplomy czeladnicze i mistrzowskie Stanisława Golanowskiego, karta rzemieślnicza na prowadzenie rzemiosła garbarskiego oraz plan urządzenia garbarni.
czyńców kaliskiego Archiwum – Lecha T. Jabłońskiego z Łomianek oraz Elżbiety Siarkiewicz. Ten pierwszy, jako uzupełnienie wcześniej ofiarowanych dokumentów, przekazał legitymację i odznaczenie Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski nadany Genowefie Cichej z Kalisza. Uzupełnieniem poprzednich darów są także materiały ofiarowane przez Elżbietę Siarkiewcz 18 listopada br. podczas wstąpienia „Rodzinne wspomnienie Chóru Mariańskiego (1925-1985)”. Na zakończenie spotkania prelegentka przekazała kaliskiemu Archiwum kronikę Chóru Mariańskiego, zeszyt miar Marii Siarkiewicz oraz album z fotografiami, należącego do Stanisławy Laksander – siostry Marii Siarkiewicz.
Wszystkie dary zostały uporządkowane i zewidencjonowane. Można z nich już skorzystać w czytelni kaliskiego Archiwum.
źródło: Archiwum Państwowe w Kaliszu