Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Zeznanie PIT za rok 2022 złożysz od 15 lutego do 2 maja 2023 roku

Tegoroczna kampania zeznań rozpocznie się 15 lutego i potrwa do 2 maja.  Od tego roku zrównane zostały terminy składania wszystkich zeznań PIT – w tym również PIT-28 i PIT-28s, składanych przez podatników opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (w tym także z tytułu najmu prywatnego).

Spis treści:
1. Jak złożyć zeznanie podatkowe 2023?
2. Co z ulgą dla klasy średniej w PIT 2023?
3. Jak skontaktować się z Urzędem Skarbowym?

Jak złożyć zeznanie podatkowe 2023?

Podobnie jak w latach wcześniejszych, najpopularniejsze zeznania PIT zostaną automatycznie wygenerowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową w serwisie e-Urząd Skarbowy. Aby skorzystać z tej funkcjonalności wystarczy zalogować się do serwisu na podatki.gov.pl i wybrać usługę Twój e-PIT. Sprawdzić poprawność swoich danych (a jeżeli trzeba to zmienić), rozliczyć ewentualne ulgi i wysłać zeznanie.

Warto pamiętać, że od roku 2022 można skorzystać, oczywiście po spełnieniu obowiązujących w tym zakresie kryteriów, z nowych ulg podatkowych, takich jak: ulga dla rodzin 4+, ulga na powrót czy też ulga dla pracujących seniorów. Pamiętajmy, że wprowadzona w połowie 2022 roku obniżona 12 procentowa stawka podatku PIT obejmuje dochody z całego roku podatkowego. A zatem podatek oblicza się od całości rocznych dochodów według skali podatkowej ze stawką 12 proc., kwotą wolną od podatku w wysokości 30 tysięcy oraz progiem dochodowym wynoszącym 120 tysięcy złotych. Dla nadwyżki ponad tę kwotę stosowana będzie stawka 32 proc. podatku.

Co z ulgą dla klasy średniej w PIT 2023?

W rozliczeniu za rok 2022 podatnik nie będzie uwzględniał ulgi dla klasy średniej, która została uchylona 1 lipca 2022 roku. Krajowa Administracja Skarbowa sama sprawdzi, czy roczne rozliczenie podatku osób objętych ulgą dla klasy średniej jest korzystniejsze niż rozliczenie według Niskich podatków. Jeżeli rozliczenie z ulgą dla klasy średniej okaże się korzystniejsze KAS samodzielnie wyliczy różnicę i poinformuje o wysokości zwrotu podatku.

Jak skontaktować się z Urzędem Skarbowym?

W razie wątpliwości lub pytań można skorzystać z:

– Infolinii Krajowej Informacji Skarbowej  

tel. 801 055 055 (dla połączeń z telefonów stacjonarnych)

tel. 22 330 03 30 (dla połączeń z telefonów komórkowych)

tel. +48 22 330 03 30 (dla połączeń z zagranicy)

– Serwisu internetowego podatki.gov.pl

– Konsultacji z pracownikami Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kaliszu – po wcześniejszym       umówieniu wizyty np. na stronie Umów wizytę w urzędzie skarbowym.

Źródło: Urząd Skarbowy w Kaliszu

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze