Wydarzenie_1200x628
baner_FBAnt
Baner AWS
wszystkie_wiadomosci

Do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną chorobą

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Depresją. Według WHO depresja, na którą obecnie cierpi ponad 350 milionów osób, jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Spis treści

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją?
Czy depresja może dotknąć każdego?
Depresja to nie tylko problemy z nastrojem?
Depresja to najczęstsza ze wszystkich chorób psychicznych
Jak walczyć z depresją?

Eksperci szacują, że do 2030 roku depresja stanie się pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Obecnie dotyka ona aż 350 milionów ludzi, a w naszym kraju zmagają się z nią już 4 miliony osób.

Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Walki z Depresją?

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją obchodzony jest od 2001 roku i przypada 23 lutego. Jego ideą jest upowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń depresyjnych oraz zrozumienie czym one są i w jaki sposób można im zapobiegać bądź je leczyć.

Czy depresja może dotknąć każdego?

Płeć, wiek czy status społeczny nie mają żadnego znaczenia. Depresja często „dojrzewa” latami, odbierając po cichu coraz to większy kawałek radości z życia. Choroba ta dotyka ludzi w różnym wieku, z różnych środowisk i ze wszystkich kontynentów.

Depresja to choroba charakteryzująca się brakiem energii i zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały nam przyjemność oraz objawiająca się uporczywym smutkiem

Osłabiona koncentracja, problemy ze snem, uczucie niepokoju, spadek bądź całkowita utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy, które wiążą się z tą chorobą.

Depresja to nie tylko problemy z nastrojem?

Do zaburzeń psychicznych dołączają także objawy somatyczne, czego konsekwencją jest często zaniedbywanie codziennych obowiązków. Dla chorych problemem staje się wykonywanie podstawowych czynności nawet takich, jak wstanie z łóżka.

Depresja to najczęstsza ze wszystkich chorób psychicznych

depresja

Rocznie choroba ta dotyka 6-12 % dorosłych, a w przypadku osób w podeszłym wieku sięga nawet ponad 15%. Oszacowano również, że około 30-50 % ludzi chociaż raz w życiu zmagało się z zaburzeniami depresyjnymi.

Osoby cierpiące na depresję często boją się i wstydzą szukać pomocy. Ci, którzy szczęśliwie tego nie doświadczyli, nierzadko żyją w przekonaniu, że jest to jedynie wymysł ludzi chcących obarczyć coś winą za swoje „lenistwo”.

Jak walczyć z depresją?

Najkorzystniejsze są metody kompleksowe, czyli połączenie psychoterapii i farmakoterapii. Bardzo istotna jest również edukacja – objaśnianie pacjentowi, na czym polega choroba i czego może się spodziewać. Ważne, by o depresji możliwie dużo wiedzieli również najbliżsi chorego. Najczęstszą metodą psychoterapii jest tak zwana terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na analizowaniu problemów i wykształcaniu pozytywnych reakcji.

depresja

Czasami profilaktyka okazuje się niewystarczająca. Na szczęście depresja jest chorobą całkowicie uleczalną, ale wymaga kompleksowego działania. Jak wygląda walka z nią?

Leki

depresja

Leczenie farmakologiczne ma często ogromny wpływ na powrót do zdrowia. Jednak należy przy tym pamiętać, że realizując recepty leczymy tylko skutek, a nie przyczynę. Warto skupić się w walce z depresją również na aspekcie swojej psychiki.

Psychoterapia

depresja

Depresja ma swoje podłoże, które oddziałuje na psychikę i sprawia, że mózg zaczyna pracować nie tak, jak powinien. Psychoterapia pozwoli poradzić sobie z przyczynami depresji, otworzyć na świat i ludzi, a także lepiej zrozumieć siebie.

Ruch i relaks

Mózg podczas wysiłku fizycznego wytwarza endorfiny, czyli hormony szczęścia. Człowiek zmagający się z depresją często cierpi na ich brak. Z tego powodu warto się ruszać – mózg wytworzy sporą dawkę endorfin i będzie czuł się dużo lepiej.

Ruch, choć może być pomocny, to nie jest magicznym rozwiązaniem, więc człowiekowi w depresji nadal potrzebne jest wsparcie czy leczenie farmakologiczne.

Jak walczyć z depresją bez leków?

W walce z depresją stosuje się wiele form leczenia – od leków i psychoterapii, przez leczenie poprzez ruch, muzykoterapię, aromaterapię, a nawet przez odpowiednią dietę czy jogę. Łączenie farmakologii z psychoterapią i innymi formami terapii może przynieść naprawdę dobre rezultaty.

Poza przedstawionymi formami leczenia, funkcjonują również liczne organizacje, mające na celu pomoc osobom w depresji. Organizowane są też liczne kampanie społeczne, które uświadamiają czym jest i jak radzić sobie z tą chorobą.

ANONIMOWI DEPRESANCI W KALISZU – grupa samopomocy dla osób z depresją w Kaliszu

W Kaliszu spotykają się co tydzień w środę, o godzinie 18:00 na ul. Śródmiejska 23/1 (ABSTYNENCKI KLUB WZAJEMNEJ POMOCY „JANTAR” W KALISZU).

„Powiedz co czujesz. Zdemaskuj emocje”

Celem kampanii społecznej jest zwrócenie uwagi na problemy psychiczne dzieci i młodzieży.

Kampania promuje specjalną infolinię 800 12 12 12 oferującą doraźne wsparcie psychologiczne dzieciom i młodzieży, a także ich rodzicom i opiekunom.

Numer działa przez całą dobę, a połączenie z nim jest bezpłatne. Młodzi ludzie, którzy od zwykłej rozmowy telefonicznej wolą komunikator, mogą skorzystać z chatu dostępnego na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka link.

fot.: pixabay

Podoba‚ Ci się materiał? Udostępnij go i komentuj - Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna! Chcesz by podobnych materiałów powstawało jeszcze więcej?Wesprzyj nas!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Starsze
Najnowsze Najczęściej oceniane
Informacje zwrotne w treści
Zobacz wszystkie komentarze

Najnowsze