O najbardziej znanych rodach magnackich
W czwartkowe popołudnie Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zaprosiła miłośników historii na spotkanie z Witoldem Banachem, pisarzem, publicystą, dyrektorem Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
W październiku 2022 r. nakładem Wydawnictwa Poznańskiego ukazała się najnowsza książka Banacha, „Czartoryscy, czyli wieczna pogoń”, poświęcona jednemu z najbardziej znanych polskich rodów magnackich. Publikacja opisuje nie tylko wzloty i upadki poszczególnych członków książęcej familii, ale ważne w historii Rzeczypospolitej momenty. – Historia tego rodu była swoistym fenomenem, ponieważ nawet ich bardzo wczesna proweniencja aż do końca XVII w. nie pozwoliła im odegrać większej roli w życiu politycznym kraju – mówił Witold Banach. – Długo nie zajmowali najważniejszych stanowisk państwowych, a pozycję majątkową mieli raczej mizerną. A jednak w dzisiejszych czasach to właśnie Czartoryscy są najbardziej rozpoznawalnym rodem arystokratycznym w Polsce.
Autor zabrał słuchaczy do świata pełnego blichtru, namiętności, skandali i oczywiście polityki
Były zatem opowieści o Adamie Kazimierzu i Izabeli z Flemmingów Czartoryskich, twórcy Hotelu Lambert – Adamie Jerzym Czartoryskim oraz Izabelli z Czartoryskich Działyńskiej, związanej z Gołuchowem. Banach odniósł się także do głośnej w 2016 roku sprawy zakupu kolekcji Czartoryskich przez Skarb Państwa.
Obok Czartoryskich bohaterami spotkania byli, związani m.in. z Antoninem, Radziwiłłowie. W lutym tego roku ukazało się drugie wydanie książki Banacha, prezentującej historię znanej z kart Sienkiewiczowskiej trylogii rodziny. – Odkrywałem Radziwiłłów w drobnych pamiątkach trafiających do naszych zbiorów, w notatkach prasowych, dokumentach, w śladach historii rodu tak mocno wpisanego w dzieje naszego miasta i jego najbliższych okolic – powiedział gość kaliskiej książnicy. – Od dawna uważałem, że historia Radziwiłłów stanowi niezwykły potencjał.
źródło: um